ekspres_do_kawy

Czy warto kupić ekspres do kawy?

Posted by

Czy warto kupić ekspres do kawy?

Ekspres do kawy długo był widziany jako pewien luksus, jednak powoli staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko umożliwia codziennie zaparzać kawę rodem z luksusowej kawiarni, ale niejednokrotnie jest urządzeniem, które kształtuje pasje i umiłowanie do kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad nabyciem ekspresu do domu, ale nie masz pewności, który będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomożemy Ci w wyborze.

Różne modele ekspresów do kawy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie zasadniczo różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a kolejny będzie w dużej części od Ciebie zależny. Jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, a każdy posiada swoich miłośników oraz krytyków. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy zwykle od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dziś zilustruję Ci je w szczegółach i przedstawię ich wady oraz korzyści.

Automatyczny ekspres do kawy.

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę oraz łatwość przygotowania kawy. Wiele z nich po wciśnięciu jednego guzika jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zajmuje im to kilkadziesiąt sekund, a Ty oprócz podstawienia filiżanki, w tym momencie nie robisz nic. Zazwyczaj automatyczne ekspresy mają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Tylko wtedy kawa smakuje wyjątkowo.
Jeśli chodzi o rodzaje napojów, jakie możesz przygotować w ekspresie automatycznym, to wybór jest olbrzymi. Od klasycznego włoskiego espresso, poprzez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a zachowanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego poświęcenia. Na szczęście są ekspresy przeznaczone tylko do wykonania kaw czarnych. Jest to znakomite wyjście dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.
Nie możemy zlekceważyć tematu higieny ekspresu do kawy. Po kilku zaparzonych kawach wiele przewodów w urządzeniu naturalnie ulega zanieczyszczeniu. Twoim zadaniem jest utrzymanie urządzenia w czystości, co pozwala wydłużyć jego żywotność oraz nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój układ samodzielnie. Dzieje się to głównie podczas uruchamiania i wyłączania urządzenia.
Na smak kawy wpływa także woda, której używasz do zaparzenia. Stanowi 98% finalnego naparu, zatem musi być ona jak najczystsza. Ogromną zaletą ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich posiada zbiornik na wodę z opcją zamontowania filtra, który dba o prawidłową jakość Twojej wody.
Ekspresy automatyczne cechuje duża powtarzalność w tym, co przygotowują. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a jedynie od maszyny. Mimo tego, ekspresy automatyczne obecnie są najczęstszym wyborem, jeżeli chodzi o urządzenia do domu. Gwarantują dużą wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Kolbowy ekspres do kawy.

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie wyższego poświęcenia we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które chcą przede wszystkim szybko przygotować kawy mleczne, jest to kłopotem. Natomiast urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać wspaniałą rozrywkę i nie myślą schematycznie. Jakość kawy będzie zależeć głównie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Wiele operacji musisz wykonać ręcznie, dlatego satysfakcja z dobrej kawy będzie jeszcze większa.
Kupując ekspres kolbowy możesz spotkać się z ogromnymi różnicami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale także za kilka tysięcy złotych. Taka dysproporcja zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz użytych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie zrobi tak dobrej kawy, jak ten za np. 3000 zł.
Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest zastosowany system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który rozgrzewa większą dawkę wody, natomiast robi to w stosunkowo długim czasie. W nowocześniejszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który działa na zasadzie podgrzewacza opływowego. Gwarantuje on szybsze podgrzanie wody oraz jest bardziej energooszczędny niż bojler.
Jeśli jesteś miłośnikiem cappuccino czy cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj zasady, bo idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Mimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się trochę wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.
Dobierając odpowiedni ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli pragniesz przygotować bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to świetny będzie ekspres automatyczny. Jednak jeśli parzenie kawy daje Ci wiele przyjemności i to Ty pragniesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

 


Tekst powstał we współpracy z firmą Konesso.