Site icon Blog Mama

Jak wychować mamę? Jak wychować tatę, gdy świat stanął na głowie. Małgorzata Górna -recenzja

Jak wychować mamę? Jak wychować tatę? Autor Małgorzata Górna

Jak wychować mamę/ Jak wychować tatę, gdy świat stanął na głowie? To zabawnie napisana książka o okresie pandemii koronowirusa. Książka napisana z humerem, która uczy i uświadamia dzieci, ale i dorosłych, jak zachować się w czasie pandemii i zachować „zdrowy umysł”.

Dotknęła nas pandemia koronawirusa. Zostajemy w domu izolując się nawet od najbliższych. Nie da się uciec od przeżywania trudnych emocji, i zrozumienia obecnej stresującej sytuacji. Zaczynamy bać się o siebie, o swoje dzieci jak i najbliższych. Czy w dzisiejszych czasach świat nie stanął na głowie? Wirus pokrzyżował nam wszystkie plany: pracujemy z domu, niektórzy stracili pracę, dzieci uczyły się zdalnie, wszystko było pozamykane.

Autorka książki Jak wychować mamę, Jak wychować tatę, Małgorzata Górna wpadła na niezły i mało spotykany pomysł, aby napisać książkę dwustronną.

Otóż z jednej strony jest opowiadanie: Jak wychować tatę, a z drugiej strony, czyli od tyłu (lub gdy książkę odwrócisz do góry nogami): Jak wychować mamę. Forma nietypowa, a zarazem bardzo ciekawa. Takie dwie książki w jednej. Mamy nawet jakby dwie okładki z jednej żółtą z dziewczynką, a z drugiej fioletową z chłopcem. Jest opowiadanie z punktu widzenia chłopca – Piotra, oraz z drugiej strony opowiadanie z punktu widzenia dziewczynki Zosi.

Jak wychować mamę, Jak wychować tatę, gdy świat stanął na głowie?

Głównymi bohaterami książki – opowiadań, jest trzypokoleniowa rodzina, czyli rodzice, dzieci oraz dziadkowie. Rodzice Zosi i Piotrka są podenerwowani całą tą sytuacją. Tato często podnosi głos, nawet robiąc to nieświadomie, bowiem jest cholerykiem. Piotruś i Zosia muszą bardzo się starać, żeby go nie zdenerwować, bo tato denerwuje się niezwykle często i szybko. Dzieci wpadły na pomysł, aby spróbować wychować tatę – skoro dziadkowie ciągle go upominają, znaczy że wciąż go wychowują. Mieszkają wraz z dziadkami, więc często słyszą uwagi babci i dziadka w stosunku do zachowania taty. Postanawiają pomóc dziadkom w wychowaniu taty. Zabawna sytuacja. Piotrek zaczyna nawet czytać książkę o wychowaniu, gdzie czytanie nie jest jego jakąś mocną stroną. Czy uda mu się wychować tatę, i jakie znalazł sposoby, by wspólnie żyło im się lepiej?

Mama z zawodu jest nauczycielką. Jest bardzo cierpliwa, choć i jej podczas nauki zdalenej puszczają czasem nerwy. Odrabianie lekcji z dziećmi nie jest prostym zadaniem. Zosia wpada na pomysł, by wychować również i mamę…

Ciekawie napisana książka, w dość nietypowy sposób. Z nutką humoru i lekkością. Podejmująca trudne problemy nie tylko pandemii, lecz także chorób przewlekłych, takich jak demencja. Opowiadania ubarwiają piękne ilustracje, namalowane przez panią Lucynę Talejko – Kwiatkowską.

Jak wychować mamę/tatę, gdy świat stanął na głowie? to zabawna książka z niezłymi pomysłami, jednocześnie ucząca i uświadamiająca, a zarazem udzielająca podpowiedzi jak mają zachować się dzieci w dzisiejszej trudnej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa.

Fajna książeczka, napisana lekkim piórem, którą szybko i łatwo się czyta. Wyraźna czcionka, również ułatwia czytanie. A zamieszczone ilustracje, pomagają wyobrazić sobie całą tą zaistniałą sytuację opisaną w książce.

Książka nieduża, licząca 144 strony. W miękkiej oprawie. Pozycja wydawnictwa Zielona Litera.

Przy okazji zapraszam również do moich wcześniejszych wpisów z książkami, wydawnictwa Zielona Litera, na przykład do wpisu Mikrożycie Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić
Exit mobile version