Jak rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka?!

Jak rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka?!
Oceń ten wpis

Jak rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka?!

 

Dlaczego wspieranie prawidłowej mowy dziecka jest ważne?!

Gdy ja byłam w wieku szkolnym byłam bardzo nieśmiałym dzieckiem, bardzo wstydziłam się mówić. Rozmowa z drugą osobą była dla mnie dużym problemem, gdyż wstydziłam się odezwać i wyrazić swoje zdanie. Nieśmiałość tak mnie blokowała, że trudno mi było wydusić z siebie choćby jedno słowo. Dopiero jako prawie dorosła dziewczyna zaczęłam uczęszczać na zajęcia logopedyczne, by poprawić moją jakość wymowy a co za tym idzie również wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i nabrać pewności siebie i śmiałej wypowiedzi.  Możliwe, iż to dzięki grom i ćwiczeniom logopedycznym udało mi się ukończyć studia filologiczne, gdzie logopedia, wypowiedź i czytanie ze zrozumieniem odgrywa bardzo duże znaczenie.

Obecnie mam dwójkę małych dzieciaczków. Mój starszy synek ma 28 miesięcy i każdego dnia uczy się nowych słówek i zwrotów. Uważam, że jest to odpowiedni moment na wspieranie prawidłowej mowy dziecka. Chciałabym, aby moje dzieci nie miały problemów z mową, dlatego już teraz do codziennej naszej zabawy wprowadzamy gry i ćwiczenia logopedyczne.

Taka wczesna logopedia w domu to bardzo dobry pomysł, ponieważ możemy sami pomóc dziecku w rozwoju mowy poprzez czytanie dziecku bajek, rymowanek, wyliczanek, wspólne recytowanie wierszy, np „Lokomotywa” – jest to ulubiony wierszyk mojego synka Piotrusia, gdzie towarzyszą nam duże emocje, a synek sam się rwie do recytowania wierszyka.

„Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!”

Wymawiając zwroty: Buch, Uch, Puff, Uff, zwracam uwagę na to, by Piotruś starał się wypowiadać równo, ze środka ust, a nie z boku. I w tym ułatwiają nam różne ćwiczenia logopedyczne takie jak:

 • dmuchanie baniek mydlanych,
 • dmuchanie w kręcący się wiatraczek, o różnej sile, raz mocno, raz słabo, by dziecko mogło poznać siłę wydechu,
 • dmuchanie w małe piórko, bądź w drobno porwane papierki, umieszczone na jakimś przedmiocie, np na stole, lub dłoni,
 • dmuchanie przez słomkę w kubku z wodą, z różną siłą, raz delikatnie, raz mocno.

Pamiętajmy, że prawidłowe oddychanie to prawidłowa wymowa! 😉

 

 

Fajnym domowym ćwiczeniem logopedycznym jest również naśladowanie z dzieckiem odgłosów zwierząt. I tu fajnie sprawdzają się wierszyki dźwiękonaśladowcze, takie jak:

„Jedzie pociąg”

„Jedzie pociąg – fu, fu, fu
Trąbka trąbi – tru, tu, tu
A bębenek – bum, bum, bum
Na to żabki – kum, kum, kum…
Woda z kranu – kap, kap, kap
Konik człapie – człap, człap, człap
Mucha brzęczy – bzy, bzy, bzy
A wąż syczy – sss, sss, sss…”

 

Materiał dźwiękowo-obrazkowy

 

U 2-3 latków, takich jak mój synek, bardzo ważna jest gimnastyka języka i buzi. Takie ćwiczenia, które wykorzystują narządy mowy a więc język, wargi i podniebienie przygotowują aparat mowy do prawidłowego mówienia.

 • Cmokanie,
 • Parskanie (wprawianie warg w drganie),
 • Masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi  i odwrotnie),
 • Wysuwanie warg w „dziubek”, cofanie w „uśmiech”,
 • Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo,
 • Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami,
 • Kląskanie językiem,
 • Ruchy koliste języka w prawo i w lewo na zewnątrz jamy ustnej,
 • Nadymanie policzków – Wciąganie policzków

 

 

Jest jeszcze dużo innych domowych sposobów na wspieranie prawidłowej mowy dziecka.

Ja wymieniłam tylko nieliczne. W ćwiczeniach logopedycznych ważne jest to aby pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonywać dane zadania, oraz to aby ćwiczenia były wykonywane w miarę systematycznie. Nasze dziecko musi poczuć w tym wszystkim zabawę, a niżeli jakiś przymus. Małe dzieci często lubią powtarzać kilkukrotnie te same schematy, więc wprowadzanie gier, książek i ćwiczeń logopedycznych we wczesnym etapie rozwoju dziecka jest doskonałym pomysłem i inwestycją w przyszłość naszego dziecka. Warto wspomóc się książeczkami, grami i ćwiczeniami logopedycznymi jakie oferuje Eduksiegarnia.pl. Księgarnia oferuje książki, gry i ćwiczenia dla dzieci i dorosłych.

 

Skomentuj