Pracuję na uśmiech!

Posted by

Pracuję na uśmiech!

 

Opiekując się dziećmi również pracuję i to ciężko, przecież wychowuję drugiego człowieka i to wszystko zależy ode mnie jakie będzie miało dzieciństwo i czy będzie szczęśliwe.

Widząc uśmiech moich dzieci, również się uśmiecham, nawet wtedy, gdy jestem bardzo zmęczona. Uśmiech dzieci to dla mnie najlepsza zapłata za mój trud włożony w ich wychowanie. Patrząc na inne niemowlaki, czy to w gazetach, internecie czy na youtube, te małe istotki mają taką moc zarażania uśmiechem iż patrząc również muszę się uśmiechnąć, jednak to prawda -” Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Warto ten piękny uśmiech pielęgnować i to już w okresie noworodkowym (od 1 miesiąca życia). Buźkę takiej małej kruszynki można oczyszczać gazą jałową, bądź kawałkiem pieluszki tetrowej, zwilżoną przegotowaną wodą. Takie oczyszczanie buźki uchroni maluszka przed pleśniawkami, a następnie mleczne ząbki przed próchnicą.

W dbaniu o jamę ustną dziecka warto już zacząć od wyboru odpowiedniego smoczka, który posiada anatomiczny kształt wzorowany na kształcie brodawki sutkowej mamy w czasie karmienia piersią i jest naturalnie dostosowany do szczęki dziecka, dzięki czemu wspiera on zdrowy rozwój jamy ustnej dziecka.

Najlepiej nie zostawiać dziecku butelki z mlekiem lub sokiem do zasypiania, lepiej dziecku podać wodę.

We wcześniejszym wpisie pt. Mały a samodzielny, pisałam o samodzielnym piciu z kubeczka,  o smoczku uspokajającym, oraz o postępach dziecka.

Przyszedł również czas, by dziecko wkroczyło w kolejny etap samodzielności z marką NUK –  tym etapem jest mycie ząbków. Warto zadbać o właściwą pielęgnację jamy ustnej już od pierwszych dni i nauczyć maluszka dobrych nawyków.

Pierwsze ząbki mleczne pojawiają się około 6 miesiąca życia dziecka, u nas było to około 5 miesiąca (w przypadku Piotrusia i Hubercika). Gdy pojawiły się pierwsze ząbki zaczęliśmy szczotkować je bardzo delikatnie odpowiednią do tego szczoteczką zakładaną na palec z miękkimi wypustkami i silikonowym włosiem. Ta szczoteczka sprawdza się również przy ząbkowaniu do masowania dziąseł oraz do nakładania i rozsmarowania żelu na ząbkowanie. Szczoteczka zakładana na palec jest miękka, elastyczna oraz łatwa w czyszczeniu.

Zaczęliśmy również używać pasty do ząbków dla niemowląt i dzieci, która była w zestawie ze szczoteczką na palec. Pastę stosujemy u Piotrusia i Hubercika. Pasta przeznaczona jest dla dzieci od 3 – 12 miesięcy, nie zawiera floru i jest o pysznym jabłkowo -bananowym smaku. Jest przeznaczona do czyszczenia podniebienia, dziąseł i ząbków.

 

 

Oczywiście, czyszczenie ząbków jest na razie zabawą a niżeli obowiązkiem, ponieważ chcemy zachęcić dzieci do dbania o uśmiech, nie chcę ich wystraszyć przymusem.

Czytamy książeczki i oglądamy bajki o czyszczeniu i myciu ząbków, wszystko to pomaga zrozumieć dziecku po co tak naprawdę to robimy. Staram się by wspólnie szczotkować zęby z dzieckiem, tak by widziało, że nie tylko ono musi myć ząbki.

Ząbki myjemy 1 -2 razy dziennie.  Na początek moje dzieci same szczotkują ząbki tak jak potrafią, a później pomagam im sama, tak by były lepiej wyczyszczone, przeważnie szczotkujemy ząbki wieczorem przed snem. 

Hubercik używa również szczoteczek edukacyjnych, które są przeznaczone dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. Taki zestaw składa się z dwóch typów szczoteczek, których należy używać na różnych etapach rozwoju maluszka:

  • etap 1 (6-12 miesięcy) – szczoteczka do czyszczenia i masażu ze specjalną końcówką przeznaczoną do masażu i gryzienia
  • etap 2 (6-15 miesięcy) – szczoteczka do nauki mycia zębów przeznaczona do delikatnego mycia wyrzynających się ząbków dziecka

Dzięki antypoślizgowym uchwytom oraz zakładanemu pierścieniowi mój synek sam z łatwością utrzymuje szczoteczkę, a pierścień zapobiega przed włożeniem zbyt daleko szczoteczki do buzi, co dba o bezpieczeństwo mojego dziecka. Pierścień ten również może służyć jako stojak na szczoteczkę. Szczoteczki są całe gumowe i posiadają wypustki, które masują dziąsła. Hubercik wykorzystuje szczoteczki jako gryzaki, które uśmierzają mu ból przy ząbkowaniu. 😉

Piotruś ma podobną szczoteczkę edukacyjną, przeznaczoną dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia, stworzona z myślą o delikatnym myciu pierwszych ząbków dziecka. Szczotka posiada miękką i zaokrągloną główkę, która chroni dziąsła przed uszkodzeniami, oraz antypoślizgowy uchwyt, który ułatwia trzymanie szczoteczki. W zestawie ze szczoteczką jest pierścień zabezpieczający, który zapobiega włożeniu szczoteczki do buzi za daleko. Piotruś lubi myć ząbki, wręcz sam się dopomina o szczotkowanie. 😉