Jak rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka?!
Dlaczego wspieranie prawidłowej mowy dziecka jest ważne?!
Gdy ja byłam w wieku szkolnym byłam bardzo nieśmiałym dzieckiem, bardzo wstydziłam się mówić. Rozmowa z drugą osobą była dla mnie dużym problemem, gdyż wstydziłam się odezwać i wyrazić swoje zdanie. Nieśmiałość tak mnie blokowała, że trudno mi było wydusić z siebie choćby jedno słowo. Dopiero jako prawie dorosła dziewczyna zaczęłam uczęszczać na zajęcia logopedyczne, by poprawić moją jakość wymowy a co za tym idzie również wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i nabrać pewności siebie i śmiałej wypowiedzi. Możliwe, iż to dzięki grom i ćwiczeniom logopedycznym udało mi się ukończyć studia filologiczne, gdzie logopedia, wypowiedź i czytanie ze zrozumieniem odgrywa bardzo duże znaczenie.
Obecnie mam dwójkę małych dzieciaczków. Mój starszy synek ma 28 miesięcy i każdego dnia uczy się nowych słówek i zwrotów. Uważam, że jest to odpowiedni moment na wspieranie prawidłowej mowy dziecka. Chciałabym, aby moje dzieci nie miały problemów z mową, dlatego już teraz do codziennej naszej zabawy wprowadzamy gry i ćwiczenia logopedyczne.
Taka wczesna logopedia w domu to bardzo dobry pomysł, ponieważ możemy sami pomóc dziecku w rozwoju mowy poprzez czytanie dziecku bajek, rymowanek, wyliczanek, wspólne recytowanie wierszy, np „Lokomotywa” – jest to ulubiony wierszyk mojego synka Piotrusia, gdzie towarzyszą nam duże emocje, a synek sam się rwie do recytowania wierszyka.
„Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!”
Wymawiając zwroty: Buch, Uch, Puff, Uff, zwracam uwagę na to, by Piotruś starał się wypowiadać równo, ze środka ust, a nie z boku. I w tym ułatwiają nam różne ćwiczenia logopedyczne takie jak:
- dmuchanie baniek mydlanych,
- dmuchanie w kręcący się wiatraczek, o różnej sile, raz mocno, raz słabo, by dziecko mogło poznać siłę wydechu,
- dmuchanie w małe piórko, bądź w drobno porwane papierki, umieszczone na jakimś przedmiocie, np na stole, lub dłoni,
- dmuchanie przez słomkę w kubku z wodą, z różną siłą, raz delikatnie, raz mocno.
Pamiętajmy, że prawidłowe oddychanie to prawidłowa wymowa! 😉
Fajnym domowym ćwiczeniem logopedycznym jest również naśladowanie z dzieckiem odgłosów zwierząt. I tu fajnie sprawdzają się wierszyki dźwiękonaśladowcze, takie jak:
„Jedzie pociąg”
„Jedzie pociąg – fu, fu, fu
Trąbka trąbi – tru, tu, tu
A bębenek – bum, bum, bum
Na to żabki – kum, kum, kum…
Woda z kranu – kap, kap, kap
Konik człapie – człap, człap, człap
Mucha brzęczy – bzy, bzy, bzy
A wąż syczy – sss, sss, sss…”

U 2-3 latków, takich jak mój synek, bardzo ważna jest gimnastyka języka i buzi. Takie ćwiczenia, które wykorzystują narządy mowy a więc język, wargi i podniebienie przygotowują aparat mowy do prawidłowego mówienia.
- Cmokanie,
- Parskanie (wprawianie warg w drganie),
- Masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie),
- Wysuwanie warg w „dziubek”, cofanie w „uśmiech”,
- Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo,
- Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami,
- Kląskanie językiem,
- Ruchy koliste języka w prawo i w lewo na zewnątrz jamy ustnej,
- Nadymanie policzków – Wciąganie policzków
Jest jeszcze dużo innych domowych sposobów na wspieranie prawidłowej mowy dziecka.
Ja wymieniłam tylko nieliczne. W ćwiczeniach logopedycznych ważne jest to aby pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonywać dane zadania, oraz to aby ćwiczenia były wykonywane w miarę systematycznie. Nasze dziecko musi poczuć w tym wszystkim zabawę, a niżeli jakiś przymus. Małe dzieci często lubią powtarzać kilkukrotnie te same schematy, więc wprowadzanie gier, książek i ćwiczeń logopedycznych we wczesnym etapie rozwoju dziecka jest doskonałym pomysłem i inwestycją w przyszłość naszego dziecka. Warto wspomóc się książeczkami, grami i ćwiczeniami logopedycznymi jakie oferuje Eduksiegarnia.pl. Księgarnia oferuje książki, gry i ćwiczenia dla dzieci i dorosłych.