polisa-turystyczna

Polisa turystyczna – dlaczego jest potrzebna?

Posted by

Dzieci na wakacjach się nie nudzą, dlatego warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne

Wakacje za granicą, długie weekendy w ciekawych miastach, wypady do parków rozrywki – lato jest pełne możliwości spędzania wolnego czasu z dziećmi. Jednak wyjeżdżając z dzieckiem za granicę – bez względu na to, czy wyjazd jest zorganizowany samodzielnie, czy przez biuro podróży trzeba wziąć pod uwagę, że mogą się mu przydarzyć różnego typu wypadki lub choroby. Co ciekawe, badania wydają się potwierdzać świadomość rodziców w tej sprawie. Aż 60% Polaków uznaje, że dodatkowa polisa ubezpieczeniowa jest konieczna, jeżeli zamierzamy podróżować w towarzystwie małolatów. Dlaczego? To właśnie dzieci są najbardziej skłonne do różnego typu wypadków lub zachorowania, dlatego aż 87% respondentów postrzega ubezpieczenie KLZ (kosztów leczenia za granicą), jako podstawowy element ubezpieczenia turystycznego, a podobna liczba ankietowanych uważa, że niezbędne jest NNW za granicą (81%). I to właśnie obawy o stan zdrowia dzieci motywują rodziców i opiekunów do wykupienia ubezpieczenia turystycznego.

To właśnie obawy o stan zdrowia dzieci motywują rodziców i opiekunów do wykupienia ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie w podróży to jednak nie tylko zwrot kosztów leczenia czy konsultacji lekarskich. W nagłych sytuacjach bardzo pomocna okazuje się też pomoc całodobowej infolinii, dostępnej dla osób ubezpieczonych. Pracownicy takiego centrum alarmowego to przeszkoleni konsultanci, którzy umówią wizytę lekarską, udzielą nam informacji na temat najbliższych placówek medycznych i szpitali, a nawet pobliskiej aptece. Na co dzień najczęściej sami mamy czas, by wyszukać takie placówki lub poprosić o pomoc w hotelu lub pensjonacie, w którym przebywamy – jednak w nagłych i stresujących sytuacjach problemem często zaczynają być kwestie językowe, czy nawet pora dnia (dziecko może rozchorować się w nocy), kiedy komunikacja z personelem lub lokalnymi mieszkańcami może nie być możliwa, ponieważ nie mówią oni w języku, w którym my się porozumiewamy.

 Bardzo potrzebne, w przypadku podróży z dziećmi – jest również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które może uchronić nas od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wyrządzenia szkód majątkowych bądź nawet krzywdy przez nasze dziecko osobom trzecim. Kiedy działa taka polisa? Przykładowo, jeżeli nasza pociecha uszkodzi sprzęt elektroniczny w pokoju hotelowym lub wybije szybę w sąsiadującym z naszym bungalowie, a nawet jeżeli niechcący kogoś skaleczy lub złamie mu rękę.

Wykupując polisę turystyczną, można również chronić bagaż, czy sprzęt sportowy. Podróżując z dziećmi, najczęściej jesteśmy roztargnieni, skupieni na wielu aspektach naraz, a w takiej sytuacji nie trudno o kradzież. Może też zdarzyć się tak, że walizka ulegnie zniszczeniu podczas transportu, a wraz z nią zapakowane do niej rzeczy. Dlatego wyjeżdżając, warto pomyśleć również o zabezpieczeniu naszego bagażu.

Co jeszcze warto mieć pod ręką, wyjeżdżając z dziećmi?

Choroba lub wypadek dziecka to duży stres na wakacjach. Nie chodzi tu tylko o poczucie zmarnowanego czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim obawy, czy nasze dziecko otrzyma szybko pomoc lekarską, jak porozumiemy się z lekarzem lub służbami ratunkowymi, czy usługi medyczne będą na pewno świadczone na wysokim poziomie. W domu najczęściej mamy listę sprawdzonych lekarzy pod ręką. Dlatego, nawet jeżeli mamy już polisę i możemy w każdej chwili skorzystać z pomocy ubezpieczyciela – wyjeżdżając za granicę najlepiej zabrać ze sobą listę placówek medycznych znajdujących się w pobliżu naszego miejsca pobytu za granicą. To w znaczący sposób ułatwi poszukiwanie lekarza bądź szpitala – jeżeli zajdzie taka potrzeba i pozwoli nam zaoszczędzić cenne minuty – jeżeli dziecko będzie nagle czuło się coraz gorzej.

Oczywiście, jeżeli wyjeżdżamy do kraju należącego do Unii Europejskiej, poza polisą turystyczną dobrze jest mieć ze sobą również EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jednak trzeba przy tym pamiętać, że istnieje wiele placówek medycznych, w których karta ta nie jest wystarczającym dokumentem, by otrzymać pomoc lekarską, która jest finansowana przez państwo. Polisy turystyczne wykupione w firmie ubezpieczeniowej dają możliwość skorzystania zarówno z publicznej, jak i prywatnej opieki medycznej, a także – w razie potrzeby – hospitalizacji. W odróżnieniu od EKUZ – polisa turystyczna pokrywa również koszt przetransportowania do szpitala, a także, jeżeli jest to zalecane przez lekarzy – do Polski. Co więcej, takie ubezpieczenie podróży może pokrywać koszty zabiegów i leków. Co więcej, EKUZ zapewnia opiekę medyczną za granicą na takich zasadach, na jakich jest ona dostępna w kraju, w którym przebywamy. Zasady te niekoniecznie też muszą być takie same jak w Polsce, a nawet więcej – najczęściej się różnią. Dlatego z samą kartą EKUZ mogą spotkać nas niemiłe niespodzianki.

Planując wyjazd, nie zaszkodzi zabrać również listy kontaktów do polskiej placówki konsularnej lub ambasady.

Oczywiście najczęściej mamy za granicą dostęp do wi-fi, czy internetu mobilnego, jednak równie często zdarza się, że te nie działają tak, jak byśmy tego oczekiwali lub akurat przebywamy w miejscu, w którym takie usługi są słabo dostępne, a pomoc potrzebna jest natychmiast. Dlatego lista takich kontaktów może okazać się bardzo przydatna.

Wpis sponsorowany