Sesja niemowlęca – jak uwiecznić pierwsze chwile dziecka na zdjęciach?

Posted by

Sesje noworodkowe są wyjątkowe, a piękne chwie warto pamiętać!

Z miejsca od razu podkręślę, iż nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swojego mauszka, gdyż osoba zajmująca się profesjonalnie, jako fotograf noworodkowy, zrobi wszystko, by Twoje dziecko było i czuło się bezpiecznie. Takie sesje noworodkowe wymagają odpowiedniej wiedzy, ogromnego i wieloletniego doświadczenia, jak i oczywiście umiejętności i poczucia estetyki. Fotograf noworodkowy, który robi zdjęcia Twojemu maluszkowi posiada wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną dotyczącą bezpieczeństwa i komfortu małych modeli. W trakcie sesji noworodkowej najważniejszą kwestią jest Wasz komfort, spokój i zaufanie i poczucie, że Wasz mały skarb znajduje się w doświadczonych rękach profesjonalnego fotografa noworodkowego. To zapewne będzie pierwsze takie wyjście maluszka, jak i mamy, tuż po porodzie, więc musicie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dobre samopoczucie Twoje jak i Twojego dziecka, oraz pozytywne nastawienie są gwarancją, że Wasze maleństwo będzie czuło się bezpieczne, będzie wyciszone i podda się delikatnym zabiegom układania we wszystkich słodkich noworodkowych pozach.

Tak więc, nie pozostaje nic innego jak umówić się na sesję zdjęciową ze swoim maluszkiem, by uwiecznić pierwsze dni dziecka, które warto zapamiętać. Czas szybko leci,tak więc warto uwiecznić pierwsze chwile -dni na wyjątkowych zdjeciach.

Sesja niemowlęca – co warto wiedzieć

Przed umówioną sesją fotograf zapewne prześle Ci kilka wskazówek, na przykład co zrobić, by maluszek spał głęboko i nieprzerwanie podczas zdjęć. Sesje niemowlęce trwają zazwyczaj około 3-4 godziny. Zdjęcia są wykonywane bez pośpiechu, tak by odnaleźć też czas na sen, tulenie i karmienie. Studio do takich sesji jest dobrze przygotowane -ogrzane, oraz przewietrzone, tak aby maluszek czuł się w nim komfortowo. Sesję najlepiej zarezerwować jeszcze przed narodzeniem dziecka. Natomiast jeśli jesteś już po porodzie, nic nie szkodzi… czasem terminy zwalniają się w ostatniej chwili, więc śmiało możesz się jeszcze umówić, by uwiecznić te piękne pierwsze dni maluszka.

A jeśli jesteś jeszcze przed porodem, to oczywiście możesz umówić się również na sesję ciążową, które ostatnio stają się bardzo modne i popularne. Sesja ciążowa zyskała właśnie zainteresowanie, między innymi ze względu na to, iż emocje które towarzyszą ciąży są niepowtarzalne. Jest to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Czas w którym nosi nowe życie, które nibawem pojawi się na świecie. Takie zdjęcia bedą fajną pamiątką. Za kilka lat możesz pokazać zdjęcia dziecku, i oznajmić iż przez kilka miesięcy mieszkał u ciebie w brzuszku. Czy to nie jest wyjątkowy moment, by go uwiecznić?! Na zdjęciach uwiecznisz swoją radość, szczęście, siłę, kobiecość i ten magiczny czas oczekiwania na maluszka.

Fotograf zazwyczaj dysponuje kilkoma tłami, więc jest duże pole do popisu i zabawy. Przed sesją fotograf zazwyczaj proponuje, by przygotować kilka zestawów ubrań i bielizny, tak aby zdjęcia były różnorodne. Oczywiście, sam w swojej pracowni również posiada ubranka i przebrania, by dostosować ubiór do danego tła. Niekiedy, jeśli istnieje taka możliwość, sesje zdjęciowe odbywają się w domu maluszka, gdyż to właśnie tam rodzice jak i maluszek czują się najbezpieczniej.

Sesje niemowlęce- jak stworzyć piękne zdjęcia, które będą pamiątką na całe życie?

