Jak rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka?!

Posted by

Jak rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka?!

 

Dlaczego wspieranie prawidłowej mowy dziecka jest ważne?!

Gdy ja byłam w wieku szkolnym byłam bardzo nieśmiałym dzieckiem, bardzo wstydziłam się mówić. Rozmowa z drugą osobą była dla mnie dużym problemem, gdyż wstydziłam się odezwać i wyrazić swoje zdanie. Nieśmiałość tak mnie blokowała, że trudno mi było wydusić z siebie choćby jedno słowo. Dopiero jako prawie dorosła dziewczyna zaczęłam uczęszczać na zajęcia logopedyczne, by poprawić moją jakość wymowy a co za tym idzie również wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i nabrać pewności siebie i śmiałej wypowiedzi.  Możliwe, iż to dzięki grom i ćwiczeniom logopedycznym udało mi się ukończyć studia filologiczne, gdzie logopedia, wypowiedź i czytanie ze zrozumieniem odgrywa bardzo duże znaczenie.

Obecnie mam dwójkę małych dzieciaczków. Mój starszy synek ma 28 miesięcy i każdego dnia uczy się nowych słówek i zwrotów. Uważam, że jest to odpowiedni moment na wspieranie prawidłowej mowy dziecka. Chciałabym, aby moje dzieci nie miały problemów z mową, dlatego już teraz do codziennej naszej zabawy wprowadzamy gry i ćwiczenia logopedyczne.

Taka wczesna logopedia w domu to bardzo dobry pomysł, ponieważ możemy sami pomóc dziecku w rozwoju mowy poprzez czytanie dziecku bajek, rymowanek, wyliczanek, wspólne recytowanie wierszy, np „Lokomotywa” – jest to ulubiony wierszyk mojego synka Piotrusia, gdzie towarzyszą nam duże emocje, a synek sam się rwie do recytowania wierszyka.

„Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!”

Wymawiając zwroty: Buch, Uch, Puff, Uff, zwracam uwagę na to, by Piotruś starał się wypowiadać równo, ze środka ust, a nie z boku. I w tym ułatwiają nam różne ćwiczenia logopedyczne takie jak:

 • dmuchanie baniek mydlanych,
 • dmuchanie w kręcący się wiatraczek, o różnej sile, raz mocno, raz słabo, by dziecko mogło poznać siłę wydechu,
 • dmuchanie w małe piórko, bądź w drobno porwane papierki, umieszczone na jakimś przedmiocie, np na stole, lub dłoni,
 • dmuchanie przez słomkę w kubku z wodą, z różną siłą, raz delikatnie, raz mocno.

Pamiętajmy, że prawidłowe oddychanie to prawidłowa wymowa! 😉

 

 

Fajnym domowym ćwiczeniem logopedycznym jest również naśladowanie z dzieckiem odgłosów zwierząt. I tu fajnie sprawdzają się wierszyki dźwiękonaśladowcze, takie jak:

„Jedzie pociąg”

„Jedzie pociąg – fu, fu, fu
Trąbka trąbi – tru, tu, tu
A bębenek – bum, bum, bum
Na to żabki – kum, kum, kum…
Woda z kranu – kap, kap, kap
Konik człapie – człap, człap, człap
Mucha brzęczy – bzy, bzy, bzy
A wąż syczy – sss, sss, sss…”

 

Materiał dźwiękowo-obrazkowy

 

U 2-3 latków, takich jak mój synek, bardzo ważna jest gimnastyka języka i buzi. Takie ćwiczenia, które wykorzystują narządy mowy a więc język, wargi i podniebienie przygotowują aparat mowy do prawidłowego mówienia.

 • Cmokanie,
 • Parskanie (wprawianie warg w drganie),
 • Masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi  i odwrotnie),
 • Wysuwanie warg w „dziubek”, cofanie w „uśmiech”,
 • Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo,
 • Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami,
 • Kląskanie językiem,
 • Ruchy koliste języka w prawo i w lewo na zewnątrz jamy ustnej,
 • Nadymanie policzków – Wciąganie policzków

 

 

Jest jeszcze dużo innych domowych sposobów na wspieranie prawidłowej mowy dziecka.

Ja wymieniłam tylko nieliczne. W ćwiczeniach logopedycznych ważne jest to aby pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonywać dane zadania, oraz to aby ćwiczenia były wykonywane w miarę systematycznie. Nasze dziecko musi poczuć w tym wszystkim zabawę, a niżeli jakiś przymus. Małe dzieci często lubią powtarzać kilkukrotnie te same schematy, więc wprowadzanie gier, książek i ćwiczeń logopedycznych we wczesnym etapie rozwoju dziecka jest doskonałym pomysłem i inwestycją w przyszłość naszego dziecka. Warto wspomóc się książeczkami, grami i ćwiczeniami logopedycznymi jakie oferuje Eduksiegarnia.pl. Księgarnia oferuje książki, gry i ćwiczenia dla dzieci i dorosłych.