Na narty z małymi dziećmi: Polska czy Czechy?

Posted by

Kochasz zjeżdżanie na nartach i chcesz zarazić swoją pasją dziecko? A może już rozpoczęliście naukę narciarstwa lub snowboardingu, w tym roku zaś chcecie ją kontynuować? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, dlaczego warto wybrać stoki w Polsce, a dlaczego w Czechach. Poznaj stoki łagodne i dostosowane do nauki jazdy. Wytypuj lokalizację i baw się cudownie.


Ochrona dla narciarzy małych i dużych

Podczas wyjazdu na narty z dziećmi trzeba przykładać jeszcze większą uwagę do ochrony niż w przypadku podróży samodzielnej. Teraz jesteś odpowiedzialny za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale również najbliższych – tych, których kochasz.

Zabierając malucha na stok, upewnij się, że ma sprzęt dostosowany do wieku, wzrostu i sylwetki. Kask nie może być zbyt ciasny, ale też nie może się przekrzywiać, gdy dziecko energicznie rusza głową. Buty i narty powinny odznaczać się średnim stopniem twardości. Ponadto narty muszą mieć długość odcinka mierzonego od stóp do oczu dziecka.

Przed wyjazdem na narty wykup ubezpieczenie, najlepiej dla całej rodziny. Sprawdź, z jakich elementów powinno się składać oraz jakie są polecane kwoty poszczególnych składników. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/zimowe-ferie-na-stoku-jakie-ubezpieczenie-dla-rodziny/.

Polska czy Czechy – gdzie na narty z dzieckiem?

To, czy wybierzesz stok polski, czy czeski, zależy jedynie od Twoich preferencji. W obu państwach możesz znaleźć warunki świetne do nauki narciarstwa lub szlifowania dopiero co nabytych umiejętności.

W Polsce niewątpliwie będziesz się czuł pewniej językowo i kulturowo. Będziesz też bliżej domu, na wypadek gdybyś musiał wrócić szybciej. Nie musisz wymieniać waluty. W razie i incydentu na stoku nie napotkasz problemów z przewiezieniem poszkodowanego do szpitala oraz oczyszczeniem rany czy wsadzeniem kończyny w gips.

Jeżeli wybierzesz ferie w Czechach, powinieneś zadbać o nawet wyższą kwotę kosztów leczenia w ubezpieczeniu narciarskim. Ponadto warto, byś odpowiednio wcześnie wyrobił kartę EKUZ. Upoważni Cię ona do pobierania bezpłatnych świadczeń medycznych w Czechach – oraz we wszystkich krajach Unii Europejskiej – w ramach NFZ-u.

Wyjazd do Czech to szansa na przedstawienie dziecku innej kultury, świetna lekcja dotycząca różnic między narodami, szansa na spróbowanie lokalnej kuchni oraz zwiedzenie przepięknych miejsc i zabytków.

Jaki stok jest najlepszy dla początkującego małego narciarza?

Poszukując góry odpowiedniej dla swojego ukochanego małego narciarza, który dopiero rozpoczyna przygodę z tym zimowym sportem, zwróć uwagę, czy na stoku występuje „ośla łączka”. To fragment wydzielony dla dzieci, które jeszcze nie mogą lub boją się jeździć wśród doświadczonych dorosłych.

Kolejny krok po „oślej łączce” to stoki, które cechuje niewielki kąt nachylenia. Nie mniej ważne jest zakończenie trasy. Powinno być łagodne, zapobiegające nadmiernemu rozpędzeniu. Dzieciom trudno będziesz wjechać pod górę na orczyku, więc wybierz stok z wyciągiem dywanikowym, podwójnymi fotelikami lub gondolami.

I pamiętaj: jeśli nie czujesz się na siłach, by wytłumaczyć jakiś ruch dziecku lub nie jesteś pewien, czy jego sposób zjeżdżania nie doprowadzi do kontuzji, wynajmij na co najmniej jedną lekcję instruktora. Znajdziesz go na większości łagodnych stoków, wprost idealnych do nauki narciarstwa.

Wpis sponsorowany