Jak dbać o końcówki włosów?

Posted by

Nawet mocne i zdrowe włosy mogą być podatne na uszkodzenia na końcach. Wynika to z tego, że te fragmenty kosmyków są najstarszą częścią łodygi włosa, mogą więc być osłabione i pozbawione warstwy ochronnej. W efekcie może to spowodować rozdwajanie się włosów i odsłaniać ich wewnętrzną korę. Jak chronić włosy przed rozdwajaniem się?

Co powoduje rozdwajanie się włosów?

Rozdwajanie się końcówek może być efektem działania wielu czynników, jednak jako najczęstsze przyczyny wymienia się:

  • mocne i agresywne czesanie włosów,
  • zabiegi stylizacyjne, szczególnie z wykorzystaniem wysokiej temperatury np. prostowanie lub kręcenie;
  • zabiegi fryzjerskie takie jak ondulacja i koloryzacja.

Jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek?

Rozdwajanie końcówek to powszechna dolegliwość włosów. Niestety tego defektu nie da się leczyć czy naprawić. Zauważając więc u siebie rozdwojone końcówki, najlepiej jest się udać do fryzjera i je ściąć. Warto też postawić na profilaktykę, która opiera się na właściwej pielęgnacji czupryny. Jest ona kluczem do zdrowych, pięknych i lśniących kosmyków, które nie będą się ani łamać, ani rozdwajać. Na szczęście profilaktyka nie jest trudna i wdrożyć może ją każdy. Oto jej zasady!

Myj włosy delikatnie. Mokre włosy są podatne na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest, aby po umyciu delikatnie je pielęgnować. Niektórzy ludzie mają w zwyczaju wycieranie włosów ręcznikiem, może to je jednak uszkodzić. Częste pocieranie może spowodować łamanie i uszkadzać łuski, powodując rozdwajanie końcówek lub puszenie się. Aby temu zapobiec, należy jedynie delikatnie osuszać włosy ręcznikiem.

Regularnie rozczesuj kosmyki. Splątane włosy, zarówno mokre, jak i suche, mogą być trudne do czesania lub szczotkowania, dlatego zawsze rozczesuj włosy przed suszeniem, szczotkowaniem lub stylizacją. Eksperci zalecają stosowanie grzebienia o szerokich zębach – przesuwają się one po włosach bez uszkadzania końcówek i łamania.

Nawilżaj włosy. Suchość może osłabiać włosy, szczególnie na końcach, a to może powodować ich uszkodzenia i rozdwajanie. Aby nawilżyć włosy, co tydzień należy używać masek Loreal Professionnel z linii tagomago.pl/collections/loreal-professionnel, które będą głęboko nawilżać czuprynę. Maska do włosów to głęboko kondycjonująca kuracja, która nawilży włosy i zredukuje ich puszenie się, suchość. Maska może również zmniejszyć ryzyko uszkodzenia włosów, dzięki czemu włosy będą bardziej miękkie i lśniące. Substancje aktywne zawarte w masce do włosów są zwykle bardziej skoncentrowane niż te, które znajdziesz w odżywce.

 

Ogranicz zabiegi stylizacyjne. Codzienne używanie prostownicy czy lokówki powoduje przesuszenie kosmyków i zmienia strukturę białek włosów. To, dlatego korzystając z takich urządzeń, warto ustawić temperaturę na jak najniższą, a przed ich użyciem skorzystać z produktów termoochronnych.

Wpis zewnętrzny