Lubię czytać …
Ja bardzo lubię czytać książki… Będąc jeszcze na studiach musiałam czytać książki niemalże co tydzień, ale nawet to lubiłam. Moją pracę magisterską pisałam z literaturoznawstwa (z tym że w języku rosyjskim). I teraz już mi pozostało czytanie książek, czytam je z dziećmi jak i sama. Polecam wszystkim czytanie książek! Ja jeśli tylko mam okazję na czytanie książki to czytam. I właśnie ostatnio przeczytałam książkę „CISZA I SPOKÓJ. Cała prawda o życiu daleko od miasta” i chciałam bardzo podzielić się z Wami moją recenzją. Jak tylko otrzymałam książkę, a mój mąż zobaczył okładkę, powiedział – „Lubisz taką fantastykę?!” Uśmiałam się, gdyż to prawda, przy małych dzieciach cisza i spokój jest nieosiągalna. 😉 Książka natomiast nie ma nic wspólnego z fantastyką. Jak najbardziej przedstawia rzeczywistość i to bardzo prawdziwą, bez lukrowania, taką jaka jest, czyli ciężka praca, rodzina, zmęczenie, budowa domu, dojazdy do pracy itp, ale o tym jeszcze opiszę.
Cisza i spokój. Kilka słów o książce
Książka „CISZA I SPOKÓJ. Cała prawda o życiu daleko od miasta” została bardzo ładnie wydana przez wydawnictwo CZARNA OWCA. Twarda oprawa, piękny złocony nadruk, zieleń.. przyciąga uwagę. Jest to książka autorstwa Natalii Sosin-Krosnowskiej. Jak przyznaje autorka jest bardzo zżyta z wsią. Pisze, że jest jedną nogą w mieście, a drugą na wsi. To prawie tak jak ja, gdyż wychowałam się na wsi i ciągnie mnie na nią przy każdej okazji. Obecnie mieszkam w mieście i jakoś nie podpasował mi do końca ten klimat. Książka liczy prawie 300 stron. W tekst są wplecione zdjęcia, dzięki czemu można sobie lepiej wyobrazić panujący klimat na wsi, o którym jest mowa w książce.
Treść książki „CISZA I SPOKÓJ. Cała prawda o życiu daleko od miasta”
Jest to opowieść o prawdziwym życiu na wsi, oraz o ludziach, którzy zaryzykowali i porzucili wygodne życie w mieście na rzecz wsi i przyrody. To także zbiór porad dotyczących zmian, przeprowadzki, zakupu domu na wsi, remontu starego domu jak i zabytkowego, budowy, ogrodnictwa, rzemiosła, hodowli zwierząt, agroturystyki, pensjonatów, oraz ogólnie o życiu na wsi. Książka w prawdziwy, życiowy i bardzo naturalny sposób, na przykładach innych ludzi, pokazuje wady i zalety życia na wsi. Jest to opowieść o prawdziwych ludziach, którzy postanowili oderwać się od miasta i zacząć żyć w zgodzie z naturą i przyrodą, gdyż miasto to ciągła gonitwa, praca, dom, rozrywki, dosłownie brak czasu na wszystko, a przede wszystkim na rodzinę. Do tego dochodzi szarość, hałas, zabójcze tempo, smog, brud itp. W mieście żyjemy na wyższych obrotach, to walka z czasem, wiem coś o tym z własnego doświadczenia.
Natomiast nie ma co porywać się z „motyką na słońce” i zostawiać całego życia w mieście, dla domu na wsi, gdyż to nie jest prawdziwa sielanka jak niektórzy sobie to wyobrażają, a ciężka praca i wyrzeczenia. Czasem mamy inne wyobrażenia o wsi i uważamy, że życie tam jest rajem na ziemi, dającym owoce prosto z drzewa, piękną zieleń, słońce, itp. Zderzenie się z prawdziwą rzeczywistością może być całkiem inne niż sobie zakładaliśmy. Jeden z bohaterów książki opowiada o tym, jak to pomylił się co do wsi, a tak na prawdę co do swoich wyobrażeń o niej, gdyż tam czuł się strasznie samotny.
Jeśli chcesz poznać szczegóły to musisz koniecznie przeczytać książkę
Zainteresowała mnie bardzo historia bohaterów książki, Klary i Rafała oraz ich rodziny, gdyż bohaterowie opowiadają całą historię o swoim życiu na wsi oraz o wychowaniu dzieci i ich edukacji. Klara jako mama sześciorga dzieci sama zajmuje się ich edukacją – uczy je w domu, oraz gotowaniem, robieniem serów, uprawą ogrodu, zajmuje się domem, jak również wytwarza kosmetyki naturalne. Podsumowując, wieś to nie tylko chodzenie boso po trawie ale ciężka praca i obowiązki.
Jeśli chciałabyś oderwać się choć na chwilę od miasta, lub poważnie myślisz o przeprowadzce na wieś to polecam przeczytanie książki. To właśnie z niej dowiesz się czy to wszystko co przeczytałaś to dokładnie to czego szukasz na wsi. 😉
Mnie książka bardzo się spodobała i czytałam ją z zaciekawieniem. Dowiedziałam się dużo różnych rzeczy i ciekawostek na przykład to jak robić domowe jogurty, sery czy też kefir.