Aszerat

Aszerat książka Aleksandry Mazur

Posted by

Aszerat książka autorstwa Aleksandry Mazur

Jest to pozycja wydawnictwa Święty Wojciech. Książka Aszerat, z serii: Na osi czasu, w pięknej twardej oprawie. Dość gruba, gdyż licząca ponad 500 stron. Nietuzinkowa, inna niż wszystkie, które do tej pory miałam okazję przeczytać. Muszę przyznać, że okładka jest dość intrygująca i zachęca do jej przeczytania. Ja skusiłam się i przeczytałam i cieszę się, że to zrobiłam… Jak czytałam tę książkę mąż zapytał patrząc na objętość „czytasz Biblię?” I odpowiedziałam- tak! Książka obiętościowo przypominająca Biblię, a jej treść również, choć napisana w nietypowy sposób, gdyż jest to powieść historyczna, opisująca czasy życia Jezusa.

To powieść opisująca historię życia kobiety, która pod wpływem wielu przeżyć życiowych zdecydowała się na ucieczkę z domu i przyłączyła się do wspólnoty chrześcijan. Poznajemy ją jako nastoletnią dziewczynkę o imieniu Aszerat, która wychowała się w nadmorskim mieście Tyr (obecny Liban). Mieszka w domu dla służby razem z matką, choć jej ojciec jest poważanym i bogatym człowiekiem. Cała akcja powieści rozgrywa się od porodu, matki Aszerat, która z wielkim trudem rodzi syna, a zarazem brata Aszerat. Dziewczynka cały czas towarzyszy mamie przy porodzie. Gdy ojciec dowiaduje się, że jego żona urodziła mu syna, uznaje go i przygarnia żonę oraz córkę Aszerat do swego domu- od tej pory są paniami domu, a wcześniej gdy matka rodziła córki mieszkały skromnie ze służbą.

Gdy Aszerat dojrzewa, ma dwanaście lat, ojciec postanawia wydać ją za mąż za starszego mężczyznę, który próbował ją zgwałcić. Matka nie dopuszcza do tej sytuacji, a Aszerat po całym zajściu traci zmysły i świadomość.

Matka prosi Seosamha o uratowanie jej córki. Seosamh jest to tajemnicza postać, która posiada wiele tajemnic, i ma niezwykły dar głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie. Matka Aszerat, choć poganka lubiła słuchać nauki, którą głosił Seosamh. To dzięki niemu miała nadzieję na lepsze życie. Mieszkała w mieście zdominowanym przez mężczyzn, gdzie rolą kobiety w życiu było tylko rodzenie dzieci i opiekowanie się nimi. Przeciwstawiała się, by jej córka w młodym wieku, a mianowicie dwunastu lat, wyszła za mąż.

Poznajemy tu rolę, kobiet zdominowanych przez mężczyzn. To mężczyzna, ojciec, a później mąż decydował o życiu kobiety. To ojciec wybierał męża dla swojej córki. Istotnym było to, by urodzić syna, następcę ojca, w przypadku braku syna, żona odtrącona była przez męża, a nowo narodzone córeczki zazwyczaj były oddawane jako ofiara ku czci fenickiego boga Melkarta.

Aszerat po odzyskaniu świadomości, postanowiła uciec z domu. A to wszystko dzięki opowiadaniom matki o nowej wierze, wyznaniu. I stało się, Aszerat uciekła z domu, przyjmując nowe imię Zuzanna i dołącza do wyznawców Jezusa.

Zuzanna odkrywa w sobie powołanie i chęć niesienia pomocy innym, a tym samym postanawia zostać akuszerką – położną. Poznajemy przeobrażenie małej zagubionej dziewczynki w świadomą i silną, a co najważniejsze wolną kobietę, która sama decyduje o swoim losie. To z powieści poznajemy najwcześniejsze wydarzenia związane z Chrystusem, oraz słynne postaci Judasza, Maryję, Marię czy też Poncjusza Piłata. Zuzanna ma szansę także na osobistą rozmowę z cesarzem Klaudiuszem.

Książka jest typową powieścią historyczną, ujętą w sferze religijnej-wczesnego chrześcijaństwa. To dzięki niej przenosimy się do czasów Jezusa. Autorka Aleksandra Mazur, sporą część fabuły poświęca ukazaniu nauk Jezusa i przekazów z Ewangelii. Fabuła jest prosta w śledzeniu i odbiorze. Wszyscy poznani w niej bohaterowie są raczej o nieskomplikowanej charakterystyce.

To książka pokazująca wczesne chrześcijaństwo jak i życie, warunki panujące w tamtych czasach, dzięki dokładnemu opisowi przenosimy się w dawne czasy, znane nam już z kartek Pisma Świętego. Aszerat poznaje osoby z Pisma jak Judasz, czy też Piłat. Zostaje nawet żoną Setnika Poncjusza Piłata.

To powieść o odwadze, miłości oraz wierności i wierze aż do końca. Mimo trudów życia nie utraciła wiary, choć ta nieustannie wystawiała ją na próbę. Aszerat straciła pierwsze dziecko, następne zostało jej odebrane, a pod koniec powieści nawet trafia do więzienia za swoją wiarę.

Pod koniec książki dowiadujemy się od autorki, że była zainspirowana inną książką o życiu Jezusa- Jezus, nieoczekiwany Bóg A główna bohaterka o imieniu Zuzanna, również występuje jako postać Biblijna, choć w Biblii nie wiele o niej wspomniano. 

I tak postanowiła sięgnąć po najpoczytniejszą książkę świata – Biblię. Trzeba przyznać, że jej fragmenty są często niezrozumiałe i napawają czytelnika strachem, a przecież Bóg jest miłością i nie chce wywoływać strachu. Tak więc przyszła pora na strzepnięcie kurzu z Biblii. To książka przystępna dla wszystkich, którzy chcieliby zasiać w sobie iskrę ze słowa Bożego.

Autorka prowadzi najważniejszymi śladami życia Jezusa. Ukazuje uwczesne wówczas realia historyczne. Czytelnikowi, poprzez swoją powieść podpowiada, by zastanowić się nad istotą swojego życia, by podjąć próbę własnej odpowiedzi. Po co żyjesz?” Podpowiem wam, jaki jest najważniejszy obowiązek człowieka. Wielbienie Boga! Codzienne dziękowanie Mu za niezasłużoną łaskawość. Za ofiarę Bożego Syna. Głośne dziękowanie za ratunek, za zbawienie! Ludzie! Po co płodzicie i wychowujecie dzieci, po co przedłużacie linie rodowe, po co leczycie i ratujecie innych, skoro sami nie wiecie, po co człowiek żyje?” str 344

Polecam

Przy okazji zapraszam do innych moich wpisów z książkami wydawniictwa Święty Wojciech, na przykład “Opowieść o Bożym Narodzeniu” oraz “Kim jest Jezus?”