Święty Mikołaj

Święty Mikołaj z Miry. Książka z serii Święci Uśmiechnięci.

Posted by

Święty Mikołaj z Miry

Jest to książka z serii Święci uśmiechnięci. We wcześniejszym wpisie wspominałam o książce z tej serii. Była nią książka „Święty Antoni z Padwy„. Niedawno mieliśmy okazję czytać książkę „Święty Mikołaj z Miry„. Autorką książki jest Eliza Piotrowska. Ta pozycja ma za zadanie przybliżyć dzieciom i rodzicom postać Świętego Mikołaja – prawdziwego Świętego Mikołaja. Jest to miła, zabawna, kolorowa, przydatna ale i obowiązkowa lektura. Tekst czyta się bardzo dobrze, szybko i przyjemnie. Czytając można nawet się pośmiać. Okazuje się, że ze świętymi nie jest wcale tak poważnie, czasem potrzebny jest dobry humor, duża dawka uśmiechu, a przy okazji możemy brać z nich przykład. Książeczka oparta jest na faktach z biografii prawdziwego świętego Mikołaja.

Przedział wiekowy to od 5 do 10 lat. Jednak czasem można się wyłamać z tej reguły a zwłaszcza kiedy chodzi o książki. 😉 Mój starszy synek ma trzy latka i z wielkim zaciekawieniem słuchał co mu czytam, a także obserwował obrazki. Nawet młodszy Hubercik zainteresował się czerwonym Mikołajem.

Można napisać, że jest to święty celebryta, gdyż jego wizerunek jest wykorzystywany w celach marketingowych i zazwyczaj widzimy go w świątecznych reklamach. Na słowa Święty Mikołaj od razu mamy na myśli stosy prezentów, czerwone ubranie, dużą białą brodę… A jak to było naprawdę?

Skąd wzięła się ta postać?

I dlaczego dawanie świątecznych prezentów przez Mikołaja stało się tradycją? O tym wszystkim dowiemy się właśnie z książeczki! 😉 My już czytaliśmy i jesteśmy nią zachwyceni! A jak na razie, to ja bardziej z niej się cieszę. Bardzo spodobała mi się treść w jaki sposób została przedstawiona postać Świętego Mikołaja. Dowiemy się wszystkiego od początku. Wszystko jest bardzo zrozumiale napisane, nawet czasem w zabawny sposób. 😉

Dzięki książce poznajemy życie Mikołaja. Jego epokę, panujących wówczas cesarzy, trudne warunki społeczne a przede wszystkim materialne. Poznajemy jak Mikołaj radził sobie z rzeczywistością. Mimo swojego bogactwa, był wrażliwy na drugiego człowieka. Chętnie pomagał innym i nie szukał za to nagrody ani sławy, co dziś jest popularne, jeśli tak to określę. Nawet gdy zostaje biskupem, nie zapomina o potrzebujących. Jednocześnie pozostaje wierny Bogu. Myślę, że po tej lekturze szósty grudnia będzie czczony jeszcze bardziej uroczyście i to nie tylko za sprawą prezentów, ale dzięki poznanej prawdziwej historii Świętego Mikołaja.

W zimne grudniowe wieczory nie może zabraknąć opowieści o kimś bardzo szczególnym i bliskim wszystkim maluchom, a mianowicie opowiadań o Świętym Mikołaju. Zbliża się okres świąteczny, więc tym bardziej polecam książeczkę jako wprowadzenie dzieci w tą magiczną świąteczną atmosferę. A także by pokazać dzieciom, kim tak naprawdę był Mikołaj. Być może Wasze dzieci już nie wierzą w Świętego Mikołaja i nie macie pomysłu jak to im powiedzieć, to ta książka będzie dobrym rozwiązaniem. 😉 Książeczka idealna na świąteczny prezent! 😉

Książka wydawnictwa Święty Wojciech.