Hulaj dusza na hulajnodze – jaką podarować smykowi?

Posted by

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji różnorodne pojazdy, które wzmacniają sprawność oraz kondycje. Ponadto są one źródłem nieprzeciętnej rozrywki. Chcesz sprawić ogromną frajdę smykowi? Postaw na hulajnogę! Jest to znakomity pomysł na uniwersalny prezent, który z pewnością wywoła nieokiełznaną radość.

Najważniejsze jest to, aby hulajnoga była właściwie dopasowana do dziecka. Z tego względu zakup musi zostać dokładnie przemyślany. Nie ma sensu inwestować w sprzęt, który po kilku tygodniach będzie nadawał się jedynie do wymiany. Komfort oraz bezpieczeństwo malucha należy postawić na pierwszym miejscu.

Trzy lub dwa kółka

Hulajnoga trójkołowa czy dwukołowa? To pytanie zadaje sobie wiele osób.

  • Modele z trzema kółkami są znacznie stabilniejsze, co zmniejsza prawdopodobieństwo niebezpiecznego upadku. Są one rekomendowane w przypadku młodszych dzieci, które mają jeszcze problemy z zapanowaniem nad pojazdem. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla dwulatka, ale nie tylko. Należy realnie ocenić umiejętności oraz możliwości smyka. Dobrze jest także wziąć pod uwagę, że dziecko z takiej hulajnogi dość szybko wyrasta.
  • Modele dwukołowe są nieco bardziej wymagające. Użytkownik musi nauczyć się balansować swoim ciałem. Nie bez znaczenia jest również koordynacja ruchów. Maluch musi włożyć w jazdę więcej energii, co pozytywnie wpływa na jego rozwój ruchowy.
  • Rodzaj kół

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć to rodzaj kół. Wiadomym jest, że występują one w wielu wariantach. Różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również materiałem, z którego zostały wykonane. Mniejsze koła są bardziej zwrotne, jednak słabo sprawdzają się na nierównym podłożu. Im są one większe, tym mniej komfortowo manewruje się pojazdem, jednak amortyzacja jest lepsza. Należy więc trafnie określić, po jakim podłożu będzie najczęściej przemieszczać się dziecko.

  • Odradzane są koła plastikowe, które często występują w najtańszych hulajnogach. Negatywnie wpływają one na wygodę eksploatacji. Ponadto są one wyjątkowo głośne, co jest szczególnie odczuwalne podczas jazdy na kostce brukowej.
  • Świetną opcją są koła kauczukowe, które dopasowują się do nawierzchni, a ponadto są ciche i wytrzymałe.
  • W przypadku większych kół dobrze, jeśli są one pompowane.

Regulowana wysokość kierownicy

Tylko nieliczni kupują hulajnogę na jeden sezon. Powód jest prosty – to strata pieniędzy. Dziecko rośnie, a więc pojazd powinien elastycznie dopasowywać się do jego potrzeb. Trafnym wyborem jest model z regulowaną wysokością kierownicy. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, że konstrukcja jest ergonomiczna i nie stanowi zagrożenia dla maluszka.

Pamiętajmy jednak o tym, aby sprawdzić, jak wygląda zabezpieczenie regulacji. Ważne jest to, aby kierownica nie „złożyła się” w najmniej spodziewanym  momencie. W modelach renomowanych marek takie zjawisko nie występuje. Wariantów, które „rosną z dzieckiem” jest sporo, a najlepszy dla siebie można odszukać na przykład w internetowych rankingach takich jak ten dostępny na stronie https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/hulajnoga-dla-3-4-5-latka.html.

Jakość konstrukcji

Konstrukcja hulajnogi dla dziecka powinna być solidna i niepodatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dotyczy to przede wszystkim podestu, który jest narażony na spore obciążenia. W słabych pojazdach często dochodzi do jego wygięcia oraz deformacji. Obecnie najchętniej wybierane są konstrukcje aluminiowe. To tworzywo lekkie, trwałe, a także odporne na procesy korozyjne.

Modele dla starszych dzieci, czy też dorosłych najczęściej wykonywane są z mieszanki sklejki oraz włókna kompozytowego. Wynika to z faktu, że lepiej dopasowują się one do wagi użytkownika, czy też ukształtowania terenu.