Jak podróżować z dziećmi

Jak podróżować z dziećmi?

Posted by

Problem numer 1: płacz w samolocie. My rodzice – wszyscy pamiętamy te czasy kiedy nie mieliśmy dzieci i w samolocie chcialiśmy przede wszystkim mieć spokój – poczytać książkę, zdrzemnąć się, obejrzeć film. Bez płaczącego dziecka, kopiącego w nasz fotel przez kilka godzin lotu. I nagle okazuje się, że to my jesteśmy po drugiej stronie. To my narażamy się na niemiłe spojrzenia i komentarze innych pasażerów. Poza tym, martwimy się o naszego malucha, który być może leci po raz pierwszy samolotem, nie wiemy jak zniesie lądowanie, czy będzie zestresowany…

Przede wszystkim – myśl pozytywnie. Sama zachowaj spokój. Jak wiesz, nerwy, że coś pójdzie nie tak, przeniosą się na dziecko. Spróbuj się zrelaksować. Nie musisz przez całą podróż przeżywać, co się wydarzy. Opowiedz dziecku na spokojnie jak będzie wyglądać lot, co się wydarzy la lotnisku. Wyjaśnij, dlaczego część bagaży musi zostać nadana (w jednej z nich podróżują zapewne zabawki brzdąca), opowiedz, że trzeba będzie zapiąć pasy.

Spróbuj przewidzieć potencjalne problemy. Na lotnisku może być tłok, jedzenie w samolocie może być niesmaczne, mogą zdarzyć się opóźnienia. Każdy człowiek, który jest głodny, jest zły. Zabierz awaryjne przekąski i kanapki. Bądź gotowa na każdą ewentualność. Zapas pieluszek, picie, jedzenie, kocyk, zapasowy smoczek, ulubiona zabawka. Wypróbuj VPN. Dzięki temu w podróży dziecko będzie mogło oglądać swoje ulubione bajki, nawet jeśli będziecie w kraju, gdzie polskie kanały nie są dostępne. Wirtualna zmiana lokalizacji pozwoli na przeglądanie polskich bajek przy użyciu laptopa czy telefonu.

Wiele portów lotniczych zezwoli na przewóz mleka i żywności dla niemowląt poprzez zabezpieczenia w pojemnikach powyżej 100 ml. Zazwyczaj otwierają pojemniki w celu sprawdzenia zawartości w punkcie bezpieczeństwa, ale zajmuje to tylko chwilę i nie zanieczyszcza żywności w żaden sposób. Warto sprawdzić jak jest na lotniskach, przez które będziesz podróżować, aby się upewnić.

Zadbaj o dobre miejsce w samolocie. Warto nawet trochę dopłacić, żeby mieć pewność, że będziecie siedzieć razem i nie martwić się, że inny pasażer nie będzie chciał się zamienić. Większość linii lotniczych zapewnia możliwość darmowego wyboru miejsc dla rodziców z dziećmi. Upewnij się, że macie dobre siedzenia. Jeśli lecicie we trójkę, na trasach europejskich najlepiej mieć dla siebie cały rząd – wtedy nie musicie przeskakiwać przez innych pasażerów w drodze do toalety, a dziecko może podziwiać widoki za oknem.

Higiena przede wszystkim. Lotniska i dworce są siedliskami chorobotwórczych bakterii i wirusów.  Nie da się tego uniknąć. Samolot jest sprzątany po każdym rejsie, ale nikt nigdy nie myje przecież stolików czy samych siedzeń – a to tego najczęściej dotyka Twoje dziecko. W toaletach również często brakuje mydła. Warto zawsze mieć przy sobie chusteczki nawilżane oraz żel antybakteryjny do mycia rąk.

Wypróbuj chustę. Jeśli podróżujesz samolotem wózek należy nadać oddzielnie. Potem trzeba o nim pamiętać. Niektóre linie nadają wózki wraz ze zwykłym bagażem – wtedy powstaje ryzyko, że taki wózek zginie. Chusta nie tylko pozwala ograniczyć liczbę bagaży, ale dzięki niej jesteś bardziej mobilna.

Pozwól starszemu dziecku samodzielnie się spakować. Przynajmniej jego plecak. Niech wybierze zabawkę na podróż. Wytłumacz, co będzie potrzebne. I zerknij potem kontrolnie, co znalazło się w bagażu.

Nie pakuj zbyt wielu rzeczy. Pamiętaj, że prawie wszystko można kupić za granicą. To może nie być ta sama marka, ale dasz radę. Zabierz to, czego najbardziej potrzebujesz. Pieluchy są często problemem, ponieważ w 100% ekologiczne i sprawdzone marki są czasami trudne do znalezienia.

Zarezerwuj nocleg mądrze. Wakacje z dzieckiem rządzą się swoimi prawami. Jeśli wybierzesz hotel, dokonaj rezerwacji z wyprzedzeniem. Być może już tam byłaś i bardzo Ci się podobało? Ale czy Twój pokój był na stromym wzgórzu? Czy było wiele kroków? To, co mogło być rajem dla Was dwojga, może z łatwością stać się koszmarem, gdy pchacie wózek i niesiecie dziecko. Może lepiej sprawdzi się mieszkanie z kuchnią lub wczasy all inclusive?

Zwolnij tempo. Możesz być przyzwyczajona do wybiegania z samolotu i biegu przez lotnisko, wykorzystując wszystkie tajne skróty, ale te dni już minęły. Usiądź wygodnie, pozwól wszystkim biegać wokół Ciebie i po prostu idź z prądem. Zrelaksuj się i zwolnij.

Jak podróżować z dziećmi

Wpis sponsorowany