Hubert

Wizyta u neurologa – USG przezciemiączkowe.

Posted by

Neurolog – USG przezciemiączkowe.

 

Kiedy i po co się je wykonuje?!

Na jednej z kontrolnych wizyt u lekarza rodzinnego w przychodni, lekarka stwierdziła, że moje dziecko w wieku 3 miesięcy nie podnosi główki w pozycji na brzuszku. Więc otrzymaliśmy skierowanie do poradni rehabilitacyjnej oraz do neurologa.

Na wizycie u neurologa lekarz zadawał pytania dla mnie i dla męża odnośnie chorób w rodzinie. Obejrzał dokładnie dziecko sprawdził rozmiar główki oraz to jak trzyma główkę w pozycji na brzuszku, pytał się mnie oraz sprawdzał co dziecko osiągnęło w stosunku do swojego wieku i ogólnie sprawdził jak się rozwija. Zadawał pytania odnośnie przebytego porodu oraz czy dziecko jeszcze na coś choruje, czy jest jeszcze objęty opieką w jakiejś innej poradni specjalistycznej i zadawał jeszcze wiele innych pytań. Następnie dostaliśmy skierowanie na USG przezciemiączkowe.

Takie USG wykrywa różne wady rozwojowe noworodków i niemowląt. Owe badanie wykonuje się coraz częściej w ramach profilaktyki. A jeśli mówimy o profilaktyce to takie badanie zaleca się, aby każde dziecko miało wykonane badanie przezciemiączkowe. Jednak USG należy wykonać odpowiednio wcześnie, tak do 6 miesiąca życia, gdy jeszcze całkowicie nie zarosło się ciemiączko. Badanie profilaktyczne jest wykonywane zazwyczaj przy USG bioderek, czyli tzw. całościowe badanie USG noworodków: USG bioderek, jamy brzusznej i mózgowia.

W jakim celu wykonuje się badanie?

Ultrasonografia pozwala wykryć:

  • wady rozwojowe,
  • wodogłowie, krwawienie,
  • torbiele,
  • guzy,
  • niedotlenienie,

Najczęściej takie badanie wykonuje się ze wskazań takich jak:

  • opóźnienie rozwoju,
  • odchylenia w badaniu neurologicznym,
  • objaw zachodzącego słońca,
  • nieprawidłowe powiększenie obwodu głowy,
  • przebyty uraz,
  • niedotlenienie przy porodzie,
  • wcześniactwo,
  • uwypuklenie lub pulsujące ciemiączko,
  • podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,

Badanie ocenia poszczególne struktury anatomiczne pod kontem ich położenia, echogeniczności (w ultrasonografii to zdolność badanej struktury do odbijania fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości) i echostruktury oraz wielkości. Przy badaniu wykonuje się pomiary układu komorowego jak i przestrzeni płynowej na sklepistości mózgu i to wszystko odnosi się do norm odpowiednich dla wieku dziecka.

Mój Hubert miał przeprowadzone takie badanie, ponieważ nie podnosił główki w pozycji na brzuchu. USG wykonane było, gdy synek miał 5 miesięcy. Badania wykazały, że wszystko jest w normie. Teraz musimy się zgłosić do poradni neurologicznej za 3 miesiące, aby sprawdzić czy nadal jest wszystko w porządku i czy dziecko robi postępy w rozwoju. Dostaliśmy wyniki badań oraz zaświadczenie, które musimy zanieść do lekarza rodzinnego by potwierdzić iż przeprowadziliśmy takie badanie.

Jeśli nas coś niepokoi w zachowaniu dziecka, zauważymy, że mało osiągneło jak na swój wiek, lub dziecko miało jakiś uraz wtedy warto pójść do lekarza rodzinnego by obejrzał dziecko, a w razie konieczności wypisał skierowanie do neurologa aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

USG przezciemiączkowe nie jest powodem do zmartwień, więc nie należy się denerwować, jeżeli będzie konieczność wykonania badania u naszego maluszka. Badanie jest zupełnie bezpieczne dla malucha, a także bezbolesne, szybkie i trwa kilkanaście minut oraz jest nieszkodliwe. Nie jest także konieczne specjalne przygotowanie dziecka do USG, wystarczy tylko spokój i obecność mamy przy dziecku. 😉