Poznaj właściwości bawełny i wybieraj odzież świadomie

Posted by

Bawełna organiczna- dowiedz się co to oznacza w praktyce. Czy ekologiczne ubrania są warte swojej ceny? Kiedy szczególnie warto zainteresować się ich zakupem? Czy certyfikaty mają jakieś znaczenie?

Bawełna to materiał powszechnie znany i na pewno wszyscy mamy wiele ubrań zrobionych z bawełny. Materiał ten robiony jest z rośliny o nazwie bawełna i złożony jest z wyciągniętych włókien. Tkanina ta cechuje się rewelacyjnym wchłanianiem wilgoci z otoczenia – ma możliwości, aby wchłonąć aż 25% pary wodnej, a materiał wciąż nie powinien być mokry. W zależności od grubości tkaniny możemy uzyskać wybrany przez nas efekt. Grubsza bawełna utrzymuje ciepło, a cieńsza tkanina daje cyrkulację powietrza. W dodatku tkanina ta nie uczula, co za tym idzie jest idealnym materiałem dla osób z alergiami.

Bawełna ekologiczna a organiczna – jakie są różnice?

Bawełna organiczna ma inny sposób produkcji niż bawełna zwykła. Ze względu na sporą popularność tego materiału, ogromna ilość upraw bywa napełniana środkami chemicznymi oraz środkami owadobójczymi. Później podczas zbierania także używana jest chemia, a technika przędzenia tkaniny także zazwyczaj pestycydów nie żałuje. Co za tym idzie taka standardowa bawełna z każdej strony ma wielkie ilości środków chemicznych, co nie jest zdrowe dla naszego zdrowia i zdarza się, że jest przyczyną alergii.

Bawełna organiczna charakteryzuje się trochę innym sposobem produkcji, w którym minimalizuje się wykorzystanie pestycydów przy uprawach i zamienia się je na naturalne odpowiedniki. Potem sam proces zbierania bawełny też jest odmienny, dlatego, że stosowany jest ręczny zbiór. Na koniec, jeśli jest potrzeba zafarbowania tkaniny, też używa się tylko naturalne barwniki. Dlatego właśnie bawełna ta nosi również nazwę ekologicznej.

Kiedy bawełna posiada certyfikat i czy jest on ważny?

Jeśli kiedykolwiek kupowaliście bawełnę to z dużą dozą prawdopodobieństwa zobaczyliście, że informacja o tym, że bawełna posiada certyfikat jest bardzo widoczna. Najczęściej spotykany jest certyfikat OEKO-TEX, który mówi, że bawełna nie posiada wcale niebezpiecznych dla człowieka związków chemicznych, a co za tym idzie, jest odpowiednia dla niemowląt, dorosłych, a także dla psów czy też kotów.

Następnym często spotykanym certyfikatem jest certyfikat GOTS, tłumacząc skrót: Globas Organic Textile Standard. Bawełna mająca ten certyfikat jest bawełną ekologiczną i nie chodzi tutaj tylko o etap, gdy bawełna jest na polu uprawnym, ale też mówi o wszystkich kolejnych procesach, czyli zbiorach i kolejno przędzeniu materiału. Jeżeli widzimy, że bawełna posiada certyfikat gots, to możemy być pewni, że osoby pracujące przy każdym etapie produkcji tkaniny, otrzymali za swoją pracę dobrą wypłatę i były poszanowane ich prawa. Oprócz tego w trakcie wytwarzania były stosowane jedynie półprodukty ekologiczne.

Certyfikat GOTS jest dzielony na 2 kategorie: organic i made with (x%) organic. Bawełna mająca certyfikat organic musi posiadać minimum 95% włókien oznaczonych jako ekologiczne, a dla odmiany bawełna z certyfikatem made with (x%) organic będzie posiadać ich minimum 70%, ale trzeba podkreślić, że włókien syntetycznych może być najwyżej 10%.

Trzecim certyfikatem, jaki jest często spotykany, to GRS. Tkaniny, które mają ten certyfikat koniecznie muszą posiadać w swoim składzie co najmniej 20% materiałów pochodzących z recyklingu, jednak aby móc użyć do nich oficjalny logotyp, muszą mieć ich minimum 50%.

Dlaczego warto kupować dzieciom odzież z certyfikowanej bawełny?

Najlepszym powodem jest bardzo duża naturalność ubranek dziecięcych, które zrobione są z bawełny organicznej. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że tkanina ta uczuli nasze dziecko, lub w jakiś sposób podrażni skórę dziecka. Następnym argumentem jest to, że tego typu bawełna przeważnie cechuje się większą trwałością, a dzięki temu może nam posłużyć dłużej. Nawet jeśli nasze dziecko szybko z tej rzeczy wyrośnie, to możemy podarować ekologiczne ubranka członkowi rodziny lub znajomemu, albo sprzedać je. Zdarza się, że ubranka dla dzieci, które nie posiadają certyfikatu gots szybko niszczą się.

Reasumując, należy zwracać uwagę na to, czy produkty, które posiadamy zrobione są z certyfikowanej bawełny, czy z takiej bez certyfikatu gots. Największe argumenty, dla których bawełna organiczna jest lepszym wyborem to:

  • nie używanie pestycydów podczas uprawy bawełny,
  • odpowiednie warunki pracy i wynagrodzenie dla pracowników,
  • brak sztucznych oraz chemicznych barwników,
  • o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że materiał będzie podrażniał.

Źródło: Polski producent ekologicznych ubranek dla niemowląt i dzieci Jo&Co

Wpis zewnętrzny