Wózek dziecięcy – trudny wybór

Posted by

Wybór idealnie dobranego wózka dziecięcego to nie lada wyzwanie! Pamiętam, jak sama stałam przed tym trudnym dylematem. Zastanawiałam się, na co mam w szczególności zwrócić uwagę. Chciałam aby wózek dziecięcy był wygodny dla dziecka, funkcjonalny, w miarę lekki i co dla mnie bardzo ważne w rozsądnej cenie. A to dlatego, iż nie wydałabym milionów monet na wózek, który posłużyłby mi i dziecku przez dosłownie kilka miesięcy.

Na liście wyprawkowej, to właśnie wózek dziecięcy jest najdroższym punktem. I to właśnie stawia nas – rodziców przed niejednym dylematem.

Często okazuje się iż wybrany wózek okazał się totalną pomyłką, a kosztował wcale nie tak mało. No cóż, i tak bywa. Ale jak można kupić idealny wózek dziecięcy, nie mając jeszcze doświadczenia i wystarczającej wiedzy o maluchach. Jak też żadnego wyobrażenia i pojęcia jak to wszystko będzie wyglądać. I co tak właściwie jest dla nas- rodziców najważniejsze podczas wyboru idealnego wózka dziecięcego.

Mój pierwszy wybór nie był do końca trafiony i udany. Parę rzeczy bym w nim zmieniła. Teraz mam już świadomość i jako takie doświadczenie jeśli chodzi o wózek dziecięcy.

Wybierając idealne wózki dla dzieci musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów, takich jak:

  • Miejsce zamieszkania: czy mieszkamy w bloku, czy w domu. Czy wózek będzie wnoszony po schodach? Jeśli w bloku, starajmy się wybrać lekki wózek. Wnosząc wózek ważący z 16kg do tego dziecko i o tego potrzebne na spacer wszystkie rzeczy to nie lada wysiłek. Wiem coś o tym, wnosiłam wózek prawie codziennie na 3 piętro. Jeśli mieszkacie w domu, to możecie zainwestować w cięższy wózek, który jest stabilniejszy i nadaje się do jazdy po różnym podłożu.
  • Gdzie go będziemy trzymać? Czy często będziemy przewozić wózek dziecięcy samochodem? Jeśli mamy niewielkie mieszkanie, bądź będziemy często wozić wózek w bagażniku samochodu to najlepszym rozwiązaniem będzie taki wózek, który sprawnie się składa i rozkłada. I oczywiście taki, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Ja z mężem zmieniłam nawet samochód z większym bagażnikiem, by przewozić równocześnie dwa wózki. I tu chciałabym podkreślić, że nawet złożony wózek zajmuje sporo miejsca, więc czasem oprócz wózka nic więcej nie zmieścimy do bagażnika. A więc, przed zakupem można sprawdzić czy wózek się sprawnie składa i ile zajmuje miejsca po całkowitym złożeniu.
  • Na jaki okres kupujemy wózek i jak długo ma nam posłużyć? Czy ma nam starczyć tylko na pierwsze miesiące, czy też na kilka lat (np do 3 lat) Wózki dziecięce wielofunkcyjne to tańsze i ekonomiczne rozwiązanie. Na rynku jest wiele wózków, takich jak 2 w 1, czy też 3 w 1. To zależy od naszych potrzeb. Zwracamy tu uwagę na tak zwane wózki gondole.

Gondola musi być sporych rozmiarów by posłużyć dziecku przynajmniej do 6 miesiąca. W gondoli nie może zabraknąć materaca, gondola musi być wygodna. Jak również, zwróćmy szczególną uwagę na spacerówkę, czy jest wygodna, czy ma stabilne oparcie i duże siedzisko, czy ma regulowany podnóżek, czy ma wystarczająco duży daszek itp. 3w1 to wózek z nosidełkiem, który jest niezbędny i bardzo funkcjonalny.

  • Jaki przeznaczyliśmy budżet na zakup wózka? O tym już wspomniałam wyżej, że nie warto wydawać milionów na zakup, który posłuży dosłownie kilka miesięcy. Warto rozejrzeć się za różnymi opcjami. Ceny wózków są różne. Możemy wyszukać wózki za kilkaset złotych i takie kosztujące nawet kilka tysięcy … Dobre markowe wózki kosztują, ale można też znaleźć znacznie tańsze rozwiązanie i nikt nie powiedział, że gorsze.
  • Droższy to nie zawsze znaczy lepszy! Trzeba dobrze znać własne potrzeby, by dobrze wybrać. Ja nie kupiłabym pierwszego wózka za miliony monet, który po pewnym czasie mógłby okazać się niepraktyczny. A to za duży, za ciężki, mało zwrotny itp. Czy kupujemy wózek nowy, używany, czy też przez internet, warto go obejrzeć osobiście i sprawdzić jak się sprawuje. Warto, wybrać się do jakiegoś sklepu stacjonarnego, by obejrzeć wybrany model, bądź zaczepić którąś mamę na spacerze i zapytać się jej o opinię; co ona ceni w swoim wózku i dlaczego, bądź, co by zmieniła  i dodała od siebie itp.
  • Pora roku, kiedy nasz maluszek ma przyjść na świat Jeśli dziecko ma się urodzić zimą, to dobrze byłoby gdyby wózek był przystosowany do panujących wówczas warunków, czyli, koła które poradzą sobie ze śniegiem, duży daszek, pokrowiec, obszerna gondola, która pomieści dziecko opatulone w kocyk i ubrane w śpiworek . 😉 Zimą sprawdzą się np wózki 4-kołowe, latem 3-kołowe. 3-kołowym może być (ale nie musi) ciężko manewrować po śniegu czy jakiś nierównościach. Wózek powinien być stabilny, by dostosował się do panujących warunków, takich jak na przykład śnieg.
  • Kolor? Wymysł mamy, czy dobrze przemyślany wybór? Wózki szare, bure i ponure mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdyż żadna kałuża im niestraszna. Gdy pada deszcz, jest błoto, o plamy nie trudno, a i dziecko nie będzie oszczędzać nam jasnego materiału. Na ciemnym mniej widać wszelkie zabrudzenia i plamy. Na okres jesienno-zimowy mogą się najlepiej sprawdzić ciemne kolory, latem możemy sobie pozwolić na jasne, kolorowe.
  • Wzrost rodziców. Tak, to też może okazać się pomocne przy wyborze wózka. Jeśli jesteśmy wysocy nie będziemy się schylać aż do ziemi, aby wyjąć dziecko czy też podać mu smoczek. Tutaj istotna też jest możliwość regulacji rączki. Najlepiej przed zakupem sprawdzić wysokość wózka czy nam odpowiada.
  • Wszelkie potrzebne akcesoria. Niekiedy kupując wózek zazwyczaj ten wielofunkcyjny, mamy dodatkowo mnóstwo niezbędnych rzeczy przydatnych podczas spacerów takich jak, wygodny materac do gondoli, wkładki do wózków, termo opakowanie na butelkę, pokrowiec na wózek, pokrowiec na materac, pokrowiec od deszczu, mufka, czy też moskitiera. Niby gadżety, ale jakże przydatne podczas spacerów.

Mam nadzieję, że mój wpis choć w minimalnym stopniu ułatwi poszukiwania idealnego i funkcjonalnego wózka dla dzieci.

Jeśli masz już doświadczenie w poszukiwaniu wózków, podziel się swoją wiedzą w komentarzu.

 

Wpis sponsorowany. Powstał we współpracy z empik.com