Strych nad zakrystią, Anna Małgorzata Jóźwik

Posted by

Strych nad zakrystią, autorstwa Anny Małgorzaty Jóźwik. Pozycja wydawnictwa Święty Wojciech

Ostatnio w okresie świątecznym mieliśmy okazję czytać książeczkę Strych nad zakrystią Anny Małgorzaty Jóźwik. Anna Małgorzata Jóźwik jest teologiem z pasji i powołania. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od lat katechizuje i pracuje jako logopeda holistyczny, co stanowi jej drugą pasję. Autorka artykułów, scenariuszy, opowiadań i książek. Pomysły literackie czerpie z pracy i odpoczynku, ze spotkań, rozmów i pytań, z przyrody, ze spacerów po przepięknej okolicy oraz z… kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Pozycja wydawictwa Święty Wojciech. Znamy to wydawnictwo już od dłuższego czasu i chętnie sięgamy po ich wszelkie nowości wydawnicze. Czytaliśmy już książki między innymi Święty Mikołaj z Miry. Książka z serii święci uśmiechnięci. Jest to ostatnio bardzo często czytany wpis na blogu, z wiadomych względów, jak również „Opowieść o Bożym Narodzeniu oraz Kim jest Jezus

Strych nad zakrystią Anny Małgorzaty Jóźwik, to zbiór różnych opowiadań, okołoświątecznych , co dzieje się na strychu podczas przygotowań do świąt, czy też po świętach, gdy wszystko jest odstawione i zapomniane na jakiś czas. Tam na strychu dzieje się dużo ciekawych rzeczy, o których nawet nie mamy pojęcia, co daje nam również do myślenia.

Chciałbyś tak jak my dowiedzieć się, kim są jego tajemniczy mieszkańcy? Co ukrywa się za drzwiami starej, wielkiej szafy? O czym szepczą kolorowe wstążki, podarowane przez małą dziewczynkę Matce Boskiej? Kto napisał list do Matki Bożej? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pan kościelny? Odpowiedzi na te pytania musisz oczywiście poszukać sam, czytając książkę. Ja jedynie mogę zachęcić Cię do jej przeczytania i przybliżyć nieco to co dzieje się w środku i o czym można przeczytać w książce Strych nad zakrystią .

Strych nad zakrystią to miejsce, gdzie dzieją się sytuacje niezwykłe! A rozmowy, które się tam odbywają, dotyczą kwestii najważniejszych, nasuwające wnioski i wspomnienia.

Najbardziej tajemniczym miejscem w kościele był niewielki strych nad zakrystią. To tam odbywają się rozmowy pomiędzy rzeczami pozostawionymi na strychu. Poznajemy na przykład historię zgubionego plecaka pierwszoklasistki, który został odnaleziony w kościele i wyniesiony na strych. Opowiada on o tym, że robił dosłownie wszystko, by spodobać się małej dziewczynce. Nosił książki, zeszyty, piórnik, różne potrzebne jej rzeczy, a i tak został porzucony, być może dlatego, że się znudził i dziewczynka zakupiła sobie nowy plecak, który bardziej jej odpowiadał. Jest to smutne opowiadanie, gdyż czytając tę opowieść, czuć wszystkie emocje jakie przeżywa porzucony plecak.

Czuje się niechciany, odtrącony… Jednak wszystko dobrze się kończy, gdyż dziewczynka wraca po plecak, a pan Kościelny znosi go ze strychu i oddaje pierwszoklasistce. Czemu akurat jest to uczenniaca pierwszej klasy? Gdyż jako mały uczeń idący po przedszkolu do szkoły święci w kościele na Mszy Świętej plecak na dobry początek rozpoczęcia nauki. To opowiadanie znajdziecie pod tytułem „Pierwsza lekcja”.

Pierwsze opowiadanie „Wstążki Matki Boskiej”, najbardziej utkwiły mi w pamięci. Jest to opowieść o małej dziewczynce, która miała pilną sprawę do Matki Boskiej, będącej na strychu. Dziewczynka w prezencie Matce Boskiej przyniosła najpiękniejsze wstażki jakie posiadała, gdyż uważała że najlepsze prezenty, to te podarowane od serca, a była pewna, że Matce Boskiej będzie w nich pięknie. Zostawiła również list, by Matka Boska zaopiekowała się jej mamą, która jest w niebie. Wspomniała, że łatwo ją poznać, gdyż jest bardzo podobna do Matki Boskiej. Smutna opowieść wyciskająca łzy.

Opowiadania przedstawione w książce Strych nad zakrystią przybliżają dziecku, ale i rodzicowi ważne święta kościelne. Poznajemy zwyczaje, oraz rzeczy niezbędne do odprawienia Mszy Świętej. Książkę można przeczytać od deski do deski, czyli od pierwszej do ostatniej strony, czy też wybrać konkretne opowiadanie, które najbardziej nas interesuje, na przykład o świętach Bożego Narodzenia, czyli rozdział pod tytułem Hej kolęda, kolęda! czy też Podróż do Betlejem, oraz Adwentowy rozgardiasz.

Książka Strych nad zakrystią wydana w miękkiej okładce z zakładkami, w środku wszystkie opowiadania zabarwione pięknymi kolorowymi ilustracjami Małgorzaty Głuszczak. Lektura dziecięca, a raczej rodzinna, licząca 173 strony.

Polecam, jest to idealna książka na wspólne rodzinne czytanie:-)