Projekt relaks, czyli jak zapanować nad życiowym chaosem

Posted by

Najnowocześniejszy na rynku planer z technikami i metodami relaksacyjnym – Projekt relaks

Projekt relaks czyli jak zapanować nad życiowym chaosem autorstwa Justyny Wiśniewskiej. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Zielona Litera, wchodzące w skład Domu Medialnego Święty Wojciech Sp. z o.o. Pozycja licząca 200 stron. Książka w twardej oprawie, na spirali, z miejscem na własne notatki i przemyślenia. W środku znajdziemy błękitne obrazki, zdobienia, umilające czytanie. Wszystko czytelnie napisane i ukazane. Większość pozycji wypunktowana dla lepszego efektu zapamiętania i łatwości czytania.

Sama okładka jest bardzo ładna, w stonowanych barwach, nie przesadzona. Na pierwszy rzut oka zachwyca już samo wydanie. Pozycja w pięknie zdobionej twardej oprawie. Środek również nie odbiega od okładki i zachwyca obrazkami i zdobieniami, schludnością, ładem i harmonią, które dodają uroku planerowi i przyciągają uwagę.

Pomysł z książka na spirali również ciekawy, przypominający podręczny- notatnik, czy też niezbędnik, który warto mieć zawsze ze sobą do notowania własnych przemyśleń i notatek. Obrazki umilają czytanie i pozwalają nieco się odprężyć i przypomnieć lata młodzieńcze, gdy czytało się książeczki z obrazkami dla dzieci. Czytałam podobny zapiśnik, również wydawnictwa Zielona Litera, a mianowicie Projekt Panna Młoda, jak również książkę 100 wyzwań na 365 dni, czyli jak odkryć siebie na nowo?

Projekt Panna Młoda, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie i weselu

100 wyzwań na 365 dni, czyli jak odkryć siebie na nowo?

Co znajdziemy w książce Projekt relaks, czyli jak zapanować nad życiowym chaosem

Projekt relaks jest to organizer z przeglądem standardowych i niestandardowych, sprawdzonych oraz tych mniej znanych i używanych, ale bardzo skutecznych metod i technik relaksacji.

W książce zostały zamieszczone przydatne listy kontrolne do uzupełnienia, sprawdzające działanie przedstawionych technik. Planer z miejscami na własne notatki, by sprawdzić skuteczność metod i ich efekty.

W organizerze Projekt relaks zostało zamieszczonych ponad 60 technik i metod relaksacyjnych. Ogromna możliwość wyboru najlepszej dla siebie, dopasowanej do swoich preferencji.

  1.  Kalendaria na każdy miesiąc roku
  2. Eksperckie wprowadzenie w temat czyli informacje dot. stresu, jego objawów oraz metod przeciwdziałania czyli wejścia w relaksację i wyboru odpowiednich dla siebie technik
  3. Psychozabawa i ankieta
  4. Ciekawostki z różnych stron świata czyli szczęście po skandynawsku czy japońsku, relaks po amerykańsku i inne
  5. Przegląd wielu nowoczesnych oraz najnowszych technik relaksacyjnych dla ciała i umysłu według potrzeb, wieku i możliwości. Między innymi czytelnicy poznają: metodę fizjoterapeutyczną Gerdy Aleksander, techniki napinania i rozluźniania mięśni zwaną relaksem Jakobsona,  techniki głębokiego oddychania Wima Hofa, dowiedzą się czym jest tapping, total immersion oraz relaksacja Bensona
  6. Czytelnicy poznają również niestandardowe metody relaksacyjne takie jak: leczenie pączkami, relaksację jedzeniem czy relaksację sofroniczną
  7. Przydatne listy kontrolne po każdym etapie poznawania nowych technik relaksacyjnych
  8. Mnóstwo ciekawostek do wdrożenia od zaraz: relaks japoński w 5 minut, relaks dla młodych mam i wiele innych

Z książki dowiedziałam się między innymi jak relaksują się ludzie na całym świecie. Większość metod i technik była dla mnie zaskoczeniem, gdyż nie znałam tak nietypowych metod relaksacyjnych. Metody relaksu jak słuchanie muzyki, kąpiele, wyciszenie, leżenie płasko, chodzenie boso, sport, joga, itp były oczywiście dla mnie bardzo znane i nawet stosowane. Poznałam nowe metody jak Shinrin, czyli kąpiel leśną stosowaną w Japonii, metodą tą może być nieśpieszny spacer po lesie.

Nowością dla mnie była forma relaksu poprzez taniec w kręgu, czyli psychoterapia tańcem i ruchem – ta forma jest odpowiednia dla każdego bez względu na wiek. Dowiedziałam się, iż oddech jest bardzo ważny, gdyż jest podstawą naszej egzystencji. A jest kompletnie niezauważany i niedoceniany. Mało kto z nas umie kontrolować swój oddech i nad nim zapanować. A czy wiesz, że morsowanie nie tylko poprawia odporność, ale też bywa metodą relaksacji?

Dotyk jest ważny to już wiemy. Czy wiedziałaś, że istnieje metoda jak Jin Shin Jyutsu, jest to pradawna sztuka samoleczenia przez dotyk. Ta technika pozwala przywrócić harmonię między ciałem i umysłem. Tą metodę można wykorzystać wszędzie. Wystarczy stymulacja odpowiednich punktów na dłoniach, żeby świadomie uwolnić napięcie i wspomóc pozytywne zdrowie i ogólne samopoczucie.

Jest wiele metod na które warto zwrócić uwagę. Co ważne, trzeba spróbować tych sposobów na sobie, by poczuć odprężenie, relaks i zapomnieć o codziennym stresie i otaczających nas domowych obowiązkach.

Tą książkę można zaliczyć do kategorii – zdrowie, rozwój osobisty, porady.

Obecnie żyjemy w takim pędzie i stresie, że takie poradniki jak Projekt relaks są jak najbardziej potrzebne i mile widziane. Odpoczynku też trzeba się nauczyć. W organizerze przeczytamy o różnych metodach relaksu i walki ze stresem. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, co mu najbardziej odpowiada. Ja zazwyczaj wybieram moje sprawdzone metody jak spacer po lesie, jazda rowerem, czytanie książek, słuchanie muzyki, kąpiel, masaż itp. Oczywiście nie wykluczam wprowadzenia nowych technik, które zostały wymienione w pozycji Projekt relaks.

Za książkę dziękuję  Wydawnictwu Zielona Litera, wchodzące w skład Domu Medialnego Święty Wojciech Sp. z o.o.