Jak być sobą Cath Howe – recenzja książki

Posted by

Jak być sobą, autorstwa Cath Howe to książka dla wszystkich, bez względu na wiek

Jak być sobą to pozycja wydawnictwa Wilga. Zamówiłam ją na stronie internetowej TaniaKsiazka.pl w kategorii dla dzieci. Do zakupu skusił mnie tytuł. W obecnych czasach ciężko być sobą, gdy społeczeństwo, a nawet najbliższa rodzina, wymaga byśmy byli kimś innym niż jesteśmy. I dlatego postanowiłam, że ta pozycja musi być u mnie, by przeczytać i wyciągnąć wnioski.

To pozycja obowiązkowa, dla dzieci, młodzieży i rodziców… Owa literatura u czytelnika wywołuje różne emocje, od współczucia, żalu, niedowierzania, zdumienia, do uśmiechu na twarzy. Jest to wartościowa książka, która przenika w głąb serca wywołując emocje, łzy wzruszenie oraz uśmiech.

Zmusza do refleksji nad kruchym życiem, nad codziennym postępowaniem wobec siebie i innych. Ukazuje rodzinne relacje, które nie zawsze są poprawne i dobre tak jak byśmy tego chcieli. Książka dedykowana dla nastolatków, jednak wyciska łzy i u dorosłego czytelnika, tak jak i w moim przypadku.

To powieść o chłopcu o imieniu Lucas, którego wychowuje tata, a raczej niania. Jego mama zmarła, przez co czuje się samotny i nie zrozumiany przez ojca. Jest to nieśmiały chłopiec, który może mieć wszystko czego dusza zapragnie, gdyż pochodzi z bogatego domu, jednak brakuje mu przyjaźni, miłości rodzicielskiej i poprostu uwagi ze strony ojca. Choć ma wszystko, to czuje jakby nie miał nic. Jest pod presją, jaką nakłada na niego ojciec. Tata zbyt wiele od niego wymaga. Lukas musi poprawnie się zachowywać, chodzić na różne zajęcia i kursy. Uczęszcza nawet na kółko teatralne którego nie nawidzi.. co z czasem się zmienia. Ojcu nie podobają się długie włosy Lukasa, które musi ściąć.

Pewnego razu miarka się przebrała, a Lukas nie wytrzymał pod wpływem presji i ustawiania mu życia… Postanawia sprzeciwić się ojcu i dopiąć swego. Jak to się skończy, oczywiście dowiecie się z lektury Jak być sobą.

Jak być sobą -kilka słów o książce

Pozycja wydawnictwa Wilga, w miękkiej oprawie. Lektura liczy 287 stron, a więc dość sporo jak na książkę dla młodzieży. Czcionka jest gruba i wyraźna, więc zdecydownanie ułatwia i usprawnia czytanie. Historia Lukasa jest tak wciągająca i interesująca, że aż cieżko oderwać się od pozycji. Czyta się ją szybko, gdyż jest napisana prostym językiem i lekkim piórem.

Podzielona na króciutkie rozdziały, a dzięki jednoosobowej narracji przenosi czytelnika w świat dorastającego chłopca ukazując jednocześnie, że problemy dzieci, czy też nastolatków mogą być równie poważne, jak problemy dorosłych. Opisuje historię chłopca, który jest samotny, potrzebuje uwagi, zrozumienia i akceptacji ze strony innych. Pokazuje również współczesny problem, jakim jest pogoń za dobrobytem i dostatkiem, a w rezultacie zapomina się, iż rodzina jest najważniejsza.

Ta lektura bardzo mnie wzruszyła, zwłaszcza moment, kiedy Lukasowi umiera kot, a on chce podzielić się swoją ogromną stratą i szuka pocieszenia wołając i tęskniąc za mamą.. Smutne i jakże wzruszające.

Warto przeczytać. Taka historia otwiera oczy na rodzicielstwo, na potrzeby dzieci, by poświęcić im troszkę uwagi i na każdym kroku okazywać im miłość, oraz uświadamiać, iż są wyjątkowi i ważni.

Przy okazji zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu z książką z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl mianowicie do Zaczarowany Świat Sary 52 challenge