Margo

Margo. Fisher Tarryn- recenzja książki

Posted by

Kilka słów o książce„Margo”

Dziś będzie kilka słów o książce Margo na którą trafiłam poprzez stronę CzytamPierwszy.pl. Na tej stronie po rejestracji otrzymałam punkty z których mogłam zamówić sobie książkę. Zamówiłam Margo. Niestety po zamówieniu okazało się, iż jest to ebook do czytania w wersji elektronicznej po zainstalowaniu aplikacji. Przyznam się, że wolę raczej książki w wersji papierowej, gdyż łatwiej mi się je czyta i mogę do nich sięgnąć w każdej wolnej chwili. Natomiast na laptopie czytanie jak dla mnie jest trochę utrudnione, gdyż muszę mieć dużo wolnego czasu, by taką książkę przeczytać, a niestety przy małych dzieciach jest to trochę skomplikowane.

Książka Margo jest autorstawa Fisher Tarryn. Jest to autorka popularnych powieści dla kobiet. Pisarka mieszka z rodziną w Seattle, o tym mieście wspomina w swojej książce. Jak się dowiedziałam Tarryn Fisher prowadzi również blog modowy. 😉

Co mnie skłoniło do wyboru tej powieści? Otóż okładka. Tak, okładka. Wiem, że książek nie ocenia się po okładce, ale niewątpliwie przykuła moją uwagę i chciałam sprawdzić co się kryje za tą intrygującą oprawą. Obrazek poniekąd przedstawia to co kryje się w treści książki. “Margo” to thriller dla młodzieży z gatunku young adults, wydany przez wydawnictwo SQN.

MargoMargoMargo

Książka Margo

Gdy zaczęłam czytać książkę stwierdziłam, że to chyba nie dla mnie. Prostytucja, narkotyki, przemoc, samotność… Jednak gdy bardziej się wgłębiłam w książkę zaczęła mnie wciągać, gdyż nic do końca nie było czarno- białe i jasne. Bohaterka o imieniu Margo znalazła się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie jej wpajano, iż epizody miłosne z jej życia to jej wymysł. Jak to bywa, człowiek samotny wymyśla sobie wyimaginowanego przyjaciela. Pod koniec książki doczytałam się, iż ten przyjaciel był jednak prawdziwy… a może i nie był. Wszystko w tej książce jest tak zawiłe i pogmatwane jak całe życie, gdzie nic nie możemy przewidzieć i niczego nie możemy być pewni. Pewni jesteśmy tylko śmierci o której jest bardzo dużo w książce. Bohaterka straciła matkę, rodzeństwo a następnie zaczęła mordować ludzi. Chciała naprawić świat przemocą. Gdzie tylko widziała przemoc wobec dzieci, czy kobiet od razu stawała w obronie słabszych i pokrzywdzonych zabijając napastnika.

Matka Margo była prostytutką, co wieczór przyjmowała klientów i nie rozmawiała z córką. Ojciec natomiast nie chciał by Margo się urodziła. Dziewczyna swoją niezrównoważoną osobowość zwala na trudne dzieciństwo. Nie może się pogodzić z krzywdą małych dzieci, gdy matki znęcają się nad nimi. Zabiła nawet matkę małego Mo, ponieważ znęcała się nad swoim maleńkim dzieckiem, które nawet nie umiało chodzić. Pod koniec książki dowiedziałam się, iż bohaterka rozpoczęła pisanie książki i tam zaczęła uśmiercać oprawców (dręczycieli, morderców, gwałcicieli itp).

Książka pokazuje, iż przemoc jest wpisana w ludzką naturę. Czasem na tą przemoc wobec innych jesteśmy obojętni, a powinniśmy reagować. Może nie w taki sposób jak bohaterka książki, ale sprawić by było mniej zła na tym świecie. Margo w pewien sposób naprowadza nas jak to możemy zrobić. Podpowiedzią jest kochanie własnych dzieci ponad wszystko! Pokazywanie dzieciom na każdym kroku, iż są dla nas bardzo ważne i kochamy je najmocniej na świecie. Napomina nas również, by rozmawiać z własnymi dziećmi i okazywać im jak najwięcej uwagi. Kochane dziecko to szczęśliwe dziecko! 😉