prezent na komunie

Puk, Puk! Czy to mój Bóg? Pierwsza Komunia Święta.

Posted by

Pierwsza Komunia Święta.

Maj to okres Pierwszej Komunii Świętej. Zapewne, wielu z Was było już w tym roku na takiej uroczystości, bądź jeszcze oczekuje tego ważnego wydarzenia. Komunie trwają do końca maja, więc sporo dzieci oczekuje jeszcze tego dnia. Przed tak ważnym dniem jest bardzo dużo przygotowań takich jak odpowiedni strój, wynajęcie sali, zamówienie tortu, przyszykowanie ubioru dla całej rodziny, ozdobienie sali itp, i w tym wszystkim zapominamy się co tak naprawdę jest ważne i po co to wszystko robimy. Wiem, że dużo dzieci tak naprawdę nie czeka na ten jakże ważny moment przyjęcia po raz pierwszy Eucharystii, a na to co dostanie w prezentach. Prezenty to nie tylko pieniądze w kopercie, to również wyjątkowy dzień mający wymiar duchowy, więc prezenty też powinny być choć w jakimś stopniu z tym wydarzeniem powiązane. Uważam, iż istotną rolę odgrywają tu odpowiednie przygotowania dziecka na to co ma się wydarzyć, oraz tłumaczenie wszystkiego co nastąpi i jak Pierwsza Komunia Święta jest ważna w życiu dziecka. A jak wiadomo, na wszystko najlepsze są książki z których możemy dowiedzieć się wszystkiego czego w danej chwili potrzebujemy.

 

Jak się przygotować do pierwszej spowiedzi.

Moją propozycją jest książeczka Puk, puk! Czy to mój Bóg? Przygotowanie do pierwszej Spowiedzi Świętej. Książka Wydawnictwa Święty WojciechZ tej książeczki dziecko dowie się czym jest spowiedź, co to jest Sakrament Pojednania, rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, szczera spowiedź, przyjaźń po spowiedzi, pokuta, zadośćuczynienie, a także dlaczego tajemnica spowiedzi jest bardzo ważna. Bohaterowie książki czyli Anioł Stróż, Magda, Zuzia, Jacek, Maciek i Kacper pomogą przygotować się do sakramentu, oraz pokażą jak być przyjacielem Boga i każdego człowieka. Ta książka jest idealna nie tylko dzieciom, które po raz pierwszy będą przystępować do spowiedzi, ale również dla tych osób, które tę spowiedź mają już dawno za sobą, lecz na samą myśl o konfesjonale dostają „gęsiej skórki”, dreszczy oraz zimnych potów. Książka pomoże pokonać ten strach, ponieważ jest napisana w bardzo prosty, czytelny i życiowy sposób. W książce zamieszczone są zabawne ilustracje, które rozładowują tą jakże poważną, stresującą i napiętą atmosferę. Tekst bardzo szybko i przyjemnie się czyta a porównania oraz wytłumaczenia jakie Anioł Stróż przytacza dzieciom są proste, zaczerpnięte z życia codziennego i bardzo zrozumiałe nawet dla kilkulatka.

 

„Kiedy masz na przykład brudne ręce, na wszystkim, czego dotykasz, pozostawiasz ślady. Jeśli je umyjesz, możesz chwytać nimi wszystko, co tylko chcesz, i niczego nie ubrudzisz. Spowiedź obmywa nasze serca i dusze. Jest jak kąpiel.” str. 5-6.

Na końcu książeczki jest załączony tak zwany, Przewodnik po spowiedzi, czyli podpowiedzi dwie garstki dla zapominalskich. W przewodniku przeczytamy o warunkach spowiedzi oraz o formułce spowiedzi, czyli co powinniśmy powiedzieć przy konfesjonale i jak się zachować. 😉 Książka liczy około 60 stron.

Kolejną moją propozycją książkową jest Święty Antoni z Padwy. Książka Wydawnictwa Święty Wojciech z serii Święci uśmiechnięciKsiążka może być idealna jako prezent na pierwszą Komunię Świętą. Książeczka zawiera bardzo ładne i ciekawe ilustracje, a tekst jest napisany wierszem, który bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Z książki dowiemy się o całej historii życia Świętego Antoniego, czyli od narodzin jako Ferdynand aż po przybrane imię Antoni. Święty Antoni jest patronem rzeczy zagubionych, ale również ludzie modlą się do niego o dobrego męża jak i żonę. 😉 Jest to opowieść napisana w przyjemny i wesoły sposób. Książka liczy około 50 stron.

 

„Gdy zgubiłeś coś cennego lub ważnego szukasz czegoś, bez wahania poproś o pomoc Antoniego Padewskiego: Święty Antoni Padewski, ratowniku niebieski, niech się święci chwała Twoja, niech się znajdzie zguba moja.” str. 47