Kolka niemowlęca.
Mój synek Hubercik ma 11 miesięcy, niedługo wychodzi z okresu niemowlęctwa i skończy 1 rok życia. Z okresem niemowlęcym najczęściej kojarzy się kolka niemowlęca. Na szczęście kolki mamy już dawno za sobą, ale pamiętam jakby to było dziś, te nieprzespane noce, płacz, szukanie skutecznej metody na złagodzenie bólu, a następnie przyczyn powodujących owe kolki, rozpoczynając od mojej diety, po sposób karmienia dziecka.
Kolka niemowlęca to bardzo uciążliwa dolegliwość, objawiająca się najczęściej bardzo ostrym, napadowym płaczem, trudnym do uspokojenia. Zazwyczaj takie nieprzyjemnie i bolesne dolegliwości pojawiały się wieczorem, a nawet nocą.
Kolki pojawiają się najczęściej około 2-4 tygodnia życia i trwają do około 6 miesiąca życia dziecka. Kolka zazwyczaj przechodzi samoistnie około 3 -4 miesiąca, a przynajmniej łagodzi swoje objawy. Choć kolka jest bardzo uciążliwa dla dziecka to nie zagraża jego życiu. Kolki są męczące i stresujące zarówno dla dziecka jak i rodziców. Staramy się jak możemy, dwoimy się i troimy by pomóc naszemu dziecku, często bez skutku. Szukamy odpowiedniej, a przede wszystkim najlepszej metody złagodzenia bólu, ponieważ kochamy swoje dzieciaczki i nie chcemy by cierpiały. Brak efektów mimo naszych starań, może w konsekwencji prowadzić do zaburzeń relacji w rodzinie, gdyż wszyscy są wymęczeni, niewyspani, zestresowani, źli na cały świat. Trudno w takich chwilach zachować spokój, jednak to jest w takich momentach najbardziej pożądane.
Jednak nie ma jednego i skutecznego schematu, który by wyleczył kolkę u wszystkich dzieci, gdyż każdy jest inny i na każde dziecko będzie działać zupełnie co innego.
Oczywiście, wszystkie objawy występujące u dziecka, które Nas niepokoją należy skonsultować z lekarzem.
Kolka niemowlęca – objawy:
- Płacz.
Czy słyszeliście już o metodzie określającej objawy kolki, to znaczy; „Trzy trójki”!? Metoda ta mówi o tym, iż płacz dziecka trwa trzy godziny w ciągu doby, trzy dni w tygodniu i trzy tygodnie w miesiącu. Ciekawe prawda!?
- Czas.
Występuje we wczesnym etapie rozwoju dziecka, zwykle łączone jest z niedostatkami rozwojowymi układu pokarmowego oraz nerwowego maluszka. Zazwyczaj pojawia się około 2-4 tygodnia życia, a najsilniejsze ataki kolki występują około 6-8 tygodnia.
- Pozycje ciała.
Dziecko zazwyczaj jest niespokojne,próbuje zmienić pozycję i ułożenie ciała. Niemowlę podkurcza nóżki unosząc ku brzuszkowi, pręży całe ciało, a także napina brzuch. Jest bardzo niespokojne, zaczyna wymachiwać rączkami i nóżkami, szukając swojego dogodnego ułożenia, które zminimalizuje ból.
- Stopniowe ustępowanie objawów.
Objawy pojawiają się bardzo gwałtownie, a ustępują stopniowo. Ustępowanie objawów można zaobserwować po dziecku, ponieważ zaczyna być spokojniejsze. Zazwyczaj dziecko uspokaja się po wydaleniu gazów.
Istnieje wiele sposobów na kolkę niemowlęcą:
Warto pamiętać, iż nie ma jednolitego sposobu leczenia kolki. Jedna metoda może pomóc w jednym przypadku, natomiast już za jakiś czas może pomagać zupełnie co innego.
Tak więc, mamy kilka sposobów aby kolka niemowlęca przebiegała łagodniej:
Sposoby niefarmaceutyczne.
