Dlaczego w ciąży musisz dbać o zdrowie jamy ustnej ?

Posted by

Jak pewnie niewiele z przyszłych mam wie, w okresie ciąży dużą wagę powinno przykładać się do zdrowia jamy ustnej. Badania udowodniły że ma to bezpośredni wpływa na poród i zdrowie dziecka. Stan zapalny toczący się w organizmie ciężarnej jest groźny dla dziecka, ponieważ wszystkie toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem.

Podczas ciąży zęby są narażone na szereg chorób. Zmiany hormonalne występujące w tym czasie powodują zmianę pH śliny, co za tym idzie drobnoustroje w jamie ustnej mają lepsze warunki do rozwoju. Poranne nudności, wymioty oraz częste spożywanie posiłków i podjadanie dań o całkiem innych smakach sprzyjają szybszemu rozwojowi próchnicy, stanów zapalnych oraz tkanek przyzębia, a kwasy żołądkowe skutecznie niszczą szkliwo. Choroby zębów i przyzębia mogą stanowić zagrożenie dla płodu, a także przyczynić się do wcześniejszego porodu lub nawet poronień. Jak wynika z badań naukowców, nieleczone choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie! To zaskakujący wysoki wynik, biorąc pod uwagę jak niewiele trzeba zrobić, aby temu zapobiec. Najlepiej leczyć zęby na bieżąco, i jeszcze przed zaplanowaną ciążą skontrolować, czy wszystko jest dobrze. Jeśli zaś tak się nie stanie, gdyż jak wiadomo nie wszystko można zaplanować, powinno się jak najszybciej udać na kontrolę i zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Oczywiście przed wizytą, tak jak każdego innego specjalistę należy poinformować o swoim stanie i ciąży.

W czasie ciąży warto chodzić na regularne kontrole zaplanowane na początek, półmetek i pod koniec ciąży. Dentysta na bieżąco będzie kontrolował plan zębów z uwzględnieniem najlepszego planu leczenia myśląc przy tym o zdrowiu zarówno mamy jak i maluszka.  Leczenie próchnicy zębów w ciąży jest bezpieczne w każdym trymestrze, natomiast leczenie kanałowe zęba nie powinno być przeprowadzane wyłącznie w pierwszym trymestrze.

Kobietom w ciąży w ramach leczenia NFZ przysługuje:

  1. Leczenie kanałowe zęba z wypełnieniem 2 kanałów i 3 kanałów,
  2. Leczenie kanałowe zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 2 i 3 kanałów zęba,
  3. Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów.

Wyspecjalizowani dentyści również pod kątem prawidłowego postępowania w czasie ciąży i połogu czekają na Państwa w CMP – Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie

Materiał zewnętrzny