Przetestowaliśmy plenerową grę Mölkky dla całej rodziny

Posted by

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań gry plenerowej dla całej rodziny to serdecznie zapraszam. Testowanie gry plenerowej Mölkky

Jakiś czas temu przeglądając stronę dla rodziców Familie.pl natknęłam się na testowanie gry plenerowej Mölkky. Od razu, bez zastanowienia, wysłałam swoje zgłoszenie. I udało się! Mamy okazję testować i bawić się grą plenerową Mölkky. Już na pierwszy rzut oka ta gra wydała mi się być interesująca, wiedziałam, że spodoba się moim maluchom, tym bardziej, że gra się w nią na świeżym powietrzu. Testowanie ogłoszone zostało na wcześniej wspomnianej przeze mnie stronie, w zakładce konkursy- testowanie pod nazwą TESTOWANIE plenerowej gry dla całej rodziny: poznaj Mölkky! Jest to sprawdzona przeze mnie strona jeśli chodzi o konkursy i testowanie. Wiem, że jeśli się tu gra można wygrać, tylko trzeba znaleźć odrobinę czasu, by wysłać zgłoszenie- nic trudnego – polecam.

Testowanie gry plenerowej Mölkky

Do testów otrzymaliśmy grę plenerową Mölkky w tekturowym pudełku z plastikową rączką. Opakowanie przypominające teczkę, wykonane dość solidnie, więc wytrzymuje nawet pod ciężarem drewnianych kręgli. Nie wiem jak to będzie z tym kartonem po dłuższym i częstym użytkowaniu… Mam nadzieję, że przetrwa. Widziałam, że jest wersja w drewnianej skrzynce, co z pewnością będzie trwalsze i posłuży na dłużej. Mölkky dedykowana jest dla wszystkich niezależnie od wieku i tych dużych i małych graczy. Zarówno dla dziewczynek i chłopców. Mölkky nie wymaga doskonałej kondycji fizycznej i nadprzyrodzonych zręczności i zdolności. Wystarczy kilka chwil, przysłowiowa minuta, nieco zaangażowania, by poznać jej zasady i zacząć grać.

Wiosna, a tym bardziej majówka, zachęca do wyjścia na dwór i zagrania w grę Mölkky. Gdy na dworze jest coraz cieplej dzieci bardzo chętnie wychodzą na świeże powietrze, by się pobawić. Nowa zabawa to zawsze urozmaicenie i zorganizowanie wolnych chwil, na ciekawe spędzenie czasu. Gdy przesiedzieliśmy zamknięci, zostaliśmy pozbawieni niemalże wszelkich rozrywek, aż chce się i pragnie by wyjść i porobić coś ciekawego. Ile można siedzieć w domu/ mieszkaniu, czas wyjść i się poruszać, a dla wszystkich wychodzi to na dobre. Ruch i świeże powietrze dobrze wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną. Jak to mówią – gdy się męczy ciało, odpoczywa głowa, dlatego wszelki ruch i rozrywki na dworzu są jak najbardziej wskazane i dla dzieci, jak i dorosłych.

Mölkky angażuje wszystkich członków rodziny – dzieci i rodziców

Gra podobno dobrze już znana na całym świecie, a wymyślono ją w Finlandii. Wyróżniają ją łatwe zasady i zachęcanie do aktywnosci fizycznej na świeżym powietrzu. Wpływa na zręczność, celność i precyzję. Dzieci uczy zdrowej rywalizacji. Prosta gra wykonana z drewna brzozowego, które pięknie pachnie. Uwielbiam taki zapach drewna. W skład gry wchodzi 12 kręgli ponumerowanych od 1 do 12 oraz zbijak, czyli drewniany wałek. Fajnie, że jest wykonana z naturalnego tworzywa, co w przyszłości nie zanieczyści środowiska, jak popsute plastikowe zabawki. Myślę, że ta gra będzie przechodzić z pokolenia na pokolenie i ucieszy niejedno dziecko.

Gra sprawdzi się jako atrakcja przy dłuższym spacerze, podczas pikniku, czy też w trakcie majówki i wspólnego rodzinnego grillowania. Mölkky może być powodem, by wyciągnąć rodzeństwo, czy też kolegów z domu.

Na czym polega gra plenerowa Mölkky

Gra polega na takim zbijaniu drewnianych kręgli/ palików, by przy jak najmniejszej ilości ruchów- rzutów, uzyskać określoną liczbę punktów. Rzutów należy dokonywać z odległości 3-4 metrów. Jeśli zawodnik przewróci tylko jeden palik otrzymuje tyle punktów ile jest wygrawerowanych na paliku. Jeśli więcej sumuje swoje zbite punkty. Gdy zawodnik podczas 3 rzutów nie zdobędzie punktów zostaje wykluczony z gry. Gra kończy się w momencie, gdy zawodnik zdobędzie jako pierwszy dokładnie 50 punktów. Gdy przekroczy 50 punktów, zostają mu odliczone punkty itp. Kręgle stawia się w tym miejscu, gdzie się przewrócą, co znacznie utrudnia dalszą grę. Zasady gry są proste, a instrukcja jest czytelna i zrozumiała. Rozgrywka trwa od 10 do 30 minut.

U nas podliczanie punktów szkoli maluchy w dodawaniu. Gra rozwija też kreatywność, by stworzyć swoje zabawy i zasady, np bieg po prostej ze zbieraniem kręgli, slalomem, czy też w omijanie. Gra nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy odpowiednio duży teren, najlepiej wybrać miejsce na trawie. Samo ustawienie kręgli zajmuje mało czasu, dosłownie kilka sekund, co spodoba się zniecierpliwionym maluchom. Czas ustawiania wydłuża się, gdy podłoże jest nierówne, wtedy jest problem z ustawieniem. Kręgle się wywracają i trzeba szukać lepszego miejsca. Trzeba przyznać, że Mölkky dostarcza wiele emocji i uśmiechu.

Moim zdaniem, można zadbać o dłuższą trwałość naszej gry, np nad zabezpieczeniem np zbijaka przed ewentualnym zniszczeniem, zabrudzeniem, pęknięciem, pobrudzeniem od trawy. Zbijak jak i kręgle, są drewniane, wyszlifowane, jednak niczym więcej nie zabezpieczone. Zapewne dlatego, by było bardziej naturalne, bez farb i lakierów. Nawet już po pierwszej rozgrywce kręgle, jak i zbijak, mają widoczne brudne ślady po trawie, błocie, ziemi, piasku. Tak więc, aby następnym razem wyglądały możliwe trzeba je wyszorować.

Ogólne wrażenia są bardzo dobre. Jesteśmy zadowoleni z gry i nie możemy doczekać się już lepszej pogody, by wyjść na dłuższy czas na podwórko aby zagrać w grę Mölkky.