Książka Tajemnica Jolanty T. Ewa Ostrowska i Witold Wysmułek – recenzja

Posted by

Książka Tajemnica Jolanty T. Autorstwa Ewy Ostrowskiej i Witolda Wysmułka

Jest to thriller psychologiczny. Książka Tajemnica Jolanty T. autorstwa Ewy Ostrowskiej i Witolda Wysmułka. Pozycja wydawnictwa Oficynka. Książka w miękkiej oprawie. Okładka dość mroczna, tak jak mroczna jest treść.

Nieco o autorach książki Tajemnica Jolanty T.

Po książkę sięgnęłam ze względu na okładkę. Tak, tylko i wyłącznie ze względu na okładkę, która wydała mi się interesująca, tajemnicza i zachęcająca do przeczytania, co też uczyniłam. Wydawnictwo Oficynka już nieco znam, i nawet całkiem sporo ich pozycji przeczytałam.  NIektóre pozycje wydawnicze są opublikowane na moim blogu. Natomiast autorów wcześniej nie znałam i jakoś zbytnio w to nie wnikałam wybierając tą pozycję. Po przeczytaniu stwierdziłam, że jednak trzeba coś przeczytać o autorach książki i z tego co się dowiedziałam to Witold Wysmułek jest synem Ewy Ostrowskiej. Co ciekawe Ewa Ostrowska ma podane lata 1938- 2012, a więc już nie żyje, więc … o co kaman. Ewa Ostrowska ma na swoim koncie sporo napisanych książek, w tym wiele opowiadań, powieści obyczajowych, kryminałów, thilllerów oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

Witold Wysmułek natomiast z tego co wyczytałam mieszkał nawet w Białymstoku, gdzie obecnie i ja mieszkam. Pomieszkiwał również w niewielkiej wsi Ogródek, w mieście Łodzi, w angielskim Leeds, w Warszawie, a na końcu osiadł w w mazurskich Wierzbinach. Urodził się w Orzyszu 28 listopada 1978 roku. Pracował jako psycholog, zajmował się układami złożonymi, próbował swych sił w doradztwie finansowym, ścinał drzewa w lesie i zbierał grzyby. Wnioskując, żadnej pracy się nie boi.

Tajemnica Jolanty T. co nieco o książce i przeczytanej treści

Głównymi bohaterami książki są Leon Taski, Cecylia Taska de domo Ostoja, później Cecylia Ostoja, ich córka Jolanta. Ważne role również odgrwają kochanka i służąca męża Marianna Laskowiak oraz lekarz córki, a później przyjaciel matki i córki Arkadiusz Nowak.

Na pierwszych stronach książki poznajemy młodego Leona Taskiego, jako ambitnego, rządnego władzy i uznania w oczach innych. Leon wychował się w biednej rodzinie, był mało urodziwy, niski, pryszczaty, niczym zwyczajnym się nie wyróżniał. Natomiast lubił dbać o swoje dłonie. Odkrył że są piękne, smukłe, delikatne. Jego ojciec miał duże i grube dłonie, skąd więc u niego takie? Widział takie dłonie na portretach arystokratów… Był przekonany, że w jego żyłach płynie część błękitnej krwi. Ukończył studia medyczne. Był bardzo punktualny, gdyż jak uważał to była grzeczność królów. Miał duże, wręcz chore ambicje, by stać się kimś, Panem, Panem życia…

Poznał dziewczynę Cecylię, z którą wziął ślub, gdyż podejrzewał, że jest bogata, tak też i było… Mieli córkę Jolantę. Cecylia kochała swoją córkę nad swoje życie, co też można było wywnioskowac z książki. Żyła szczęściem dziecka, poświęcała się dla córki. A wszyskie jej myśli i czynności kręciły się tylko i wyłącznie w koło jej pociechy. Z racji tego, iż Cecylia była szczupłą kobietą, a arystokraci mieli duże pełne kobiety, Leon przygarną pod dach kochankę – Mariannę Laskowiak.

W oczach innych byli wspaniałą kochającą się rodziną. Rodzinką której niczego nie brakowało, gdyż Cecylia była majetną kobietą. Jednak w ich domu odbywał się dramat. Leon był Panem życia Cecyli i Jolanty. I jak pan za pomoca chłosty i okrutnego traktowania wymuszał na żonie i córce posłuszeństwo. Ale pewnego dnia miarka się przebrała… Cecylia morduje własnego męża wpijając mu nóż w brzuch, podczas snu. Temu wszystkiemu przyglądała się ich sześcioletnia córka Jolanta. To był traumatyczny początek losów dziewczynki. Od tej pory trwa walka z samym sobą, ze swoimi słabościami, całym okrucieństwem z przeszłości i dzieciństwa. Trauma Jolanty trwa, a matka stara się trzymać córkę pod kloszem, by zapewnić jej szczęście. Szczęście ceną kłamstw, nieustannego śledzenia, ciągłej nadopiekuńczej troski.

Czy Jolanta poradzi sobie z traumą jakiej doświadczyła w dzieciństwie, czy zdoła ułożyć sobie życie i założyć własną kochającą się rodzinę? Jakie tajemnice kryją się w thrillerze pod tytułem Tajemnice Jolanty T. o tym wszystkim dowiecie się z tej że lektury.

A to wszystko napisane w dość ciekawy sposób. Ciekawa lektura, którą szybko się czyta, ze względu na ciekawą fabułę, jak i niedużą treść liczącą zaledwie 218 stron. Ogólnie książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, niby wszystko takie wyssane z palca, ta arystokracja, służąca itp, a jednak problem przemocy domowej tak bliski i spotykany w naszych czasach. Nasuwają się wnioski, iż to co na pozór jest piękne i idealne, w środku jest tajemnicze, nieodgadnione, a czasem mroczne, niosące ślady przemocy, bólu i łez…

Przy okazji zapraszam do moich wcześniejszych wpisów z książkami od wydawnictwa Oficynka, na przykład wpis Na wieki wieków Pani Amen, Bianka Kunicka -Chudzikowska – recenzja