sprzątanie

Jak polubić sprzątanie?

Posted by

Sprzątanie?! Jak polubić ten domowy obowiązek. Czyli plusy i minusy… 😉

Są różni ludzie, jedni lubią sprzątać i traktują tą czynność jak przyjemność, czasem nawet jako odstresowanie, a inni nie lubią i wręcz znajdą każdą wymówkę by uniknąć porządków. Ja mieszczę się pomiędzy, czyli czasem mam takie dni, że nachodzi mnie na sprzątanie, a niekiedy nie mogę się za nic zabrać i jakoś nie mam na to ochoty. Gdy tylko pomyślę o tym, to mam już ciarki na ciele, oraz niezaciekawą wizję przed oczami, to jest godziny ze ścierką, gąbką do naczyń czy też odkurzaczem. Taki domowy obowiązek, jest niezłym fitnessem, gdyż trzeba się nieźle nagimnastykować, aby uporządkować dom czy mieszkanie. Ja nigdy nie miałam problemów z wagą, a nie uprawiam sportów, więc jedynym moim sportem jest właśnie robienie porządków. 😉 Kiedyś mieszkałam w piętrowym domu, więc musiałam nieźle się nalatać po schodach w górę i dół, by wszystko doprowadzić do ładu. Tak więc już mamy jeden plus sprzątania – ruch. 😉

 

Odkąd jestem mamą ta czynność wydaje mi się syzyfową pracą. Jak są dzieci to jest też bałagan. 😉

Porozwalane zabawki, jedzenie na podłodze, stół i krzesła wymazane w resztkach jedzenia… Jeśli mam minusy to muszę doszukać się też i plusów. Tak więc „wykorzystuję dzieci do sprzątania”. Moje dzieciaczki, uwielbiają mi pomagać. Razem ścieramy kurze z szafek, myjemy wspólnie lustra oraz odkurzamy.

Odkurzanie to ich ulubiona czynność. 😉 Nad tą domową czynnością spędzają dużo czasu, więc nie chciałam, by kurz, który wciąga do odkurzacza, z powrotem wydmuchiwało na dziecko, więc postanowiłam na dobrej jakości worki do odkurzacza. Jak już wcześniej wspominałam w moich wpisach mój starszy synek jest alergikiem, dokładnie jeszcze nie znamy przyczyny jego alergii, więc staram się eliminować wszelkie alergeny w mieszkaniu. Nie posiadamy w mieszkaniu zasłon, co jest też plusem przy sprzątaniu, gdyż mam już mniej prania, dywany też mamy ograniczone do minimum. Jak wszystkim wiadomo, nie ma sprzątania bez odkurzania, więc warto tutaj również pomyśleć o workach. Czy wiesz, że jest nowa linia worków Anti-Odour , które nie przepuszczają zapachów i są antyalergiczne. Jest to dobre rozwiązanie przy alergiach, ale i nie tylko, przecież jeśli sprzątamy to mamy na celu pozbycia się kurzu oraz nieprzyjemnych zapachów, a takie worki nam mogą w tym pomóc.

sprzątanie

sprzątanie

sprzątanie

Anti-Odour to linia worków do odkurzaczy przeznaczona dla alergików, właścicieli zwierząt oraz dla wszystkich osób wrażliwych na przykre zapachy towarzyszące odkurzaniu. Produkt wykonany jest z nowoczesnego, syntetycznego mikrowłókna. Mikrowłókna zawierającego aktywne związki cynku, przez co nie absorbuje wilgoci i nie przepuszcza żadnych zapachów. Worki Anti-Odour separują od otoczenia najmniejsze zanieczyszczenia (w tym sierść i pyłki roślin). A także pochłaniają roztocza oraz zarodniki grzybów i pleśni. I tu odkryliśmy kolejny plus sprzątania, mniej kurzu i nieprzyjemnych zapachów.

sprzątanie

Aby polubić sprzątanie trzeba odpowiednio się za to zabrać.

Najlepiej nastawić się pozytywnie do tej czynności, myśleć o plusach a mniej o minusach i zmęczeniu. Dobrze będzie jak wymienimy sobie korzyści jakie płyną z tej niepozornej domowej czynności. Ja wymienię kilka przykładów, by w jakiś sposób pomóc ci w sprzątaniu.. 😉

sprzątanie

  • Ruch, czyli szczupła sylwetka i lepsza kondycja. Pół godziny odkurzania pozwala spalić 120 kcal. 😉
  • Mniej kurzu, brudu i nieprzyjemnych zapachów.
  • Dobrać odpowiedni sprzęt, który będzie pomocny i usprawni ale też umili sprzątanie: odkurzacz, odpowiednie worki do odkurzacza, mop, żelazko, dopasowana deska do prasowania, itp. Nowoczesne akcesoria mogą znacznie pomóc przy wykonywaniu codziennych porządków.
  • Lepsze samopoczucie, rozładowanie napięcia i negatywnych emocji.
  • Wykorzystaj czas podczas sprzątania. Można podkręcić dobrą muzykę, która umili nam czas. Oglądaj ulubiony serial podczas prasowania.
  • Warto mieć cel, nawet w sprzątaniu. Może to wydawać się banalne a nawet głupie, ale tak warto postawić sobie cel. Na przykład uporządkowanie mieszkania przed wizytą gości czy też chłopaka…
  • Jeśli „Artystyczny nieład” w konkretny dzień ci nie przeszkadza, to odpuść sobie. 😉
  • Dostosuj czas. Rób wtedy porządki, gdy masz na to większą ochotę. Sobota jako czas sprzątania już dawno u mnie wyszła z mody. Teraz sprzątam kiedy tylko chcę i oczywiście kiedy mam na to czas.
  • Niech w dniu sprzątania, góruje motto: Porządek w domu, to porządek w życiu! 🙂
  • Nic tak nie mobilizuje do sprzątania jak nagroda, czy pochwała! Tak, po ciężkiej pracy czas na małe przyjemności, czy to ulubione ciastko, a może nawet i zakupy? 😉

 Jestem przekonana, że dzięki moim małym radom porządki da się polubić i nawet czerpać z nich trochę przyjemności! 😉