Kaleidos.

Posted by

Kaleidos – barwny kalejdoskop obrazów. Wspaniała gra dla całej rodziny!

Kaleidos to gra polegająca na odszukiwaniu różnych rzeczy na przepięknych i bogato zilustrowanych planszach. My jesteśmy nią oczarowani. Myślę, że to ja najbardziej cieszę się z tej gry. Jest po prostu cudowna i cieszy oko. Obrazki są bardzo ciekawe i kolorowe, a sam pomysł na grę „niegłupi”. 😉 Gra pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację, refleks, słownictwo, rękę podczas pisania, pracę w stresujących warunkach, zabawę w grupie, naukę przegrywania i wygrywania. 

Pozycja jest przeznaczona dla dzieci w wieku od dziesięciu lat. Jednak muszę przyznać, że nieco młodsze dzieciaczki również poradzą sobie bez problemu i będą zadowoleni z gry. Mój trzyletni synek jest zachwycony kartami z literkami, ołówkami z notesem oraz klepsydrą. Klepsydra jak na razie jest jego ulubioną zabawką. Starsi i doświadczeni gracze także będą się przy niej dobrze bawić i ćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację. W grę najlepiej gra się w grupie, tak około czterech graczy, lecz można też zagrać tylko we dwoje. Ja sama nawet się w to bawię, losuję sobie kartę i odwracam klepsydrę. 😉 Fajna i zabawna sprawa. Gra na jedną partię przewiduje czterdzieści pięć minut, ale możecie być spokojni, ponieważ pójdzie wam to z pewnością o wiele szybciej,gdyż w fajnym towarzystwie i na dobrej zabawie szybko zleci czas.

Ciekawostka.;-)

Czy wiecie, że zagraniczna edycja ukazała się już kilkanaście lat wcześniej. Czas okazał się być dla niej łaskawy i potrafi nas nieźle bawić do dzisiejszego dnia. Obecnie możemy się cieszyć tą właśnie polską wersją. Zdobyte nagrody tylko zdają się potwierdzać, iż mamy do czynienia z wyjątkową grą, na którą warto zwrócić uwagę.

A tytuł jest nie byle jaki, gdyż stworzył go oryginalny, włoski duet, doświadczony projektant gier Spartaco Albertarelli i utalentowana ilustratorka Elena Prette. Gra wywołująca niejeden uśmiech i masę emocji. Największym atutem gry są zdecydowanie baśniowe obrazy, to dzięki nim zabawa w nią staje się wręcz hipnotyzująca. Z jednej strony dla punktacji liczy się szybkość i refleks, z drugiej zaś strony ważne jest dostrzeżenie na ilustracjach każdego detalu i wyróżnienie się niepowtarzalnym słówkiem. 😉 Kaleidos to wyjątkowa mnogość barw i bogactwo wszelkich elementów!

Co zawiera pudełko?!

Zawartość pudełka to 20 barwnych ilustrowanych plansz, 4 tekturowe sztalugi, 1 talia kart ( literki), 4 ołówki ( jeden nam gdzieś się zapodział), notes, 1 klepsydra, instrukcja. Do pięknych obrazów dołączone są sztalugi. Pudełko jest wytrzymałe i sporych rozmiarów. Gra świetnie sprawdzi się jako prezent.

O co chodzi w grze?! 

Od razu pragnę zaznaczyć, że nie musimy twardo trzymać się instrukcji i zasad, możemy nieco po swojemu zmodyfikować zabawę, na przykład dodając czas, czy też grając wspólnie (drużynowo) i wyszukując przedmioty z jednej ilustracji. Młodsze dzieciaczki mogą na spokojnie wyszukiwać zwierzątka, zabawki, bądź inne elementy z obrazów. Czemu to ma służyć? A no właśnie… Temu, iż pozwala wyrównać szanse i dać się wykazać nieco młodszym graczom, co później owocuje w większy zasób słownictwa. Idealna gra dla całej rodziny!

Przed rozpoczęciem gry, każdy gracz rozkłada tekturową sztalugę i otrzymuje kartkę z notesu, ołówek oraz zestaw ilustrowanych plansz. Rozgrywkę rozpoczynamy od potasowania kart z literami i pierwszej planszy. Pierwszy z graczy ciągnie jedną z kart, kładzie w widocznym dla wszystkich miejscu i oczywiście odwraca klepsydrę. I tu już rozpoczynają się zmagania czasem i samym sobą, ponieważ chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Gra jest nieco stresująca, ponieważ widzimy przesypujący się piasek, a co za tym idzie koniec czasu oraz szelest ołówków. Gra, wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta. Grając koncentrujemy się nie tylko na wypisaniu największej liczby słów, ale też na kontroli uciekającego czasu. Gramy pod presją czasu, oraz walczymy z odnalezieniem słówek na konkretną wylosowaną literkę. Jeśli chcemy wygrać i uzbierać największą liczbę punktów musimy wyróżnić się pomysłowością i spostrzegawczością.

Gra pełna emocji i wrażeń. 😉

Zapraszam również do moich wcześniejszych recenzji z grami od Fabryki Kart Trefl – Kraków:

Urodziny dziecka, Bystre główki. Gra pamięciowa. oraz Królestwo zwierząt.

Grunt to dobra zabawa! 😉