animacje-dla-dzieci

Bajki dla dzieci – Czym zająć malucha?

Posted by

Z góry pragnę zaznaczyć, iż bajki dla dzieci powinny być dostosowane do aktualnych możliwości poznawczo-emocjonalnych naszych dzieci.

Najlepiej byłoby gdyby oglądanie odbywało się pod kontrolą, w towarzystwie zaangażowanego w temat bajek oraz rozwoju dziecka któregoś z rodziców. Warto też jest obserwować dziecko przy oglądaniu bajki, zwłaszcza gdy ogląda nową, jeszcze nie znaną bajeczkę. Wówczas mamy podgląd na jego reakcję.

Dziecko zazwyczaj stara się naśladować postacie z bajek, poruszać się do rytmu piosenki. Wydaje podobne dźwięki, klaszcze, tańczy, gdy coś mu się bardzo podoba.

Na co dzień w domach leci telewizja w tle. Niby dziecko tego nie ogląda, ale zawsze coś tam słyszy i zerka, a to co obecnie leci w TV nie zawsze jest odpowiednie dla naszego dziecka. Takie bierne oglądanie telewizji jest jeszcze gorsze od normalnego oglądania przez dziecko dostosowanej bajki dla dzieci. Warto unikać takiego oglądania TV w tle, a to dlatego, że większość dnia jest włączona telewizja z głośną muzyką i nieodpowiednim obrazem do wieku dziecka.

Bo co to jest za oglądanie na przykład serialu, kiedy obok lata i krzyczy dziecko. Lepiej włączyć magiczny przycisk jak dziecko już zaśnie, wtedy unikniemy problemów ze snem, a nawet nocnych koszmarów.

Najlepiej osobiście sprawdzić czy bajka jest odpowiednia do rozwoju dziecka.

Obraz filmowy jest niestabilny, szybki, często się zmienia, mocno „bodźcuje” zmysł wzroku. Dzieci lubią ruch- to wszyscy wiemy (to ich motor rozwoju), dlatego lubią oglądać grę świateł, piękne przeróżne kolory oraz słyszeć dźwięki – i to właśnie zapewnia im obraz filmowy.

W przypadku małych dzieci obraz ten powinien być wolniejszy, a w rezultacie wysyłać mniej bodźców wzrokowych i dźwiękowych. Na zapotrzebowanie najmłodszych starają się odpowiadać kanały telewizyjne przeznaczone dla małych a nawet malutkich dzieci.

bajki-dla-dzieci

Jeśli jesteś rodzicem, to warto pamiętać o rozsądnym korzystaniu z mediów, bo to nie jest coś czego w dzisiejszym świecie można od tak uniknąć. Teraz nawet kilkumiesięczne dziecko domaga się telewizora.

Zabawa to rozwój, kreatywność, poznawanie świata i tego co jest dookoła.

Rozwijanie pasji i zainteresowań, poznawanie samego siebie i swoich możliwości. Poprzez zabawę dzieci uczą się i rozwiją, więc nie utrudniajmy tego naszym dzieciom, ale róbmy to z głową.

Nie zawsze za wszystkim nadążamy i mamy wystarczająco dużo czasu by zająć się dziećmi tak jakbyśmy tego chcieli. Czyli poświęcać im maksimum naszej uwagi. Czasem jesteśmy tak zmęczeni, że pozwalamy dzieciom na oglądanie „bajek dla dzieci”.

Myślę, że nie ma w tym nic złego, przecież sami również wychowaliśmy się na bajkach. W dzisiejszych czasach trudno jest wychowywać dzieci bez różnych nowinek technologicznych. Dzieciaczki same garną się do takich rzeczy. Nawet kilkumiesięczny bobas domaga się telefonu bądź pilota od telewizora, gdyż te przedmioty są w codziennym użytku.

Oglądamy tylko takie bajki, które uczą.

Animacje oglądamy w języku polskim jak i angielskim. Małe dzieci lubią powtarzać ciągle te same schematy, dzięki czemu utrwalają swoją zdobytą wiedzę. Oczywiście oglądanie bajek dla małego dziecka to nie jest zwykłe oglądanie, a prawdziwa nauka i poznawanie świata! Małe dziecko jeszcze mało widziało, więc go wszystko interesuje, a zwłaszcza kolorowe obrazy na monitorze.

Maluchy zwykle jeszcze nie rozumieją zasad, otaczającego go świata, jak również nie umieją zapanować nad swoimi emocjami. Dlatego, uważam, iż wspólne oglądanie i tłumaczenie wszystkiego co dzieje się w bajkach jest dobrą nauką dla takiego malucha. Jako rodzic dwuletniego dziecka muszę uzbroić się w cierpliwość i bezustannie tłumaczyć wszystko to, co go otacza, oraz to co się dzieje w danej chwili.

W wieku dwóch lat intensywnie rozwija się wyobraźnia dziecka. Proste i nieskomplikowane bajki to wspaniała baza do budowania nowego słownictwa.

Ta animacja świetnie oddaje co mam na myśli:

Warto wprowadzić naukę języków obcych tak wcześnie jak tylko się da. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej, ponieważ będzie mu łatwiej opanować nowe słownictwo. Mogą pomóc nam w tym między innymi bajki dla dzieci.

Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, oraz bajki dla dzieci, ale róbmy to z głową i w miarę rozsądnie. Najlepiej jeśli jest to możliwe, starajmy się wybierać samemu bajki, które będzie oglądać nasze dziecko, tak by były odpowiednie do jego wieku. Podając przykład; oglądając bajki z youtuba nie mamy pewności czy dziecko nie przełączy na coś innego bądź też czy po zakończeniu jednej bajki będzie lecieć kolejna bajka dostosowana do jego rozwoju i wieku, dlatego bądźmy przy dziecku.

animacje-dla-dzieci

Dlatego warto wybrać kanał poświęcony dla najmłodszych; na przykład na stronie justbaby jest utworzona zakładka z animacjami dla dzieci. Bajeczki są w języku angielskim, więc dziecko dzięki temu  szybciej opanuje nowe angielskie słówka jak również fajnie i przyjemnie spędzi kilka minut w ciągu dnia.