Wyobraźnia ma znaczenie.
Mój prawie 3 letni synek jest na etapie przekonania o tym, iż przedmioty są zdolne do myślenia i działania. Często bawi się w lekarza, lecząc chore misie i podając im zastrzyki. Wierzy w to, że miś coś czuje i musi mu pomóc, gdyż jego puchatego przyjaciela boli brzuszek. W takiej sytuacji ja pomagam w leczeniu misia, a nie uświadamiam go, że jest w błędzie i miś nic nie czuje i tak naprawdę go nic nie boli. Wyobraźnia ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka. Staram się nie ograniczać dziecięcej wyobraźni i kreowania świata przez dziecko. Wspieram go w tym i pokazuję mu drogę do tej kreatywności, zabawy i wyobraźni.
Dzieci często wymyślają sobie niewidzialnych przyjaciół z którymi bawią się i rozmawiają, to pomaga im w kreatywnym myśleniu, postrzeganiu świata i budowaniu własnego „ja”. Zazwyczaj dzieci same bawią się z użyciem wyobraźni, jednak czasem można ich wspomóc dając im do zabawy klocki, kartonowe pudełka, plastikowe butelki, zakrętki, kartki itp. Czasem wystarczy tylko dać dziecku trochę się ponudzić, nie musimy organizować mu całego dnia na zabawę. Nuda czasem wspomaga wyobraźnię. W każdej rzeczy i w każdym miejscu można znaleźć impuls do fantazjowania i wyobrażania, o czym przekonamy się dzięki książeczkom o których Wam dziś troszkę opiszę. A jak wiadomo, sposobem starym jak świat jest wspólne czytanie bajek, które rozwijają wyobraźnię i pokazują nowe pole do zabaw i popisów.
Wyobraźnia a książeczki od wydawnictwa CzyTam.
Dziś pokażę Wam wspaniałe książeczki od wydawnictwa CzyTam. To kolejne książki tego wydawnictwa, które przeczytaliśmy z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością i na tych nie poprzestaniemy, ponieważ warto czytać wspólnie z dzieckiem. Jeśli jesteście ciekawi wcześniejszych książeczek tego wydawnictwa to zapraszam do wcześniejszego wpisu, klikając tutaj.
Gdy SMOK się wprowadza.
Jest to bardzo kolorowa i przejrzysta książeczka. Zawiera mało treści a DUŻO kolorów i ilustracji. Treść jest bardzo ciekawa. Mój synek Piotruś jest zachwycony książeczką i każe ją sobie czytać kilka razy dziennie.
„Jeśli zbudujesz doskonały zamek z piasku, zamieszka w nim smok.”- Od tego zdania rozpoczyna się cała przygoda ze smokiem. Książeczka pokazuje, że dużo nie trzeba aby w zamku zamieszkał smok, wystarczy wiaderko, łopatka, piasek i oczywiście wyobraźnia. I właśnie taka historia przytrafiła się małemu chłopcu na plaży. Do jego zamku wprowadził się smok! Chłopiec i smok świetnie się bawią do czasu, aż informuje rodzinę o istnieniu smoka. W istnienie smoka nikt nie wierzy, robią się z tego tylko same problemy. Niezrozumiany chłopiec każe wynosić się smokowi z zamku… do czasu aż nie zbuduje kolejnego. 😉
Gdy SMOK się wprowadza ponownie.
Jak sam tytuł wskazuje jest to kontynuacja wcześniejszej książki „Gdy SMOK się wprowadza”, choć można ten tytuł odebrać dwuznacznie po przeczytaniu treści. W książeczce bohater spodziewa się rodzeństwa na które do końca nie jest przygotowany. Chłopczyk wraz ze swoim smokiem uwielbia psoty. Smok tym razem zamieszkał w łóżeczku niemowlęcym. Można się domyślić, że te ponowne wprowadzenie smoka to tak jakby nadejście nowego smoka wraz z narodzonym dzieckiem, które również w przyszłości będzie miało swojego wymyślonego przyjaciela. Choć chłopczyk stara się przedstawić rodzinie swojego przyjaciela -smoka, nikt go nie rozumie i nie chce poznać jego nowego towarzysza zabaw.
Wyobrażanie, czy też wymyślanie niewidzialnych przyjaciół przez dzieci to swojego rodzaju poszukiwanie kompana do zabaw w trakcie gdy rodzina a w szczególności rodzice są zajęci swoimi sprawami.
Może i u nas już niedługo zamieszka smok….. mamy do tego odpowiednie warunki.
Plaża? Jest!
Piasek? Jest!
Wiaderko? Jest!
Łopatka? Jest?
Łóżeczko niemowlęce? Jest!