Karmienie piersią – porady i wskazówki

Posted by

Karmienie piersią to całkowicie naturalny proces. Zacieśnia on wieź pomiędzy matką a dzieckiem. Niestety niekiedy zdarza się, że razem z karmieniem pojawią się pewne trudności. Wiele młodych mam nie jest bowiem przygotowanych na cały proces, w związku z czym nie ma pojęcia jak reagować w poszczególnych sytuacjach.

Wygodna pozycja

Każda młoda mama wie, że początki z maluchem w domu są trudne. Stresuje je każdy krok. Nie do końca wiedzą co zrobić, by maluch czuł się dobrze. Zapominają także o swoim komforcie. Do karmienia piersią powinny się odpowiednio ułożyć. Najlepiej wybrać wygodną kanapę lub fotel z dobrym oparciem. Pozycja matki ma ogromne znaczenie podczas karmienia. Po znalezieniu odpowiedniej pozycji można przyłożyć dziecko do piersi. Dla wygodny możemy także użyć specjalnych poduszek, które ułatwiają karmienie. Najczęściej poduchy te mają kształt rogalika, dzięki czemu zapewniają dziecku bardzo wygodną pozycję, a jednocześnie odciążają nieco matkę.

Maluch musi być ułożony w taki sposób, by jego usta były wypełnione brodawką sutkową i jego otoczką. Mama zawsze musi zwracać uwagę na prawidłowe przyłożenie dziecka do piersi. Jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości najlepiej będzie przerwać cały proces.  W żadnym wypadku nie można próbować karmić na siłę płaczącego dziecka. W takiej sytuacji nie ma szansy na to by udało mu się chwycić pierś w dobry sposób.

Pierwsze dni

Kiepskie początki z karmieniem piersią mogą spowodować duży stres u młodej mamy. Będzie ona negatywnie nastawiona do tej czynności i za każdym razem będzie się denerwować. Jeszcze przed pierwszym karmieniem warto więc porozmawiać z położną albo pielęgniarką. Czasami warto także zasięgnąć porady doradców laktacyjnych.

Dobrze jest wiedzieć również, że na rynku możemy znaleźć mnóstwo artykułów bardzo pomocnych podczas karmienia piersią. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju produkty zmniejszające ból sutków. Wysokiej jakości lanolinę znajdziemy między innymi na stronie Lansinoh. Oprócz tego typu preparatów, możemy skorzystać także z kompresów żelowych, które tak samo mogą przynieść ukojenie.

Wpis sponsorowany