Bezpieczne kosmetyki dla dzieci – jak je rozpoznać?

Posted by

Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, a przez to bardziej narażona na działanie szkodliwych substancji. Dlatego kosmetyki dla dzieci należy dobierać starannie, choć nie jest to łatwe zadanie. Wiele zależy od wieku dziecka oraz od tego, czy skład produktu nie zawiera substancji, które mogą wywołać podrażnienia. Mimo to, istnieje kilka wytycznych, którymi warto się kierować przy wyborze kosmetyków.

Kosmetyki dla dzieci z bezpiecznym składem

Sprawdzanie składu powinno być jedną z pierwszych czynności przy wyborze kosmetyków dla maluchów. O czym trzeba przy tym pamiętać? Pierwsza zasada brzmi – naturalne produkty są często bezpieczniejsze od pozostałych, ale nie zawsze. Należy mieć na uwadze, że naturalne składniki też mogą powodować reakcje alergiczne, dlatego warto najpierw stosować je w niewielkich dawkach i obserwować skórę malca.

Ponadto każdy rodzic powinien unikać kosmetyków, które mają w składzie m.in.:

·        SLS i SLES – to detergenty, które sprawiają, że produkt się pieni, ale mogą też wywoływać podrażnienia skóry;

·        substancje zapachowe i sztuczne barwniki – bardzo często wywołują reakcje alergiczne;

·        silikony – stosowanie ich prowadzi do powstania bariery na skórze, która zapobiega jej wysuszeniu, ale też utrudnia pozbywanie się zanieczyszczeń;

·        PEG i PPG – mogą sprawiać, że skóra staje się bardziej podatna na działanie substancji drażniących oraz na zanieczyszczenia, czego rezultatem są stany zapalne, niektórzy uważają też, że mają właściwości rakotwórcze;

·        parabeny – są wytwarzane na bazie ropy naftowej i pełnią rolę konserwantów: mogą powodować m.in. reakcje alergiczne i podrażnienia;

·        oleje mineralne (parafina, wazelina) – chociaż zapobiegają utracie wilgoci ze skóry, skutkiem ubocznym ich działania może być rozwój bakterii beztlenowych – oleje mineralne tworzą barierę, przez którą tlen nie przedostaje się do skóry.

Warto też wspomnieć, co może się znaleźć na etykiecie produktu dla dzieci. Chociaż pełna lista z pewnością byłaby długa, warto wyróżnić panthenol i allantoinę, które mają właściwości regenerujące. W składzie mogą się też znajdować naturalne oleje, np. migdałowy lub z wiesiołka.

Hipoalergiczne kosmetyki – czy warto po nie sięgać?

Rodzice często słyszą, że kosmetyki dla dzieci powinny być hipoalergiczne, ponieważ nie będą uczulać malucha. To jednak nie do końca prawda. Chociaż rzeczywiście ich skład jest tak dobrany, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej, nie można jej zupełnie wykluczyć. Co więcej, prawo nie precyzuje, kiedy dokładnie produkt może być uznany za hipoalergiczny. Dlatego warto decydować się na produkty opisane jako hipoalergiczne, ale jednocześnie należy zawsze sprawdzać ich składy i mieć na uwadze, że nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia uczulenia.

Certyfikat gwarancją bezpieczeństwa

Chociaż skład jest bardzo ważny, nie tylko na niego należy zwracać uwagę przy wyborze środków do pielęgnacji. Dodatkowo rodzice powinni sprawdzić, czy kosmetyki dla dzieci mają atesty zaświadczające, że ich stosowanie jest bezpieczne. Choć często nie są one obowiązkowe, warto korzystać z preparatów, które są nimi oznaczone.

Do ważniejszych zaliczają się atesty, które wydaje Instytut Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Te instytucje poddają kosmetyki starannej kontroli – dzięki temu jeśli na opakowaniu znajduje się informacja o tym, że produkt posiada atest IMiD albo CZD, to znaczy, że jest on bezpieczny dla malucha. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem nie będzie on wywoływał podrażnień ani innych objawów uczulenia.

Godny uwagi będzie też certyfikat wydawany przez Państwowy Zakład Higieny. On również stanowi potwierdzenie, że kosmetyk nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Wiek dziecka a wybór kosmetyków

Kupując kosmetyki dla dzieci należy też mieć na uwadze, w jakim maluch jest wieku. Im jest młodszy, tym większe jest ryzyko podrażnienia skóry, które mogą spowodować produkty do pielęgnacji i higieny. Z czego wynika ta zależność? U niemowląt płaszcz hydrolipidowy jest znacznie cieńszy niż u dorosłych, ponieważ nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. promieniowanie UV albo zanieczyszczenia, a także przed utratą wody.

Ponadto pH skóry malucha ma odczyn neutralny, a nie kwaśny, dlatego jego skóra nie jest tak skutecznie chroniona przed drobnoustrojami jak skóra starszej osoby. To wszystko sprawia, że wybór kosmetyków powinien być uzależniony od wieku malucha. Na wielu produktach znajduje się informacja, że mogą być używane u dzieci poniżej 3 roku życia. Warto zwracać uwagę na takie oznaczenia – dzięki temu rodzic nie ryzykuje, że kosmetyk wywoła niepożądane zmiany na skórze.

Kosmetyki dla dzieci z dobrym składem można znaleźć w ofercie marki Organique na stronie https://www.organique.pl/kosmetyki-dla-dzieci. Linia Baby & Kids została opracowana specjalnie z myślą o potrzebach wrażliwej skóry maluchów.

*Materiał zewnętrzny