Najważniejsze jest zaufanie, trzeba zaufać, by fotograf mógł zatrzymać na zdjęciach to co najpiękniejsze i najcenniejsze -pozytywne emocje, radość, uśmiech, szczęście… To Wasz wyjątkowy czas, wart wspomnień. Noworodki rosną tak szybko i dlatego ważne jest by uwiecznić te pierwsze chwile w ich życiu. Wiem, że dla mamy świeżo po porodzie trudno jest się zdecydować na zdjęcia. Taki kilkudniowy maluszek długo śpi, więc fotograf nie wybudza go do zdjęć, tylko uwiecznia jego naturalny tryb życia… śpiącego słodkiego maluszka. Jak już wspomniałam maluszki szybko rosną, więc za kilka lat będzie co wspomninać ze zdjęć.

Jako mama dwójki chłopaków, sama posiadam takie zdjęcia z sesji niemowlęcych i jest to wyjątkowa pamiątka. Gdy tylko je oglądam wzruszam się, jak ten czas szybko mija i porównuję jakie mam już duże dzieci w stosunku do tych zdjęć ze słodkim malusim bobaskiem.

Sesja noworodkowa – jak się przygotować tuż przed sesją zdjęciową

Jak wyżej wspomniałam, taka sesja trwa nawet 3-4 godziny, więc warto się na ten czas przygotować i zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, między innymi takie jak:

  • Smoczek – (jeśli używacie) on zawsze się przyda by uspokoić dziecko,
  • pieluszki tetrowe , do podłożenia na przewijak, do wytarcia buzi, itp
  • pampersy
  • mokre chusteczki/ chusteczki nawilżane/
  • krem/maść do pupy,
  • oliwka/krem do nawilżenia suchej skóry,
  • gaziki + sól fizjologiczną do przemywania oczu,
  • akcesoria do karmienia (jeśli karmisz piersią – zabierz butelkę z odciągniętym pokarmem; jeśli karmisz mm – mleko, butelkę i ewentualnie wodę w termosie do przygotowania mleczka),
  • ubranka na zmianę dla malucha (na wszelki wypadek, gdyby w drodze lub w trakcie przewijania zabrudził się komplet, bądź też gdy chcecie przebrać maluszka w coś wyjątkowego, tak jak pisałam wcześniej)
  • kocyk, przytulanka,

Zazwyczaj fotograf ma już przygotowane konkretne stylizacje do zdjęć, ale jeśli chcecie zabrać jakieś wyjątkowe stylizacje, na których Wam zależy nie ma problemu, by poprosić fotografa aby uwiecznił moment w pięknej koronkowej sukieneczce, bądź w stroju podarowanym od babci. Szczegóły sesji zapewne umówicie już z fotografem kilka dni przed sesją, bądź innym czasem który zaproponuje fotograf. Najlepiej by tuż przed sesją dziecko było już nakarmione i przewinięte. Niekiedy maluszkowi łuszczy się skórka, jest sucha, wtedy najlepiej maluszka naoliwić, bądź nakremować. To jest ważne, by skóra dobrze wyglądała na zdjęciach.

Pamiętaj również o sobie, byś miała wygodny strój nie krępujący ruchów, abyś mogła swobodnie karmić piersią. Weź skarpetki, gdyż zazwyczaj podczas sesji mamy chodzą po studio właśnie w skarpetkach. Jeśli będziesz chciała sfotografować się z dzieckiem, weź ze sobą jakiś wyjątkowy i swobodny strój w którym czujesz się dobrze i wyjątkowo. Zwróć uwagę na to, że w studio będzie ciepło, tak abyś się nie ubierała zbyt grubo. Spakuj stroje do sesji rodzinnej jeśli taką zaplanowałaś (oczywiście za wcześniejszym uzgodnieniem z fotografem) tu sprawdzają się jasne kolory, białe, beżowe, kremowe koszuli itp Ze względu na to, iż sesja może potrwać 3-4h weź ze sobą coś do pica i oczywiście jakąś przekąskę, tak na wszelki wypadek, gdy poczujesz się spragniona, bądź głodna.

I myślę, że to by było na tyle, nie musisz zabierać ze sobą stosu ubranek ,zabawek i dekoracji. Fotograf w studio zapewne ma już wszystko przygotowane na Wasz przyjazd. 🙂

Pozostaje mi tylko życzyć miłej sesji niemowlęcej i pięknych wspomnień:)

A jak to było, bądź jest u Was? Czy posiadacie zdjęcia z sesji niemowlęcej? Co Wam było przydatne podczas takiej sesji?