Naszemu dziecku może pomóc ciepła kąpiel, gdyż wiele bobasków lubi kąpać się i bawić w wodzie. Jeśli jednak maluch nie jest zwolennikiem pluskania się wodzie, może uspokoi go biały szum, czyli dźwięki przypominające odgłosy słyszane przez dziecko jeszcze w łonie matki. I tu będą pomocne takie rzeczy jak; suszarka do włosów wydobywająca dźwięk, włączony odkurzacz, włączona zmywarka do naczyń, odkręcony kran z którego leci i szumi woda, lub po prostu włączony telewizor bądź radio. Ważne, aby dźwięk był jednostajny i niezbyt cichy. Gdyby Nasz bąbel nie był miłośnikiem chaosu a jedynie pieszczot, wyciszenia i przytulania, w takim razie pomogą mu masaże i gimnastyka. Jednak masaż i gimnastyka powinny być wykonywane odpowiednio, tak by przyniosły ulgę, oraz pomogły w odprowadzeniu gazów z brzuszka.
Dziecko lubi czuć bliskość i być mocno otulone, dlatego warto też spróbować zawinąć szkraba w tak zwany „kokon” przypominający maluszkowi czas spędzony w łonie matki. Niemowlę lubi ciepło, dlatego ogrzewanie brzuszka przy użyciu termoforu, świeżo wyprasowanej pieluchy tetrowej lub ogrzewanie brzuszka suszarką może przynieść ulgę. Dźwięk suszarki dodatkowo wydobywa szum, który wycisza i uspokaja dziecko, podobnie jest z jazdą samochodem, hałas silnika i kołysanie podczas jazdy wycisza i uspokaja dziecko, które w niedługim czasie zasypia. Smoczek uspokajający w takich momentach również działa cuda, ponieważ dziecko ma silny odruch ssania, dzięki czemu dziecko czuje się bezpiecznie i spokojnie.
Środki farmaceutyczne.
Jest wiele środków aptecznych przeznaczonych do walki z objawami kolki, na przykład: Espumisan, Herbatki ziołowe, Delicol itp.
Jednak ja nie stosowałam u moich dzieci żadnych tabletek, kropelek, itp., ponieważ starałam się szukać najpierw innych rozwiązań, takich jak masaże, noszenie na rękach, śpiewanie i przytulanie dziecka.
Noszenie na rękach.
Noszenie na rękach, według mnie jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą łagodzenia bólu, ponieważ dziecko czuje bliskość, której potrzebuje oraz bezpieczeństwo. Podczas noszenia na rękach ważne jest wyciszenie, opanowanie i spokój, nie możemy się przy tym denerwować, gdyż dziecko wyczuwa nasze emocje i również się stresuje co powoduje silniejsze napięcie, zamiast rozluźnienia. Nosząc dziecko można również zacząć śpiewać piosenki, tak by dziecko szybciej się wyciszyło.
Oczywiście nie jestem ekspertem w tym temacie, więc wszystkie informacje wyczytałam na stronie kolka-niemowleca.pl którą serdecznie polecam! Warto zapoznać się z tą stroną i poczytać różne ciekawe informacje, wszystko jest fajnie i szczegółowo wyjaśnione. Na stronie znajdziemy również takie tematy jak: Dieta. Sposoby na oduczenie dziecka ssania kciuka. Bujanie niemowlaka surowo wzbronione. Na stronie jest dużo ciekawych tematów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Myślę, że jeśli są takie pomocne strony to warto z nich korzystać. 😉 Ja również nie jestem wszechwiedząca i lubię zgłębiać moją wiedzę, czytając różne strony internetowe, poradniki, blogi, książki, tak by jak najwięcej dowiedzieć się o dzieciach.
A czy Wy macie jakieś skuteczne sposoby na kolki?
Co u Was najlepiej się sprawdziło?
Jeśli macie jakieś fajne rady, byłoby mi bardzo miło, gdybyście podzieliły się swoją wiedzą pod tym wpisem,
tak by inne mamy mogły skorzystać z Waszych rad. 😉