Czy Pola zadomowi się w nowym miejscu? Czym zajmują się artyści? I co to znaczy „być stąd”?
Skąd jest Pola? To wspaniała opowieść o przyjaźni, tolerancji oraz poznawaniu innych i …jednocześnie siebie!
To jedna z książeczek wydawnictwa Skrzat, która ostatnio wpadła w moje ręce. Nieduża książeczka pod tytułem Skąd jest Pola? autorstwa Magdaleny Zarębskiej, zilustrowana przez Elżbietę Moyski. Opowieść licząca 141 stron, niektóre ozdobione kolorowymi ilustracjami. Pozycja dla dzieci powyżej 6 roku życia. W serii jest również książeczka dla nieco starszych dzieci powyżej 8 roku życia. Publikacja pod tytułem Na tropie złodzieja psów, autorstwa Justyny Balcewicz, wpis oczywiście ukazał się już na blogu.
Książeczki na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Mają podobne okładki, jednak są nieco inne i oczywiście innych autorek.
Skąd jest Pola? Magdalena Zarębska
Ta pozycja przyciąga uwage swoją okładką oraz kolorowymi i barwnymi ilustracjami. Jest to opowieść o przyjaźni, zmianach w życiu, tolerancji, rodzinie, która mieszka zdala od siebie. Rodzinie, która musi się przeprowadzać dla pracy. Pola różni się nieco od innych dzieci, co łatwo można zauważyć. Ma inny kolor skóry, jej tato jest Francuzem, pochodzi z Senegalu i ma również bardzo ciemną skórę. Jest artystą i pracuje w Warszawie, uczy studentów malować, ciągle jezdzi po świecie na różne wystawy. Mama Poli również jest artystką, malarką. Wygrała konkurs i dla pracy musiała przeprowadzić się wraz z córką z Warszawy do Brzegu.
Jak wiadomo, przeprowadzka dla dziecka nie jest łatwa. Zmiana szkoły, otoczenia, nowy dom, nowi znajomi, niekoniecznie akceptujący wygląd Poli.
Pola bała się wychodzić na podwórko. Za sąsiadów ma rówieśników- Julka i Martynę. Wkrótce nadchodzi rok szkolny i Pola musi się zmierzyć z zainteresowaniem, które wzbudza swoją osobą i wyglądem. Ma ciemną skórę, warkocze, kolorowe ubranie… Postanawia, że z nikim się nie zaprzyjaźni, ale Julek ( jest również jej sąsiadem, który mieszka obok) ma wobec niej inne plany. Jego pies, Mazgaj, również… I tak rodzi się nowa przyjaźń. Razem uczą się nowych rzeczy… Pola łowienia ryb, Julek rysunku oraz czytania książek- na początek komiksów, gdyż nie każdy jest taki sam i lubi to samo, co inni. Julek nie jest przekonany do książek, ale w bibliotece zainteresowały go komiksy, gdyż mają piękne rysunki. Od czegoś trzeba zacząć! Razem poszerzają swoje zainteresowania.
Autorka Magdalena Zaręba porusza w książeczce ważne tematy, jakimi jest tolerancja, nauka nowych rzeczy, zmiany w życiu, przeprowadzka, odmienne podejście do życia, żywienia, zainteresowań, pracy itp. W tej opowieści dorośli pokazują dzieciom, że trzeba ze sobą rozmawiać, tłumaczyć, nawet jeśli jest to trudne, gdyż wtedy łatwiej jest wspólnie rozwiązać jakiś narastający problem. Ta pozycja pokazuje dzieciom, a co najważniejsze uświadamia, że każdy jest inny, inaczej wygląda, inne ma zainteresowania, inny styl bycia i życia, jednak jesteśmy do siebie podobni, razem żyjemy, itp. Na nasz wygląd nie mamy większego wpływu, wszystko to sprawa genów, więc musimy być dla siebie wyrozumiali i umieć słuchać innych, by nauczyć się razem żyć.
Polecam wspólne czytanie wraz z dziećmi/dzieckiem! 😉