Site icon Blog Mama

Praca zdalna dla mam – misja niemożliwa?

Praca zdalna dla mam – misja niemożliwa?

Parujący kubek pysznej kawy, eleganckie biurko, schludnie poukładane notatki. Obok kołyska ze smacznie śpiącym maluchem. W tle bulgocze garnek świeżo ugotowanej zupy, a całe mieszkanie lśni czystością. Chyba żadna mama nie wierzy, że tak może wyglądać jej praca zdalna, która w dobie pandemii dla wielu z nas stała się koniecznością. Podpowiadamy, jak zorganizować dzień pracy, by choć w niewielkim stopniu pogodzić opiekę nad dziećmi z home office.

Równowaga pomiędzy życiem rodzinnym i pracą – czy to możliwe?

Przede wszystkim: żeby przestawić się na tryb „praca”, zrezygnuj z chodzenia przez cały dzień w piżamie. Nie musisz robić pełnego makijażu, ani zakładać ołówkowej spódnicy i rajstop. Wystarczy pociągnąć rzęsy tuszem i założyć ładniejsze dresy, które będą równie wygodne – a przebranie się rano wysyła sygnał do mózgu, że przechodzisz w tryb służbowy.
Zadbaj o komfort miejsca pracy. Nie każda z nas ma możliwość poświęcenia całego pokoju na domowe biuro, ale wyznacz przynajmniej kąt, który przeznaczysz wyłącznie na pracę – z dala od stert brudnych naczyń i zabawek dziecięcych. Upewnij się, że panuje tam dobre oświetlenie, gniazdka elektryczne są blisko, a wszystkie potrzebne narzędzia pracy znajdują się w bliskiej odległości. Praca z łóżka może wydawać się kusząca, jednak na dłuższą metę nie tylko przeszkadza w skupieniu, ale też będzie szkodliwa dla kręgosłupa.
Największe ryzyko związane z pracą zdalną, zwłaszcza podczas jednoczesnej opieki nad dziećmi, to rozproszenie uwagi, które w efekcie przekłada się na rozwleczenie dnia pracy. Postaraj się określić harmonogram, najlepiej odzwierciedlający standardowe godziny spędzane w biurze. Powtarzaj wielokrotnie, zarówno dzieciom jak i innym domownikom, że mimo iż znajdujesz się w domu – pracujesz. Mów jasno, że kiedy przebywasz w swoim kąciku wyznaczonym do pracy prosisz, żeby Ci nie przeszkadzać.
Twórz listy zadań do zrobienia. Możesz skorzystać z jednej z wielu dostępnych aplikacji lub po prostu z kartki papieru. Nie łącz zadań domowych ze służbowymi na tej samej liście. W stacjonarnym biurze sprzęt jest zazwyczaj dokładnie zabezpieczony przez pracodawcę. W przypadku pracy zdalnej warto natomiast pobrać usługę VPN, która zmienia adres IP laptopa działając jako dodatkowa warstwa ochrony przed potencjalnym ryzykiem utraty danych.

Nie musisz być perfekcjonistką

Nie ma cudów. Dzieci, bez względu na wiek, nie zajmą się same sobą w sposób kreatywny, cichy i bezpieczny przez cały dzień. Postaraj się dostosować ilość godzin, jakie poświęcisz na pracę do Twoich realiów. Może na początek przyjmij ofertę na małą część etatu?
Znajdź rozwiązanie najlepsze dla siebie. Czasem okaże się, że warto położyć kres uprzedzeniom i zatrudnić pomoc lub poprosić o wsparcie kogoś z rodziny, mimo że przecież fizycznie przebywasz w domu. Zwłaszcza w przypadku malutkich dzieci, będzie Ci łatwiej skupić się na pracy mając świadomość, że w dowolnym momencie możesz sprawdzić co dzieje się z Twoim brzdącem w pokoju obok.
Przede wszystkim zadbaj jednak o własne dobre samopoczucie. Nie odmawiaj sobie przyjemności. Poświęć kilka chwil, żeby przygotować pyszną kawę z pianką. Zamów coś smacznego do jedzenia. Regularnie rób kilkuminutowe przerwy. Zwłaszcza zimą wywietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.

Zadbaj o siebie.

Mimo niekończących się list zadań do zrobienia umów się czasem do kosmetyczki lub do fryzjera. Takie wyjście raz na jakiś czas zajmie Ci dwie – trzy godziny, a poczucie, że robisz coś dla siebie, dostarczy Ci – tak potrzebną w tym trudnym czasie – dodatkową dawkę energii.

 

Exit mobile version