Wanda Błeńska – recenzja książki

Posted by

Wanda Błeńska, dobrze być dobrym, książkę napisała i zilustrowała Eliza Piotrowska

Wanda Błeńska, dobrze być dobrym, to pozycja wydawnictwa Święty Wojciech. Książeczka pięknie wydana, kolorowa, w twardej oprawie. Jest to pozycja dla tych młodszych i nieco starszych dzieci. Mieliśmy już okazję czytać książeczkę o Wnadzie Błeńskiej pod tytułem Dokta opowieść o Wnadzie Błeńskiej również autorstwa Elizy Piotrowskiej i Wydawnictwa Święty Wojciech. Postanowiłam wraz z dziećmi przeczytać i tą książeczkę pod tytułem Wanda Błeńska, dobrze być dobrym, jest napisana wierszem co znacznie ułatwia i usprawnia czytanie. Całość czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Piękne ilustracje pobudzają wyobraźnię.

DOKTA Opowieść o Wandzie Błeńskiej

Wanda Błeńska, dobrze być dobrym

To pozycja w twardej oprawie, pięknie i kolorowo wydana. Zachęca do przeczytania już samą grafiką na okładce. Książeczka liczy dokładnie 47 stron. Piękne ilustracje, a obok bardzo ciekawie napisana wierszowana treść.

Wanda Błeńska urodziła się w Poznaniu 30 października 1911 roku. Większość swojego życia poświęciła na leczenie ludzi w afryce. Wyróźniała się pogodą ducha, optymizmem i pozytywnym podejściem do życia. Uratowała niejedno życie. Była lekarką. Nie bała się leczyć ludzi z trądem, wiedziała, że jako lekarka może im pomóc. W afryce mówili na nią Dokta, co w języku suahili znaczy lekarz. Wanda Błeńska nie umiała usiedzieć w jednym miejscu, musiała się przemieszczać, a robiła to motorem, gdzie ten pojazd był przeznaczony szczególnie panom. Wanda Błeńska dużo pracowała, ale umiała też wypoczywać, lubiła góry, gdzie czuła się blisko siebie, Boga i natury. Dokta wybrała się również do swojej bratniej duszy, czyli matki Teresy z Kalkuty.

Wanda Błeńska teraz mieszka w niebie z którego również może pomóc. Miała udane i spełnione życie, służyła ludziom i pracowała z prawdziwą pasją i poświęceniem. Była wierna sobie i Bogu, co pomogło jej osiągnąć to czego pragnęła.

Szkoda, że nie każdy z nas podchodzi do swojej pracy z takim poświęceniem, zaangażowaniem i pasją. Chciałabym mieć taką silną osobowość, odwagę oraz być pełna optymizmu jak Dokta.

Książeczka bardzo fajna, zarówno treść jak i ilustracje. Jedna i druga książeczka godna uwagi. Podobny temat bo opisuje życie Wandy Błeńskiej, jednak ugryzione nieco z innej strony i w inny sposób przedstawione.

Przy okazji zapraszam do moich wcześniejszych wpisów z książeczkami od wydawnictwa Święty Wojciech, na przykład do  Święty Mikołaj z Miry. Książka z serii Święci Uśmiechnięci, oraz  Święta Królowa Jadwiga – Święci uśmiechnięci

Polecam wspólne czytanie!

Miłej lektury!