wycieczki szkolne

Wycieczki szkolne – dlaczego warto jeździć?

Posted by

Wycieczki szkolne – dlaczego warto na nie jeździć.   🚖 🚌

Któż nie lubi podróżować!? – Chyba wszyscy lubią, nawet dzieci. Każdy z nas zapewne z sentymentem wspomina wycieczki szkolne. Jak już się domyślacie, dziś będzie wpis o wycieczkach szkolnych i o tym dlaczego warto na nie jeździć.

Sama jako dziecko jeździłam na wycieczki szkolne czy też klasowe, chyba nawet na wszystkie jakie były organizowane w szkole czy też klasie. Choć wcześniej będąc jeszcze uczennicą, czasem było mi nie po drodze na wspólne podróżowanie z „klasowiczami”. To jednak cieszę się, że jeździłam na wszystkie wycieczki, gdyż z biegiem czasu i upływem lat co raz mam mniej czasu na podróże. Zawsze coś stoi na przeszkodzie a to studia, praca, obowiązki domowe, rodzina, dzieci itp, dużo by tak wymieniać. Tak więc, wycieczki szkolne to doskonała okazja na podróże i te małe i te duże. Zawsze miło wspominam swoje wyjazdy szkolne.

Wycieczki szkolne i ich zalety.

Po to właśnie chodzimy do szkoły, by się uczyć, poznawać świat, życie, kulturę, style, religie, itp. Moim skromnym zdaniem, jak najbardziej takie różne wycieczki czy to kilkudniowe czy też jednodniowe powinny być organizowane w szkołach. Jeśli mamy okazję do podróżowania to czemu by nie skorzystać! Uważam, że takich szkolnych wycieczek powinno być jak najwięcej, ponieważ mają wiele zalet a praktycznie zero wad. Wiadomo, że przyswajanie wiedzy najlepiej wychodzi w praktyce, dlatego jadąc gdzieś do innego miasta czy też na wycieczkę zagraniczną to doskonała okazja na poznanie nowej kultury, zwyczajów, tradycji, klimatu, stylu, religii, architektury, krajobrazu, itd. Uczeń wspólnie z rówieśnikami może poznawać różne muzea, zabytki, architekturę, teatry i jeszcze wiele innych pouczających atrakcji.

Każdy klasowy wyjazd niesie ze sobą nowe doświadczenia, wiedzę jak i ciekawe doznania i przeżycia. Wycieczki szkolne to doskonały czas na poznawanie nowych ludzi, czasem możemy bliżej poznać kolegów i koleżanki ze szkolnych ławek. Myślę, że dla uczniów najbardziej przemawiającym argumentem są dni wolne od szkoły, ale nie mam tu na myśli wolnego od zdobywania wiedzy, gdyż takie wycieczki to swego rodzaju podróż po nową wiedzę. Wyjazdy klasowe pozwalają na wzmocnienie więzi z kolegami i koleżankami, pozwalają odpocząć od szkoły, ławek, testów, sprawdzianów, co za tym idzie uczniowie mają więcej czasu na wspólne rozmowy, zabawy i relaks. Zrelaksowany człowiek jest bardziej efektywny co przekłada się na lepszą pamięć i przyswajanie nowej wiedzy. 😉

Dużo dzieci nie ma możliwości na takie wycieczki klasowe czy szkolne, wszystko jest zazwyczaj powiązane z problemami finansowymi bądź rodzinnymi. Jednak takie „zbiorowe” wycieczki są dużo tańsze i dlatego uważam, że warto przemyśleć kilka razy opcję wyjazdu dziecka zanim mu odmówimy.

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą.

Więc czemu mamy pozbawić dziecko takiej możliwości?! Jeśli mamy możliwości na wycieczki szkolne to jak najbardziej należy z nich skorzystać. Pozwólmy dzieciom odkrywać nowe horyzonty, poznawać otaczający ich świat. Wyjazdy szkolne uczą dzieci również samodzielności, dlatego nie należy się bać posłać dziecko na wycieczkę, oraz nie trzeba się martwić o to jak one sobie samo poradzi bez mamusi. Musi sobie poradzić, gdyż życie nie jest usłane samymi płatkami róż, a całymi różami z kolcami i na każdym kroku mamy do pokonania jakieś przeszkody. Tak więc, dziecko prędzej czy później musi nauczyć się samodzielności. Szczęście dziecka jest najważniejsze, dlatego warto pokazać dziecku różne kolory świata, by wychylił nos zza szkolnej ławki. 😉

Z moich przytoczonych wyżej argumentów wynika, iż wycieczki szkolne odgrywają ważną rolę w procesie szkolnej edukacji. Dzieci na wycieczkach poszerzają wiedzę zdobytą w szkolnych murach. Dzięki realnemu namacalnemu oglądowi łatwiej taką wiedzę zapamiętać. Wyjazdy przynoszą wiele korzyści uczestnikom wyjazdów. Nie musimy znać się na wszystkim, by zorganizować wycieczkę w szkole naszego dziecka, możemy wspomóc się biurem podróży specjalizującym się w takich wycieczkach szkolnych.

Jestem pełna nadziei, iż mój wpis pomoże w podjęciu słusznej decyzji odnośnie wyjazdów szkolnych. 😉

 

Wpis sponsorowany