Wygląd języka a nasze zdrowie!

Posted by

Wygląd języka a nasze zdrowie!

Wygląd naszego języka może zdradzić dużo o naszym zdrowiu. W medycynie chińskiej rozpoznawanie chorób na podstawie oglądu języka jest bardzo powszechne i popularne. Pozwala zdiagnozować wiele schorzeń. Warto więc zwrócić uwagę na nasz język. Najlepiej jak zrobimy to z samego rana zaraz po wstaniu z łóżka jeszcze przed śniadaniem i przed myciem zębów. Takie oglądanie języka może nam dużo podpowiedzieć co się dzieje z naszym organizmem. Język to silny i czuły mięsień umożliwiający nam mówienie, przełykanie, oraz pozwala nam delektować się smakiem podczas jedzenia. Jeśli jesteśmy zdrowi nic nam nie dolega, wtedy nasz język jest różowy, sprężysty i wilgotny. A co jeśli nasz język wygląda inaczej?!

Inne zmiany, barwa, mogą świadczyć o tym, że zaczynamy chorować.

 

  • Czerwone plamki, zaczerwienienie koniuszka języka mogą świadczyć o niedoborach witamin z grupy B.
  • Intensywnie zaczerwieniony język może oznaczać problemy z pęcherzykiem żółciowym.
  • Bladoszary może mówić o braku żelaza i początku anemii.
  • Sinawy mają osoby z zaburzeniami krążenia (skutek niedotlenienia organizmu).
  • Suchy, z licznymi drobnymi pęknięciami często jest symptomem cukrzycy.
  • Chropowata powierzchnia języka z równomiernym białym nalotem występuje w czasie infekcji bakteryjnej (np. anginy).
  • Nalot biały, grudkowaty świadczy o zakażeniu drożdżakami.
  • Szary nalot i obecność pęcherzyków informują o zapaleniu spowodowanym przez wirus opryszczki.

W medycynie chińskiej istnieje mapa języka, gdzie język obserwuje się na podstawie: powierzchni języka, barwy języka, nalotu na języku, wielkości języka, wrażliwość kubków smakowych.

Zmiany w kolorze, strukturze, grubości nalotu na języku, obecność bruzd, wgłębień, brodawek wskazuje w jakiej części ciała toczy się proces chorobowy. Według medycyny chińskiej każda część języka odpowiada za jakiś narząd, np, przód języka a raczej przednie jego boki odpowiadają za płuco prawe i lewe, natomiast środkowa część języka odpowiada za żołądek i trzustkę.

Może warto wgłębić się bardziej w ten temat i obserwować swoje ciało;-)!

Zaczęłam się interesować tym tematem już jakiś czas temu, ponieważ od urodzenia mam popękany język. Mój język ma liczne pęknięcia, co nie wygląda ładnie. Takie zmiany mogą być objawem cukrzycy, a także anemii i niedoboru witamin z grupy B. Dodam, że jakiś czas temu robiłam badania krwi na glukozę, które wykazały, że mam niedocukrzenie. Nie wiem, czy to jest zwykły zbieg okoliczności, czy naprawdę wygląd naszego języka może coś podpowiedzieć na temat naszego zdrowia?!

A czy któraś z Was zwracała wcześniej uwagę na swój język?!

 

 UWAGA!!!

Nie jestem lekarzem, więc wszystkie informacje wyczytałam w różnych poradnikach zdrowotnych. 😉