Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Książka „Jedyny i Niepowtarzalny Ivan”.

Posted by

[kkstarratings]

Lubicie książki? „Jedyny i Niepowtarzalny Ivan”

Dziś będzie o bardzo interesującej książce pod tytułem Jedyny i Niepowtarzalny Ivan  wydawnictwa CzyTamKsiążka jest dość gruba, gdyż liczy ponad 300 stron. Pomimo tylu stron książkę bardzo przyjemnie i szybko się czyta. Tekst jest napisany dużą i wyraźną czcionką, a na stronach nie ma zbyt dużo treści. Skąpe są również ilustracje, więc nie ma co liczyć na oglądanie, trzeba CZYTAĆ.  Książka posiada dwie zakładki.

Myślę, że słusznie książka została wyróżniona nagrodą Newbery oraz zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times.

Narratorem książki jest goryl.

Jest to opowieść o łagodnym gorylu Ivanie, który przebywa w mini zoo, mieszczącym się w Big Top Centrum Handlowym z Automatami do Gry przy 8 Zjeździe z Autostrady. W tym miejscu jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku. W mini zoo nie ma zbyt dużo zwierząt, a mianowicie jest mowa o słoniu Stelli, słoniątku Ruby, gorylu Ivanie, bezdomnym psie Bobie, oraz papudze Thelmy. Wszystkie zwierzęta mają jakieś swoje zadania do wykonania, na przykład papuga uczy się wypowiadania nowych fraz, goryl maluje obrazy na sprzedaż, a słonica i słoniątko ćwiczą na arenie różne kroki. Nie są to proste zadania dla zwierząt, gdyż Ruby zostaje pobita przez właściciela mini zoo za źle wykonane zadanie.

Wszystko w tym zoo sprowadza się do pieniędzy.

Książka pokazuje brutalność ludzi wobec zwierząt, chciwość, pazerność i brak empatii jak i choć odrobiny zrozumienia.  Zwierzęta nie są odpowiednio traktowane jak i karmione, by zaoszczędzić na karmie dostają małe porcje. Goryl zmuszany jest do malowania obrazów, a słonica Stella straciła życie, gdyż właściciel żałował pieniędzy na jej leczenie. Zwierzęta nie są szczęśliwe w tym miejscu w jakim obecnie się znajdują. Bohater książki Ivan – goryl, szuka swojej drogi ucieczki, a to wszystko robi w imię przyjaźni Stelli i obietnicy jaką jej złożył. Obiecał Stelli, że Ruby będzie bezpieczna, a bezpieczeństwo przecież zapewnia tylko dom, dlatego planuje wydostanie się z obecnej sytuacji. I udaje się!!! Czytając książkę byłam w napięciu, stresie jak i pełna nadziei, że ta chwila wolności kiedyś nastąpi. Zwierzęta zostały przewiezione do bardziej przytulnego miejsca. To nie była już tylko szklana zagroda, ale prawdziwy wybieg z trawą, błotem i prawdziwym słońcem! Jest to książka o różnych uczuciach od gniewu, bezradności, strachu, smutku po radość i przyjaźń.

Ivan jeszcze na początku, gdy został rozłączony z rodziną był wychowywany w domu.

Traktowany był jak dziecko, prawdziwy członek rodziny. Nosił ubranie, jadł to co ludzie… do czasu, aż zaczął sprawiać problemy wychowawcze, które były jego naturalnym zwierzęcym zachowaniem, natomiast w oczach ludzi głupim i nagannym wybrykiem. I właśnie wtedy trafił do mini zoo. Jednak wszystko dobrze się skończyło i z mini zoo został przewieziony do dużego ogrodu, gdzie spotkał przedstawicieli swojego gatunku.

Cała historia Ivana daje dużo do myślenia, ponieważ jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Czasem opiekunowie zwierząt źle rozumieją ich zachowania za co wyznaczają kary. Jest to naturalna kolej rzeczy, jak gryzienie, drapanie itp.

Polecam książkę Jedyny i Niepowtarzalny Ivan wszystkim miłośnikom zwierząt. Moim zdaniem książka nie ma przedziału wiekowego i mogą ją czytać dzieci jak i dorośli.

Młodszym dzieciom polecam również książeczkę wydawnictwa CzyTam Potrzebuję mojego potwora.

Miłej lektury!;-)

 

Jedyny i niepowtarzalny Ivan - bok Jedyny i niepowtarzalny Ivan - środek Jedyny i niepowtarzalny Ivan - tył