Jak wybrać wózek dziecięcy?

Posted by

Wybór odpowiedniego wózka dziecięcego to nie lada wyzwanie! Pamiętam jak sama stałam przed tym dylematem i zastanawiałam się na co mam w szczególności zwrócić uwagę, tak by wózek dziecięcy był wygodny dla dziecka, funkcjonalny, i co dla mnie bardzo ważne w rozsądnej cenie. Gdyż nie wydam milionów na wózek, który posłuży mi i dziecku przez kilka miesięcy.

To właśnie wózek dziecięcy należy do najdroższego punktu z listy wyprawkowej. I to właśnie stawia nas – rodziców przed niejednym dylematem.

Często okazuje się tak, że wybrany wózek okazał się pomyłką, a kosztował wcale nie tak mało. No cóż, ale jak można kupić idealny wózek dziecięcy nie mając jeszcze jakiegokolwiek pojęcia o dzieciach, ani żadnego wyobrażenia jak to wszystko będzie wyglądać i co tak właściwie jest dla nas- rodziców najważniejsze.

Mój pierwszy wybór nie był do końca trafiony. Parę rzeczy bym w nim zmieniła. Teraz mam już świadomość i jako takie doświadczenie jeśli chodzi o wózki.

Wybierając wózek musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów jak:

  • Miejsce zamieszkania: czy mieszkamy w bloku, czy w domu. Czy wózek będzie wnoszony po schodach? Jeśli w bloku, starajmy się wybrać lekki wózek. Wnosząc wózek ważący z 16kg do tego dziecko i potrzebne na spacer rzeczy to nie lada wysiłek. Wiem coś o tym, wnosiłam wózek prawie codziennie na 3 piętro.
  • Gdzie go będziemy trzymać, czy na przykład będziemy często przewozić go samochodem? Jeśli mamy niewielkie mieszkanie, bądź będziemy często wozić wózek w bagażniku samochodu to najlepszym rozwiązaniem będzie wózek, który sprawnie się składa i rozkłada i oczywiście ten co po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Ja z mężem zmieniłam nawet samochód z większym bagażnikiem, by przewozić równocześnie dwa wózki. I tu chciałabym podkreślić, że nawet złożony wózek zajmuje sporo miejsca, więc czasem oprócz wózka nic więcej nie zmieścimy do bagażnika.
  • Na jaki okres kupujemy wózek? Czy ma nam starczyć tylko na pierwsze miesiące, czy też na kilka lat (np 3) Wózki dziecięce wielofunkcyjne to tańsze i ekonomiczne rozwiązanie. Możemy wybrać takie 2 w 1, czy też 3 w 1, to zależy od naszych potrzeb. Zwracamy tu uwagę na rozmiar gondoli, tak by była spora i posłużyła dziecku przynajmniej do 6 miesiąca, jak również na spacerówkę, czy jest wygodna, czy ma stabilne oparcie i duże siedzisko, czy ma regulowany podnóżek, czy ma wystarczająco duży daszek itp. 3w1 to wózek z nosidełkiem, który jest niezbędny i bardzo funkcjonalny.

 

  • Jaki przeznaczyliśmy budżet na zakup wózka? O tym już wspomniałam wyżej, że nie warto wydawać milionów na zakup, który posłuży kilka miesięcy, dlatego warto rozejrzeć się za różnymi opcjami. Ceny wózków są różne, możemy wyszukać wózki za kilkaset złotych i takie kosztujące tysiące… Dobre markowe wózki kosztują, ale można też znaleźć tańsze rozwiązanie i nikt nie powiedział, że gorsze.
  • Droższy nie zawsze znaczy lepszy! Trzeba dobrze znać własne potrzeby, by dobrze wybrać. Ja nie kupiłabym pierwszego wózka za miliony, który po pewnym czasie może okazać się niepraktyczny; a to za duży, za ciężki, mało zwrotny itp. Czy kupujemy wózek nowy, używany, czy też przez internet, warto go obejrzeć osobiście i sprawdzić jak się sprawuje. Warto, wybrać się do jakiegoś sklepu stacjonarnego, by obejrzeć wybrany model, bądź zaczepić którąś mamę na spacerze i zapytać się jej o opinię; co ona ceni w swoim wózku, co by zmieniła itp.
  • Pora roku, kiedy dziecko ma przyjść na świat Jeśli dziecko ma się urodzić zimą to dobrze byłoby gdyby wózek był przystosowany do panujących wówczas warunków, czyli, koła które poradzą sobie ze śniegiem, duży daszek, pokrowiec, obszerna gondola, która pomieści dziecko opatulone w kocyk i ubrane w śpiworek . 😉 Zimą sprawdzą się np wózki 4-kołowe, latem 3-kołowe. 3-kołowym może być (ale nie musi) ciężko manewrować po śniegu czy jakiś nierównościach.
  • Kolor? Wymysł mamy, czy przemyślany wybór? Wózki szare, bure i ponure mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdyż żadna kałuża im niestraszna. Gdy pada deszcz, jest błoto, o plamy nie trudno, a i dziecko nie będzie oszczędzać nam jasnego materiału. Na ciemnym mniej widać plamy. Na okres jesienno-zimowy mogą się najlepiej sprawdzić ciemne kolory, latem możemy sobie pozwolić na jasne.
  • Wzrost rodziców. Tak, to też może okazać się pomocne przy wyborze wózka, ponieważ jeśli jesteśmy wysocy nie będziemy się schylać aż do ziemi by wyjąć dziecko czy też podać mu smoczek. 😉 Tutaj istotna też jest możliwość regulacji rączki.

Mam nadzieję, że mój wpis choć w minimalnym stopniu ułatwi poszukiwania idealnego wózka.

 

Wpis sponsorowany