Mikrożycie Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić

Posted by

Książka Mikrożycie Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić, autorstwa Susan Schädlich

Obecie wszystko kręci się wokół wirusów, pandemii i Covid-19. I tak oto, żeby lepiej zrozumieć mikrożycie, przenieśliśmy się do mikroświata – świata książki o wirusach, bakteriach. Trudno sobie wyobrazić malusieńki świat bakterii i wirusów. A czy wiecie, że na takim maleńkim ziarnku pisaku, jaki spotykamy na plaży, czy też w piaskownicy zmieści się 50 000 bakterii? Czy to możliwe? A jednak..

Książka dla dzieci i rodziców – Mikrożycie Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym jak się przed nimi chronić autorstwa Susan Schädlich

Jest to nieduża książeczka w twardej oprawie, licząca 50 stron. W książce możemy podziwiać ilustracje, dzięki Karharin J. Haines. Pozycja wydawnictwa Zielona Litera. Książeczka nie tylko zadziwia i wprawia w zachwyt swoimi ciekawymi ilustracjami pobudzającymi wyobraźnię, ale również ciekawostkami i informacjami o wszelkich wirusach i bakteriach. Jest to książeczka dla dzieci, ale też rodziców, gdyż wiele informacji, również rodzic wyniesie z tej pouczającej książeczki.

Mnie osobiście, jak i mojego starszego synka zaciekawiły liczby, które sa podane w informacji, jako ciekawostki. Na przykład to, że w ciele dorosłego człowieka jest w przybliżeniu 35 000 000 000 000, czyli trzydzieści pięć bilionów komórek! A mniej więcej 5 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 czyli pięć milionów bilionów bilionów bakterii żyje na Ziemi. Czy takie informacje nie są interesujące i niesamowite!

Z książki dowiemy się, między innymi, czym są wirusy i bakterie. Jakie są wirusy i bakterie, poznamy ich nazwy i to co wywołują. Przeczytamy nieco o lekarzu i naukowcu Robercie Koch, który w 1882 roku, odkrył, że bakterie wywołują różne choroby. Zasięgniemy nieco informacji o tym, czym była epidemia cholery, oraz poznamy wirusy, na przykład wirus odry, rinowirus, norowirus. Dowiemy się również jak organizm broni się przed wirusami i bakteriami. Dowiemy się jak możemy się zarazić różnymi wirusami, zarazkami i bakteriami. Poznamy bliżej badacza Alexandra Fleminga, który przez nieumyte naczynia, wychodował pleśń. A więc dowiemy się, czy pleśń niszczy bakterie. Poznamy kamień milowy w rozwoju medycyny, czyli penicylinę, antybiotyki, szczepionki.

I oczywiście w książce Mikrożycie Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić, autorstwa Susan Schädlich przeczytamy o koronawirusie, czyli jak postawił cały świat na głowie.

Co ważne z tej pozycji dowiemy się jak możemy się chronić przed wirusami i bakteriami. Jak również możemy wraz z dziećmi zaśpiewać piosenkę zamieszczoną na końcu książki, czyli song przy myciu rąk.

Przy okazji zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu z książką od wydawnictwa Zielona Litera, na przykład Książka Podaj dalej, autor Günther Jakobs – recenzja