dom babci

„DOM BABCI”

Posted by

Dziś będzie wpis o niesamowitej pełnej ciepła i miłości a zarazem smutnej opowieści. A dokładnie będzie o książce pod tytułem „Dom Babci” Ross Montgomery i David Litchfield.

Książka od wydawnictwa CzyTam„Dom Babci” to idealna opowieść na jesienne dni i wieczory… jesienne dlatego, gdyż opowiada o przemijaniu, starości, stracie bliskiej osoby. Nawet ilustracje są przedstawione w jesiennych, ciemnych, ponurych barwach. Nie do końca jest tak szaro, buro i ponuro, ponieważ ciepła i blasku dodaje samo słowo babcia, oraz postać babci, ogień w kominku, sielski domek oraz uśmiechnięty i promienny chłopiec. Książka Dom Babci zachwyca pięknymi ilustracjami i niezwykłą jakże wzruszającą opowieścią.

Opowieść zaczyna się bardzo przyjemnie od rozpalonego kominka i bliskości babci. Dowiadujemy się, że babcia była architektem i projektowała najwyższe wieżowce, najpiękniejsze pałace, biblioteki oraz miasteczka. Jednak babcia miała do zrealizowania największy projekt jaki dotychczas zrobiła. A mianowicie miała zbudować dom dla wnuka. Do domu mieli się przenieść razem, jednak babcia się zestarzała i opadła z sił a następnie…  odeszła. I wtedy dom okazał się tylko budynkiem. Wtem chłopiec wpadł na pomysł i zaczął pracować nad własnym projektem. Zaczął budować – babcię. Gdy babcia była ukończona przemierzali razem pola, wody, oceany by dotrzeć do magicznego miejsca do domu wnuka. Jednak dom okazał się nie dokończony i chłopiec stwierdził, że nie może w nim zamieszkać, na co babcia odpowiedziała, że on dokończył już ten projekt.

dom babci

dom babci

Budynek to budynek a dom powinien być pełen miłości, ciepła i rodziny.

Dom bez rodziny byłby niczym. Nawet jeśli babcia odeszła to chłopiec czuł jej bliskość w postaci swojego projektu – babci. W naszym przypadku mogą to być zdjęcia, miłe wspomnienia pamiątka po babci, dzięki czemu pamięć o tej bliskiej osobie nigdy nie gaśnie. 😉 Choć ludzie odchodzą zostawiają po sobie pewien ślad, tak jak w tym przypadku babcia zostawiła wspaniały dom dla wnuka oraz piękne pałace itp. Zawsze coś po nas zostanie. Książka może być nawiązaniem do podtrzymywania rodzinnej tradycji – budowanie domów. Opowieść ukazuje jak ważne jest wspólne spędzanie czasu z najbliższymi, gdyż nie znamy dnia ani godziny, kiedy drugiej osoby może już zabraknąć. Z obrazków jak i tekstu możemy wywnioskować, iż odejście bliskiej osoby nie niesie ze sobą tylko rozpaczy i żałoby a podtrzymywanie niesamowitej więzi rodzinnej, oraz gotowości do działania, przecież nie możemy pozwolić by czyjeś marzenia i projekty nie zostały ukończone.

Wspaniała historia, która być może pozwoli dzieciom zrozumieć rozstanie i odejście, a także to jak ważne są dobre relacje w rodzinie. 😉

dom babci

dom babci

Polecam!

Zapraszam również do mojego wcześniejszego wpisu Gabi i Gator” James Burks, wydawnictwa CzyTam