Jak ubierać dziecko do snu latem?

Posted by

Latem warto pamiętać nie tylko o właściwym ubieraniu dziecka na dworze, ale również do snu. Nie jest to jednak często poruszany temat i jest o wiele mniej kontrowersyjny, niż ubiór dziecka na spacer. W Internecie znaleźć można wiele tabelek, gdzie znajdziemy informacje o tym, jak ubierać dziecko latem w zależności od temperatury pomieszczenia. Jakie ubrania wybierać na noc dla dziecka? Czy powinny się różnić od tych, które są przeznaczone na dzień? Podpowiadamy. 

Jak ubierać dziecko do snu? 

Na początek trochę podstawowych informacji. Optymalna temperatura pomieszczenia, gdzie śpi dziecko wynosi około 18-22 stopnie. Nie zawsze oczywiście jest możliwość jej utrzymania w pomieszczeniu, szczególnie jeśli chodzi o upalne dni.  

Jak wiadomo – bezpieczny sen to podstawa. Coraz więcej jednak słyszy się o tzw. śmierci łóżeczkowej, szczególnie w przypadku niemowląt. Po pierwsze ważne jest w tym przypadku rodzaj ubioru dziecka. Gdy ubrania są za grube, bardzo łatwo jest przegrzać dziecko.  Po drugie – warto zwrócić uwagę na rodzaj okrycia, stosowany dla dziecka w łóżeczku. Nie należy stosować pościeli i poduszek, którymi dziecko może zakryć sobie drogi oddechowe. Co powinno się więc stosować do okrycia malucha? Śpiworki – to one są najbezpieczniejsze podczas snu.  

Bezpieczeństwo w przypadku maluchów jest najważniejsze. Czapki bawełniane dla dzieci i czapeczki zimowe dla niemowląt nie muszą być stosowane w domu. Przy optymalnej temperaturze, panującej w domu nie ma potrzeby, żeby czapka była nakładana na noc. Inaczej jest w przypadku wcześniaków, u których często mogą występować zaburzenia, związane z termoregulacją. Zazwyczaj jednak problemy te mijają, zanim mama wyjdzie z dzieckiem do domu ze szpitala. 

Jak ubierać niemowlaka do snu? 

W czasie zmian, jakie zachodzą u dziecka – podczas nauki siadania czy wstawania – zaobserwować można większe pobudzenie dziecka w czasie snu. Dlatego tak istotne jest, aby zapewnić dziecku optymalne warunki do snu, aby w spokoju mogło wypocząć. To, w czym dziecko śpi jest niezwykle istotne. Szczególne ważne jest to u noworodków, niemowlaków i małych dzieci. Niektóre maluchy są wyjątkowo wrażliwe na zmieniające się temperatury i mogą budzić się w momencie, gdy poczują chłód. Organizm małego dziecka nie potrafi bowiem jeszcze tak sprawnie radzić sobie z termoregulacją i szybko traci ciepło.  

Dlatego też idąc na plażę z maluchem warto pamiętać o nakryciu głowy. Chustki na głowę na plażę sprawdzą się idealnie. 

Bawełniana piżamka dla malucha i syntetyczne kocyki, stosowane do okrycia malucha mogą powodować, że dziecko szybko spoci się i będzie się wybudzać w nocy. Pamiętajmy więc, aby zwracać uwagę na to, jak ubieramy dziecko do snu. Rodzaj materiału jest bowiem niezwykle ważny. Naturalne, przewiewne i komfortowe dla malucha tkaniny będą powodować, że dziecko będzie spało spokojnie i bezpiecznie całą noc. Wyspane dziecko to szczęśliwy rodzic. Zadbajmy więc o to, by maluch był ubrany we właściwe ubranka na noc, które zagwarantują mu spokojny sen.  

Wpis sponsorowany

undefined